Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
24 czerwca 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 09-12-2011

Koszty korupcji w mniej skorumpowanej Unii Europejskiej wynoszą 120 mld euro rocznie, a ile w Polsce? CBA na psy...

Koszty korupcji w UE wynoszą 120 mld euro rocznie - wynika z informacji przekazanych w piątek podczas II Konferencji Antykorupcyjnej z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji. Organizatorem spotkania w Pałacu Prezydenckim jest CBA.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji i organizacji, które zajmują się zwalczaniem i zapobieganiem korupcji w Polsce i za granicą.

Jakub Boratyński z Komisji Europejskiej podkreślił, że korupcja przynosi fatalne skutki, jeśli chodzi o zaufanie obywateli do instytucji demokratycznych. "Widzimy to, być może szczególnie silniej, gdy znaczna część Unii Europejskiej jest objęta poważnym kryzysem finansowym, gospodarczym i kiedy obywatele, w sposób całkowicie uzasadniony, pytają o to, jak wydawane są ich pieniądze" - powiedział.

Boratyński przywołał badania przeprowadzone dla KE w 2010 roku, z których wynika, że koszty korupcji w Unii Europejskiej wynoszą 120 mld euro rocznie. "To kwota mniej więcej odpowiadająca rocznemu budżetowi UE. Jest to szacunek bardzo ostrożny, ponieważ jest to 1 proc. PKB dla całej Unii" - zaznaczył.

Jak poinformował, co dwa lata - począwszy od 2013 r. - KE będzie publikowała raport o zwalczaniu korupcji w krajach UE. "Chcemy pokazywać zarówno to, z czym państwa członkowskie sobie radzą, jak również niepowodzenia i słabości. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie realnie wzmacniać działania antykorupcyjne i zwiększać wzajemne zaufanie" - ocenił Boratyński.

Szef CBA Paweł Wojtunik wyraził nadzieję, że korupcja w Polsce nie będzie tematem sporów politycznych, a tematem do dyskusji, podejmowanym przez wszystkie środowiska, organizacje i instytucje. "Walka z patologią wymaga współpracy i działania na wszystkich płaszczyznach życia społecznego, gospodarczego i politycznego" - podkreślił.

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki przypomniał, że w ostatnim czasie CBA skutecznie zadziałało w strukturach nadzorowanych i podległych resortowi. Pod koniec października zatrzymano siedem osób w związku z podejrzeniem korupcji przy przetargach prowadzonych przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Aresztowano b. dyrektora Centrum, jego żonę oraz szefa firmy, podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu.


"Padł niechlubny rekord najwyższej - jak do tej pory w historii Polski - ujawnionej łapówki i ja traktuję tę sytuację jako bardzo poważne zobowiązanie nałożone na mnie, żeby bardzo głęboko przemyśleć system funkcjonowania ministerstwa i sprawowanie przez niego nadzoru nad podległymi jednostkami, pod kątem tego, jak przeciwdziałać tego typu sytuacjom w przyszłości" - powiedział Cichocki.

Członek rady konsultacyjnej przy szefie CBA prof. Brunon Hołyst powiedział, że "działalność CBA aktualnie nie jest dotknięta patologią ekshibicjonizmu". "Ważne są bowiem działania skuteczne, a nie obliczone na sensację społeczną. Zmiany w działaniu CBA pozwalają na pozytywne prognozy co do ograniczenia zjawiska korupcji i przyszłości tej instytucji" - powiedział.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenił, że w przeciwdziałaniu korupcji pomaga skuteczny system zarządzania w instytucjach. "Ważne jest planowanie działań, prewencja, reagowanie i odbudowa. Jeżeli to dobrze funkcjonuje, wtedy nie wpadniemy w ręce ministra Wojtunika i jego organizacji" - powiedział.

