Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
3 grudnia 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Ile wart jest wyrok sądu oparty na fałszywym domniemaniu?
Zhao Zuohai pobił się przed laty ze swoim sąsiadem, który potem zniknął. Kiedy po półtora roku odnaleziono zwłoki, został oskarżony i skazany za morderstwo. Pomyłka wyszła na jaw, gdy Zhao Zhenshang, rzekomy nieboszczyk, wrócił (ni stąd, ni zowąd!) do rodzinnej wioski. Okazało się, że czmychnął przed laty, bo był przekonany że to on... zabił swojego sąsiada. Proces China (jeżeli Niemiec jest z Niemiec, to Chin jest z Chin) oparty był wyłącznie na jego przyznaniu się do winy, bowiem policjanci zmusili go torturami do przyznania się do winy. Teraz sąd apelacyjny ma poważny kłopot - zarządził śledztwo w sprawie domniemanego morderstwa, a sędziowie, którzy wydali przed laty wyrok, mają być ukarani.
Szokujący wyrok? A w najdemokratyczniejszym z państw nie ma takich pomyłek (a może i "pomyłek") sądowych? Dzięki badaniom DNA wielu więzionych od lat Amerykanów wychodzi na wolność. A setki zgładzonych wcześniej, kiedy nie było takiej medycznej techniki?

