Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
5 sierpnia 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Przew. Stow. Primum Non Nocere: Jak oceniam ustawę o prawach pacjenta ...

Ze zdumieniem przeczytałem opublikowaną dn. 12.10.2010 r, za PAP informację jakobym pozytywnie oceniał główne założenia projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Publikacja pojawiła się w wielu miejscach np.: http://www.rp.pl/artykul/548412-Pakiet-zdrowotny-w-Sejmie.html

Ta ocena projektu nowelizacji ustawy tzn., iż ma on pozytywne elementy i że można go dopracować, była aktualna, gdy trwały konsultacje społeczne. Oczywiście ustawa ma jakieś tam pozytywne elementy, ale nie są to główne założenia. Liczyliśmy jednak na zasadnicze poprawienie projektu ustawy. Sugerowaliśmy ministerstwu zdrowia zmianę kryterium wymaganego do przyznawania odszkodowań za złe leczenie, na takie kryteria, jakie obowiązują w państwach skandynawskich. Tam nie wymaga się udowodnienia winy za spowodowanie szkody, tylko udowodnienia, iż przy właściwym leczeniu szkoda nie powinna była nastąpić.
Ocena projektu nowelizacji, iż można go poprawić, że ma on jakieś pozytywne elementy, została opublikowana, wtedy gdy przestał on mieć realną szansę naprawy. Projekt ustawy bez uwzględnienia podstawowej naszej sugestii zmiany kryterium przyznawania odszkodowań, został przyjęty przez ministerstwo zdrowia i przekazany Rządowi i będzie, w tej formie, przekazany pod obrady Sejmu.

W obecnej wersji i w obecnej sytuacji, projektu ustawy ministerstwo już nie poprawi, więc nie można go ocenić pozytywnie. Projekt jest niedobry. Aby uzyskać odszkodowanie za złe leczenie wedle projektu ustawy, wymaga się udowodnienia przed komisją, podobnie jak na to miejsce w postępowaniu sądowym, iż szkoda jest spowodowania przez błąd medyczny. W takiej sytuacji ograniczenie wysokości odszkodowań w stosunku do tego, co może orzec sąd, nie ma żadnego uzasadnienia. Ograniczenie odszkodowań obowiązujące w systemie skandynawskim, na które powołuje się uzasadnienie ustawy, wynika z tego, iż jest to system zabezpieczeń socjalnych dla poszkodowanych nie wymagający udowodnienia winy za spowodowanie szkody, lecz tylko udowodnienia, iż taka szkoda nie powinna była nastąpić. Ta forma systemu odszkodowań obowiązująca w krajach skandynawskich ma charakter zabezpieczenia dla tych osób którym nie udaje się jednoznacznie udowodnić winy za spowodowania szkody. W Polce zaś ograniczenie wysokości odszkodowania ma być wprowadzone mimo udowodnienia winy. Mam nadzieję ze nie jest to forma dla zabezpieczania sprawcy....

Powoływanie komisji do orzekania o błędach lekarskich i oferowanie niższych odszkodowań próbuje się uzasadniać nie tylko wzorcem skandynawskim ale i tym, iż postępowania przed sądami ciągną się latami, a komisje wydadzą orzeczenie znacznie szybciej. W moim przekonaniu tworzenie komisji dla orzekania wedle analogicznych kryteriów, co sądy cywilne, lecz dających niższe odszkodowania i uzasadnianie tego opieszałym działaniem sądów, pozbawione jest jakichkolwiek podstaw.
- Jeśli organa Wymiaru Sprawiedliwości działają opieszale w sprawach o błędy lekarskie to należy usprawniać ich działanie, tak by działały sprawnie, a nie powoływać pseudo - sądy dające pseudo - odszkodowania;
- Jeśli władze państwa chcą pomóc tym, którzy ucierpieli na skutek złego leczenia, a winy za spowodowanie szkody dowieść się nie da ( o tym dlaczego tak bywa, można napisać inną publikację ), to należałoby w nowelizowanej ustawie wprowadzić zasady takie jak w systemie obowiązującym w państwach skandynawskich.

Z opinią Stowarzyszenia Primum Non Nocere o projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta można zapoznać się na forum strony internetowej Stowarzyszenia: http://www.wse.osa.pl/forum/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=15#p41 Opinia ta i wypowiedzi internautów dotyczą wersji ustawy, przesłanej do konsultacji społecznych, a nie tej, która została przyjęta przez Rząd. Niestety w najważniejszej kwestii, kryterium przyznawania odszkodowań, obie wersje ustawy nie różnią się między sobą.

dr Adam Sandauer honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Primum Non Nocere

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Carlinda
05-01-2015 / 00:35
HHIS I should have thhgout of that! xthqgcumj.com [url=aqzyvf.com]aqzyvf[/url] [link=qywaic.com]qywaic[/link]
~George
24-12-2014 / 04:33
I don't know anything about this gym or video---but, it looks to me like this is relaly" rel="nofollow">hztxvv.com">relaly more a mental exercise than anything. What I see is that they have intentionally been given more than they can handle to show them not to fear failure or fear heavy things. This obviously isn't a good regular workout for building strength, but I do think there is a place for that sort of boundary testing.
~Facundo
20-12-2014 / 10:48
It's posts like this that make surfing so much plsrueae