Według marszałka Senatu Bogdana Borusewicza jeszcze 10-15 lat temu korupcja w Polsce była większym problemem. "Było w niektórych sferach przyzwolenie społeczne, gdzie dowody wdzięczności trochę się mieszały z elementami korupcji. Akceptacja dla tego typu działań i zachować jest coraz mniejsza, a w zasadzie jej nie ma" - powiedział Borusewicz.

Szef CBA ogłosił konkurs na najlepszą pracę magisterską i doktorską o tematyce korupcyjnej. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ten problem, wskazanie sposobów jego zapobiegania i zwalczania oraz poszerzenie  informacji na temat zjawiska korupcji. W konkursie mogą wziąć udział prace napisane w języku polskim i obronione w roku akademickim 2010/2011 lub 2011/2012.

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w październiku 2003 roku. Upamiętnia ratyfikację Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji w grudniu 2003 roku w Meridzie w Meksyku.

 Aleksander Piński - Szef Działu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stażem. Były z-ca szefa Działu Biznes "Wprost".

PS.
Funkcjonariusze CBA (Centralne Biuro Antykorupcyjne) po przejęciu ich przez TuskoPOlandię i wyrzuceniu sporo osób kompetentnych zaczęli bać się własnego cienia. To że ta instytucja dosłownie "zeszła na psy" świadczy fakt, że ich aktualnym zadaniem ściśle tajnym? jest badanie warunków w jakich żyją psy w schroniskach... niestety, nie skorumpowanych policjantów zwanych potocznie psami...
Jedynie z CBA agent Tomek awansował na posła za swoją urodę :-)
Podobnie padła Julia Pitera w walce z polska korupcją. Tak więc, nic nie dasz rady jak nie kupisz układy.

A jak sędziowie samych siebie w Polsce sądzą ?

Kobieta uniewinniona z zarzutu zamordowania swojego dziecka dostanie 110 tys. zł odszkodowania za 20 miesięcy niesłusznego aresztu. Wychodzi 5500 zł za miesiąc, tymczasem  wcześniej Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok, w którym sędzina, którą uniewinniono z zarzutu korupcji ( wiadomo nam że jest winna) dostanie 300 tys. zł odszkodowania za 5 miesięcy niesłusznego aresztu. To daje 60 000 zł za miesiąc więzienia.

Podsumowując: miesiąc niesłusznego aresztu za fałszywe oskarżenie o zamordowanie własnego dziecka jest wart dwanaście razy mniej, niż miesiąc niesłusznego aresztu za korupcję. Trudno oprzeć się wrażeniu, że sędziowie uważają, iż ich cierpienia są warte więcej, niż cierpienia zwykłych obywateli.
To zresztą charakterystyczne dla władzy w Polsce (której sędziowie są częścią, jako władza sądownicza).
Przypomnijmy sobie ćwierćmilionowe odszkodowania dla każdego członka rodziny ofiar katastrofy w Smoleńsku, które rażąco dobiegały od kwot zasądzanych przez sądy dla rodzin zwykłych obywateli.

Jedyne wyjście to wprowadzić, tak jak w USA, Japonii czy Szwajcarii wybieralnych sędziów.
Jak nie będą wydawać wyroków, które zwykli ludzie uważają za sprawiedliwe, to stracą pracę.
http://wyborcza.pl/1,75248,10778797,110_tys__zl_odszkodowania_dla_matki_utopionego_Michalka.htm

Więcej:

ŚWIDNICA - niekompetencja wrocławskiego biegłego Mieczysława Steiningera czy korupcja SSR Elżbiety Frączak i prokuratora Daniela Czarnego 

Korupcja - Polska bliżej Afryki niż Europy. Wszyscy płacimy łapówki. Piotr Krysa 

KORUPCJA OSÓB PUBLICZNYCH - aspekt kryminalistyczny 

Czy walkę z korupcją należy zacząć od czystki w CBA i SN? Sensacyjne wyznanie Kamińskiego - "7 śledztw ws. ludzi z najwyższej władzy" 

KORUPCJA URZĘDNICZA DOT. DOLNOŚLĄSKIEJ AGENCJI NIERUCHOMOŚCI ROLNYCH BĘDZIE MIAŁA FINAŁ - PUBLIKUJEMY AKT OSKARŻENIA W TEJ OLBRZYMIEJ WROCŁAWSKIEJ AFERZE. 