Czy takie dramatyczne wyroki bywają wyłącznie poza Polską?
Każdy z nas myśli - a co to nas obchodzi, przecież jeśli ktoś nie popełnia przestępstw, to na pewno nie będzie miał jakichkolwiek problemów z naszą Temidą. Nic bardziej błędnego, choć - na całe szczęście - rozmiar zarzutu jest jednak skromniejszy.
Ponad rok temu pewien absolwent Politechniki Gdańskiej, załóżmy Mirek, wdał się w dyskusje na portalu NaszaKlasa. Użytkownicy, jak to użytkownicy, dawali się ponosić emocjom, latało mięsiwo, obelgi i groźby. I nie chodzi o krytykę tego czy innego dyskutanta, bo jak wyglądają dyskusje pośród Polaków (nie wiem, jak to czynią obcokrajowcy), to większość z nas wie, zwłaszcza na portalach, na których nie trzeba podawać prawdziwych danych.
Na poczytnym forum "Najdowcipniejszy z wątków" (bijący chyba rekord wpisów i oglądalności) udzielało się rozmaite towarzystwo. Dość liczne, ale skupmy się na trójce - Jacek, Magda (okazało się, że to pisarka i nauczycielka akademicka, choć bardziej poważnie - przepraszam feministki - brzmi nauczyciel akademicki) oraz ten Mirek. Podczas wymiany poglądów, cała trójka irytowała siebie nawzajem, ale najbardziej to Jacek denerwował Magdę. W końcu ktoś dokonał "wielkiego odkrycia" - Jacek jest Mirkiem! Wielu powątpiewało, jednak Magda kupiła ten pomysł i wielokrotnie to oświadczała.
Kiedy ona i parę innych osób uznało, że Mirek jest Jackiem a Jacek jest Mirkiem, to zaczęła się medialna heca, która trwa do dzisiaj, bowiem Mirek otrzymuje, tak w publicznej przestrzeni internetu, jak i na pryw, oświadczenia i wyzwiska, że jest oszustem posiadającym parę kont. To już nie jest zabawne! Nawet admin NK zawiesił na pewien czas konto Mirka, natomiast Jackowi całkowicie skasował.
Magda, będąc święcie przekonana, że ta równość jest pewnikiem, pewnego dnia posunęła się dalej - poza ogólnie przyjęte normy pośród użytkowników portali. Pisząc swój komentarz postanowiła skorzystać z cytatu Jacka, co nie jest niczym dziwnym, bowiem jest specjalna opcja "cytuj". Jednak Magda po kliknięciu w ten przycisk, weszła w obszar danych osobowych Jacka i kasując jego dane, wpisała dane osobowe Mirka, przy czym w jego nazwisku popełniła błąd - zamiast typowo polskiego zakończenia nazwisk SKI wpisała... ŚKI.
W międzyczasie Mirek, zdumiony ilością mięsa zamieszczanego w tym wątku, zaczął walczyć z tym całym chłamem uważając, że jest on wpisywany niezgodnie z regulaminem NK. Przez pewien czas był nawet moderatorem wątku. Jednak nie podobało się nikomu jego moralizatorstwo, zwłaszcza kiedy chciał zawstydzić studentów twierdząc, że nie przestrzegają przysięgi studenckiej, która nakazuje dbać o dobre imię uczelni.
Kiedy Mirkowi nie udawało się przekonać ludzi na NK do jego wykładni regulaminu NK, zebrał kilkanaście pikantnych (skromne określenie) dowcipów (jedynie z inicjałami) i wysłał do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na Politechnikę oraz do Związku Studentów PG, aby się zapoznano z działalnością studentów w aspekcie przestrzegania przysięgi. Nikt (oprócz Związku) nie zainteresował się sprawą. Ponieważ na NK został zakrzyczany (i zdjęty z funkcji moderatora), zwłaszcza że część uważała, że jest także Jackiem (a ten sobie dość bezpretensjonalnie, trzeba przyznać, poczynał w dyskusjach, także z Magdą), przeto Mirek zamieścił artykuł na Salon24, w którym omówił te dowcipy, podpisane także jedynie z inicjałami. Pośród nich był jeden Magdy, dość zabawny, frywolny i seksistowski.
Zamieścił zatem ów artykuł i oczekiwał na dyskusję. Okazało się, że Magda zajrzała również tamże (uczynny kolega polecił jej ten portal) i zaczęła czytelników S24 przekonywać - jaki to z Mirka jest kłamca i że nie tylko Jacek, ale jeszcze jeden facet jest Mirkiem. W tym czasie usunęła swoje konto z NK, ale pozostały jej teksty z podpisem "Konto usunięte" i jej numer profilu.
Po kolejnych słownych utarczkach, Mirek wpisał jej nazwisko (ale nie w artykule, lecz w komentarzu). Po ujrzeniu swych danych Magda ogłosiła, że nazajutrz idzie na Policję zgłosić naruszenie jej czci i że skonsultuje się ze swoim prawnikiem. Postraszyła także admina S24 odpowiednimi paragrafami i tenże skasował mój artykuł, zatem wstydliwie nazwisko Magdy zostało skasowane. Mirek (ma kilkaset artykułów dotyczących bulwersujących spraw - zbiera różne zaskakujące tematy), przeto zamieścił kolejny artykuł o działalności Magdy, m.in. o jej kłamstwach, pomówieniach i fałszerstwie. No to Magda - z pomocą swego prawnika - przysłała mu ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłacenia sporego zadośćuczynienia oraz do przeprosin na wszystkich internetowych łamach za jej poniżenie, zniesławienie oraz uchybienie jej dobremu imieniu i nazwisku.
Mirek wysłał jej prawnikowi wszystkie posiadane kopie wymiany poglądów. Ponadto napisał jeszcze parę artykułów (na bazie tupetu owej pary) w ramach samoobrony, w których opisywał sprawę, jednak bez podawania danych osobowych owej Magdy. Przesłał je także jej mecenasowi i myślał, że niewiasta się opamięta i odstąpi od absurdalnych żądań, jednak ona... dołączyła je do poprzednich zarzutów i dała sprawę do sądów (sprawa cywilna i karna).
Okazało się ponadto, że oskarża Mirka także o zarzucanie jej wulgarności i amoralnego prowadzenia, choć nic takiego on nie napisał. W międzyczasie odrzuciła mediacje proponowane zgodnie z polskimi procedurami.
W końcu ustalono sprawę w gdańskim sądzie z powództwa cywilnego. Ponieważ po zawale serca Mirek miał półroczne zwolnienie (jest w aktach sprawy), przeto liczył na przemyślenie w tym czasie sprawy przez Magdę i jej mecenasa. I kiedy już było spokojnie, to w marcu 2010 otrzymał wezwanie nie na "starą" sprawę cywilną, ale na całkiem nową, tym razem... karną.