Tańczący z korupcją 

Jak Ministerstwo Sprawiedliwości walczy z korupcją we własnych szeregach? 

EUROFARM - zawiadomienie ministra Z. Cwiąkalskiego - korupcja prokuratorów w Kłodzku i syndyka Jana Dobrowolskiego. 

Pitera Julia walcząca z korupcją zastraszana? - na razie spłonął jej samochód, a co dalej? 

Transparency International: korupcja w Polsce jak na Kubie 

Wrocław - Korupcja i powiązania gangstersko-biznesowe we wrocławskiej prokuraturze sięgają bardzo głęboko 

BIAŁYSTOK - JAK PREZES SĄDU OKRĘGOWEGO KRZYSZTOF CHOJNOWSKI KRYJE SWOICH KOLESIÓW Z BRANŻY - z pomówienia redaktora Z. Raczkowskiego przez omylnego lekarza białostockiego W. Kuczyńskiego. 

Biegli sądowi są jedną z najbardziej skorumpowanych grup - w polskich sądach kwitnie korupcja - raport Transparency International. 

KORUPCJA W ORGANACH SPRAWIEDLIWOŚCI - Prawo służy tylko wybranym - tak twierdzi 87% pracujących Polaków nie biorących udział w podziale łupów - reszta przecież tworzy bezprawie :-)

Sprawy tematyczne poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. 