Kiedy udał się w kwietniu 2010 na tę rozprawę (Gdańsk Przymorze, Kołobrzeska; tam mieści się siedziba groźnej Temidy), to tuż przed rozprawą, mecenas powiadomił go, że w sprawie cywilnej zapadł był już wyrok! Okazało się, że 18 grudnia 2009 ogłoszono wyrok, który nakazywał Mirkowi przeprosiny (za co?!), skasowanie artykułów w internecie i uiszczenie niemal tysiąca złotych na rzecz Magdy. Przecieranie oczu ze zdumienia (że wyrok mógł zapaść w demokratycznym państwie bez wiedzy i obecności zainteresowanego obywatela i to podczas jego choroby) nie pozwoliło mu na rozwinięcie jego (i bez tego) kiepskich krasomówczych zdolności. Na rozprawie dostarczono mu pozew ze... stycznia i zapytano - czy w związku z nagłym otrzymaniem pozwu nie życzy sobie ustalenia nowego terminu rozprawy. Oczywiście, zależało mu na jak najszybszym skończeniu tego dziwacznego procesu, przeto uznał, że można kontynuować rozważania natury prawnej.
Ponieważ rozprawa zakończyła się po godzinach urzędowania sekretariatu, ustalił z sądem, że protokół (do przejrzenia i do ewentualnego zgłoszenia uwag) zostanie przesłany mu drogą emajlową. Po parokrotnych monitach, po 20 dniach, otrzymał informację listem poleconym, że po protokół (już gotowy!) może sobie przyjechać do sądu i wziąć go po uiszczeniu 5 zł. Tyle różnych przesyłek nadsyłają, ale nie mogą przesłać protokołu, bo muszą otrzymać owe pół dychy... A że człowiek musi jechać do innego miasta, stracić pół dnia i otrzymać coś, co obiecali dostarczyć emajlem do przejrzenia, to już nikogo nie obchodzi. Czy to jest przyjazna procedura państwa należącego do Unii? Ale to jest całkiem inna, marginalna sprawa...
Kiedy dowiedział się na korytarzu, że wyrok zapadł bez niego i podczas zwolnienia lekarskiego, to odwiedził sąd w Gdańsku (przy Nowych Ogrodach). Najpierw kontrola jak na granicy (i to lotniczej), ale to akurat zgodne ze światowymi standardami. Potem kilkunastominutowe poszukiwanie sali z aktami. W końcu dotarł do niej - skromne zaplecze dla interesantów (jedno miejsce siedzące i ze dwa stojące). Niewiele, ale za to możemy być dumni z tak wielkiego i pięknego budynku - więźniowie mają więcej miejsca dla siebie w celach... Ale oni mają tam siedzieć za karę nie płacąc podatków, a petent ma się czuć zaszczycony przez Temidę... płacąc je.
Mirek wybrał sobie szereg stron z zeszytych akt sprawy do skopiowania - jedna złotówka za stronę, ale za to przesyłka pocztowa gratis. Poczta dostarczyła mu winszowane strony po niemal dwóch tygodniach. I cóż ciekawego było w aktach?
Między innymi zeznania p. Magdy. I cóż się okazało!? Podstawą oskarżenia jest założenie, że Mirek i Jacek to jedna osoba! Sąd III RP oparł swój proces i wyrok na błędnym założeniu! Bez sprawdzenia! Magda zeznała, że ona oraz inni użytkownicy byli przekonani, że Mirek ma więcej niż jedno konto. W dość zawiły sposób wyjaśniała swoje racje I nikogo nie interesowała ani prawda, ani oświadczenie Mirka wysłane sądowi, że na NK ma i miał tylko jedno jedyne konto oraz że nie zna i nie znał Jacka. Dlaczego sąd uznał słowa Magdy za wiarygodne (a są kłamstwem!), zaś (prawdziwego!) oświadczenia Mirka nie wziął pod uwagę? Niby oboje są pełnoprawnymi obywatelami RP, a jednak niejednakowo potraktowano ich stanowiska w sprawie. Ciekawe, w jaki sposób sąd będzie wyjaśniać pomyłkę, że jednak Mirek nie jest Jackiem? I dlaczego proces toczył się podczas zwolnienia lekarskiego, choć Mirek wyraził wolę przyjazdu na rozprawy pod warunkiem jego przewozu do sądu transportem tej insytucji?
Jeśli sąd III RP wydaje wyrok podczas nieobecności zainteresowanej osoby (tu Mirka), spowodowanej półrocznym zwolnieniem lekarskim i na podstawie przywidzeń innego obywatela RP (tu Magdy), to co można pomyśleć o takim sądownictwie?
Jako Polak Mirek nie chce wyśmiewać naszej Temidy, bo żartując sobie okaże się mizernym patriotą. Jeśli jakiś cudzoziemiec to przeczyta, to uzna, że Polska zbyt wcześnie przystąpiła do UE, bowiem już tylko ta (a przecież to drobna, choć dla niego najważniejsza w życiu) sprawa pokazuje, że z pewnością nie są przestrzegane podstawowe sądowe a unijne procedury.
Jako trójmieszczanin, Mirek także jest zdegustowany, bowiem on, Magda i jej mecenas, oni wszyscy są z jednego regionu, zatem wszelkie sądowe potyczki osłabiają ich lokalnie (jako społeczność), zamiast wzmacniać, przeto nie jest to korzystne nie tylko dla nich i ich rodzin. Ale co zrobić? Sytuacja jest patowa - nie ma idealnego rozwiązania! Magda chce od Mirka przeprosin za obrazę, której dopuścił się Jacek, nie zaś Mirek! Wszczęła dwie sprawy sądowe opierając swoje wywody na domniemaniach. Kto jej wyjaśni, że Jacek nie jest Mirkiem? Sąd? NaszaKlasa? A może jakiś specjalista? Upiera się ona oraz jej kilku towarzyszy, tej jednak niedoli (zamieszczając w internecie lub przysyłając na pryw), że Mirek jest oszustem i że na NK ma parę kont. Jak udowodnić, że on nie jest wielbłądem?
Kilkadziesiąt lat temu wystarczyło podobne a niesprawdzone pomówienie i Polak przepadał, w najlepszym razie w kazamatach. Gdyby ktoś mu powiedział, że to jest możliwe w III RP, to by obśmiał go niczym norka (i pewnie większość z nas). A wczoraj Mirek otrzymał list polecony od mecenasa i myślał, że odstępuje on od zarzutów, zaś on... poinformował Mirka, że w 3 dni przystąpi do wykonania wyroku sądu RP... Na podstawie wyroku uzyskanego na bazie nieprawdziwego domniemania Magdy? Że też mecenasowi nie wstyd? W końcu to on powinien panować nad sprawą i ją zbadać zanim poszedł do sądów. Mirek może wpłacić im na konto, ale jaki będzie mecenas miał obciach, kiedy będzie zwracać kwotę z odsetkami a do tego będzie przepraszać za sądową pomyłkę?
Można rozwijać mądrawe teorie oparte na domniemaniu. Że Słońce krąży wokół Ziemi i nawet kolejne elementy tej układanki mogą być dość rozsądne, jednak jeśli wiemy, że to Ziemia krąży wokół Słońca, to ile warte są takie geocentryczne rozważania? Panie mecenasie - ile?
Zatem - ile wart jest wyrok sądu III RP oparty na fałszywym domniemaniu (tu - na niesprawdzonym pomówieniu Magdy)? Kolejna pomyłka sądowa a Ziemia krąży wokół Słońca jakby nigdy nic...

Mirosław Naleziński, Gdynia
www.mirnal.neostrada.pl

PS. OD REDAKCJI AP
SĄDY - WPADKI I PRZEKRĘTY SĘDZIÓW

14.05. ŁAPÓWKI W SĄDZIE NAJWYŻSZYM?

Prokuratorzy prowadzą precedensowe śledztwo ws. podejrzenia korupcji wśród sędziów Sądu Najwyższego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Według dziennikarzy gazety, to właśnie podczas badania tej sprawy, śledczy oraz agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpadli na trop słynnej afery hazardowej. Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 2008 roku rozpracowywali grupę adwokatów ze znanych kancelarii. Podejrzewali, że prawnicy skorumpowali nawet sędziego Sądu Najwyższego, ponieważ ten wydawał wyroki po myśli ich klientów. Jedną z osób, którą interesowali się śledczy, był Ryszard Sobiesiak, "bohater" tzw. afery hazardowej. Śledczy podejrzewają, że w zamian za łapówkę Sobiesiak chciał zagwarantować sobie korzystny wyrok w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego.

Sprawa jest bezprecedensowa, ponieważ, jak dotąd, sędziowie Sądu Najwyższego byli poza jakimikolwiek podejrzeniami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". (od Redakcji - chyba nie czytają tekstów w AP)

- To największa afera korupcyjna w historii Polski - mówi gazecie jeden z funkcjonariuszy CBA.

Szczegóły krakowskiego śledztwa zna tylko wąska grupa osób. O jego przebiegu ogólną wiedzę mają posłowie z komisji śledczej badający aferę hazardową. W lutym tego roku, na specjalnym, utajonym posiedzeniu, wtajemniczyli ich obecny szef Prokuratury Krajowej Edward Zalewski i nadzorujący wówczas tę sprawę wiceszef krakowskiej prokuratury apelacyjnej Marek Wełna.
Jedna ze znających sprawę osób tłumaczy gazecie, że trzeba było przekazać te informacje posłom, gdyż właśnie z tego śledztwa miała się narodzić afera hazardowa.

Odwołanie Wełny
Jak pisze "DGP", posłowie podczas lutowego spotkania nie dowiedzieli się wiele. Od Wełny mieli usłyszeć tylko, że "sprawa dotyczy jednego z postępowań pozakarnych i orzeczeń, jakie w nim zapadały, oraz dalszych środków odwoławczych aż do poziomu Sądu Najwyższego".
Według dziennikarzy "DGP" śledztwo ma już dobiegać końca. Mimo to, w środę prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował o powołaniu nowego wiceszefa Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, co oznacza automatycznie dymisję Wełny.

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~NBA Canotte 2016
14-05-2016 / 06:03
www.2016nbacanotte.com/ NBA Canotte 2016 www.lefenil.fr/ Chaussures NIKE www.icefandom.com/ NHL Jerseys www.06annonces.fr/ Nike Air Max pas chers www.computer-slave.fr/ Nike Air Max pas cher www.3610.fr/ Chaussures Nike Air Max 90 www.vitameen.fr Nike Air Jordan
~anonim
16-05-2010 / 00:00
Ile jest wart taki wyrok? Tyle samo co polski sąd, czyli gromada skorumpowanych psychopatów,wyzutych z czci i honoru bandytów, dobrze zorganizowanych za NASZE pieniądze.