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~miki
13-05-2012 / 23:30
RODACY - "CHMARA ŚCIERWA" o której **jakel** jest pod państwową ochroną. Zachodzi pytanie - kogo właściciel Pensjonatu "ORZEŁ" Donald T U S K - czyli chłoptyś od kopania piłki wzywa do powrotu do POLSKI i po CO ?! Donald T U S K Gra w HUJA z 40 mln OBYWATELI. Na razie kombinuje ze swoją N A Z I S T O W S K Ą F E R A J N Ą OPANOWANĄ EPIDEMIĄ SYFILISU SCHIZOFRENII PARANOIDALNEJ jak zlikwidować świadków swojej NAZISTOWSKIEJ ZBRODNI - proste. Emerytury dostaną E M E R Y C I jak zdechną. Dowód : zgon mężczyzny to wiek ok. 65 LAT. Być może kobiety dożyją. No cóż L A R W Y żywią się TYLKO p a d l i n ą !!! Ś C I E R W O znajduje schronienie np. w Koszalinie przy ulicy Piłsudskiego 62. TO Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej. Tam NIE tylko szkoli się Straż Graniczną. Tam szkoli się nawet agentów A B W od gen. Krzysztofa Bondaryka. Wszyscy wyszkoleni w COSzSG wpadają na łapówkach i I N N Y C H szwindlach ?! CURIOZUM ? Czy to przypadek ? Angole szkoląc swoich kandydatów ***odpowiedników COSzSG i ABW - do łbów pompują : "PIERWSZY RAZ TO PRZYPADEK : DRUGI raz - " to jest tylko - * być może* - Trzeciego razu u angoli już NIE MA. W Polsce po 14 LATACH MORD na gen. Marek Papała - eureka - to pospolita kradzież samochodu i przypadkowa śmierć. MORD Krzysztofa O L E W N I K A ma być zakończony zapłatą RTEKOMPENSATY za poniesione koszta przez Rodzinę. Do M E R I T U M . W Koszalinie, prokuratorskie Ś C I E R W O PPR Liliana C Z U C H R Y TA otrzymało posadkę wykładowcy w C O S z SG jej dewizą jest : „ łapówki Są po to żeby B R A Ć” … „ dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie” … to NIE kto INNY jak ŚCIERWO Czuchryta robiła interesy z „młotkarzami” na terenie NIEMIEC. To NIE kto inny jak ŚCIERWO Czuchryta była wspólnikiem Tajnej OPERACJI koszalińskiej policji kr. „Janosik” reżyser omc. gen. Jarosław MA R Z E C *** koleś ministra MSW prokuratora Janusz Karczmarek & Komediant Główny Policji prokurator KONDRATOWSKI i I N N I. To NIE kto I N N Y jak ŚCIERWO Czuchryta pomagała okradać z działki NR 48 w Dunowie Matkę Samotnie Wychowującą Dzieci - OFIARĘ PRZEMOCY w Rodzinie której sprawca ponad 30 LETNIEJ Przemocy w Rodzinie posiadał Rodzinę pracującą w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. To ŚCIERWO CZUCHRYTA – pomagała zlikwidować Policealną Szkołę Detektywów i Pracowników Ochrony prowadzoną przez legendę koszalińskiej policji. To ŚCIERWO CZUCHRYTA przerabiała OFIARE napadu - sprawca pijany kryminalista i jego psychicznie chora konkubina Elżbieta Bartkowska koleżanka prokuratorów i sedziów wraz pijaną córką Agnieszka KOZIOROWSKA – na sprawcę napadu. Pomagała fałszować protokóły i zniszczyć dowód rzeczowy w sprawie : C O R P U S D E L I C T I. i I N N E Itp. Itd. na kilogramy wyczyny ŚCIERWA CZUCHRYTA i jej kolesi z PR K-lin pod kierunkiem PPR T. BODO, G. Klimowicz pod nadzorem : PPO J. Ożóg & J. Rychliński – patrz Wykaz NAZISTOWSKICH ZBRODNIARZY z IMMUNITETAMI dziczy magistrów prawa zarejestrowany w Council of Europe. Czego może uczyć i szkolić w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej prokuratorskie kurwiszcze ?! pozbawiony zasad etyczno-moralnych i logiki rozumowania degenerat. ZDEMORALIZOWANA L. CZUCHRYTA magistra prawa. Pospolita ludzka kanalia. P R A W D A, H O N O R, W O L N O Ś Ć PRO PUBLICO BONO
~ciociababcia
14-12-2011 / 22:12
Niewątpliwie korupcja UE miała udział w sytuacji, którą omawia prof.Janusz Szewczak Gdzie schować swoje, choćby małe, oszczędności? W Bankach spółdzielczych, SKOK-ach... W złotych, ew. dolarach. Korona szwedzka (inne, zob.) Kraje UE, i to duże kraje, już drukują własną walutę. Banki Milenium, Kredyt Bank, Polbank, inne - są na sprzedaż, nikt nie chce kupić, jak w całej Europie. Będą okazje (prawdziwe) na zakup mieszkań. To szczegóły. Posłuchaj całość. Grecy i Włosi mają dochody ze cztery razy wyższe, niż my. Polacy otrzymują fałszywy obraz rzeczywistości. Wydatki ukryte w różnych „funduszach”. ZUS we wrześniu nie miał pieniędzy na wypłaty emerytur. Bal na Titanicu – (fikcja w mediach) może potrwać do „Euro” (lipiec), potem się JAWNIE zawali. W UE chodzi o ratowanie europejskich banków, nie „wspólnoty”.. Wielkie „błędy’ (rabunki) z 20-tu lat wyjdą na jaw. dakowski.pl vod.gazetapolska.pl/843-rozmowa-niezalezna-janusz-szewczak-kupujcie-
~1 kaziczek
12-12-2011 / 19:46
kazik się kłania z Katowic co do korupcji w Polsce sam fakt mówi za siebie że mamy 700 miliardów złotych długów do słacenia społeczeństwo zapłaci winnych nie ma kazik
~jak widac
09-12-2011 / 17:55
Zarzuty za korupcję przy prywatyzacji Stoenu i Lot, pranie pieniędzy i niegospodarność usłyszał były wiceminister infrastruktury. Wojciech J. jest kolejnym podejrzanym w śledztwie, w którym CBA pod koniec listopada zatrzymało generała Gromosława Czempińskiego oraz cztery inne osoby. J. to biznesmen i lobbysta w rządzie Leszka Millera był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialnym m.in. za sprawy zamówień publicznych. Ministrem był wówczas Marek Pol. - To osoba, która ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o kwestie związane z przebiegiem prywatyzacji LOT-u - mówił rzecznik katowickiej prokuratury Leszek Goławski na dzisiejszej konferencji prasowej. Według prokuratury J. przyjął razem z innymi osobami kwotę ok. 1 mln dolarów i prał pieniądze – ok. 800 tys. dolarów, miał także dopuścić się niegospodarności – na kwotę ok. 470 tys. dolarów. Będzie odpowiadał jako osoba pełniąca funkcję publiczną. Wszystkim podejrzanym grozi do 10 lat więzieniatv tvn24.pl, jp
~obserwator
09-12-2011 / 17:07
Korea Północna i Somalia są najbardziej skorumpowanymi państwami świata - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Transparency International. Polska, tak jak przed rokiem, znalazła się na 41. miejscu - gorszym niż np. Botswana. Liderem rankingu jest w tym roku Nowa Zelandia. W raporcie o korupcji na świecie Transparency International uwzględniła 182 kraje. Każdy z nich mógł otrzymać od 1 do 10 punktów, z czego największa liczba jest najlepszą oceną. 1. Nowa Zelandia 2. Dania 2. Findlandia 4. Szwecja 5. Singapur 6. Norwegia 7. Holandia 8. Australia 8. Szwajcaria 10. Kanada (…) 41. Polska 41. Wyspy Zielonego Przylądka Najuczciwsze kraje świata: Okazało się, że aż dwie trzecie objętych rankingiem państw uzyskało noty poniżej 5. - To pokazuje, że poziom frustracji społeczeństwa jest zasadny. Brakuje regionu lub kraju na świecie, który jest odporny na korupcję – przyznała Huguette Labelle, szefowa Transparency International. Najgorzej wypadły państwa objęte wojnami domowymi czy rządzone przez dyktatorów. Światowym liderem korupcji 2011 roku są Korea Północna i Somalia (wspólne 182. miejsce). Niewiele lepiej wypadły Birma, Afganistan, Uzbekistan i Turkmenistan. Polska, z oceną 5,5 punktu, poprawiła notowania o 0,2 pkt, ale wciąż zajmuje 41. lokatę, tak jak przed rokiem. Lepiej jest m.in. w Portoryko (5,6 pkt.), Botswanie (6,1 pkt) i Urugwaju (7 pkt). Możemy za to poszczycić się lepszym wynikiem od Rosji i Białorusi, które zdobyły po 2,4 punkty. Problem korupcji wzrósł szczególnie w państwach objętych kryzysem finansowym. - Państwa strefy euro dotknięte przez kryzys zadłużenia znajdują się wśród najniżej notowanych państw UE. Częściowo jest to wina zaniechań władz w walce z łapówkarstwem i unikaniem od płacenia podatków, które są kluczowymi nośnikami zadłużenia - brzmi raport Transparency International. Najgorszą pozycję wśród państw Unii zajmuje Bułgaria. Najbardziej uczciwymi krajami okazały się Nowa Zelandia (1. miejsce), Dania (2.) i Finlandia (3.). Raport opiera się na badaniach opinii publicznej przeprowadzonych przez niezależne instytucje. Oceniano kwestie związane z przekupstwem funkcjonariuszy publicznych, wręczeniem łapówek w zamówieniach publicznych, defraudacją środków publicznych, jak i skuteczność sektora publicznego w walce z korupcją.