Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
18 czerwca 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA JARUZELSKI ODZNACZONY KRZYŻEM ZASŁAŃSCÓW SYBIRU

Kancelaria Prezydenta zapowiada, że pracownicy odpowiedzialni za dopisanie do listy odznaczonych Krzyżem Zesłańców Sybiru gen. Jaruzelskiego, poniosą surowe konsekwencje w związku z rażącym naruszeniem praw pracowniczych - zapowiedział Andrzej Urbański. Tylko wpadka, czy prowokacja?

Według jego oświadczenia, pracownicy kancelarii "z wieloletnim w niej stażem", wbrew woli prezydenta, a także bez wiedzy i zgody dyrektora Biura Kadr i Odznaczeń wpisali nazwisko gen. Jaruzelskiego na listę odznaczonych i przekazali do podpisu prezydentowi. "Prezydent akceptował tylko postanowienia, nie zaś listy osób" - czytamy w oświadczeniu Urbańskiego przekazanym w środę dziennikarzom.

Minister dodał, że prezydent Kaczyński nie chciał rozpatrywać wniosku o przyznanie gen. Jaruzelskiemu Krzyża Zesłańców Sybiru przed 3 maja. "Pan Prezydent uznał, że najważniejsze tegoroczne odznaczenia powinni otrzymać »cisi bohaterowie« walki o niepodległość ojczyzny z lat 70. i 80." - głosi oświadczenie Urbańskiego.

Klub parlamentarny PiS zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza o odwołanie podległego mu kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, sekretarza stanu Jana Turskiego. PiS wini Turskiego za wystąpienie z wnioskiem o przyznanie krzyża gen. Jaruzelskiemu.

Wniosek o przyznanie Krzyża Zesłańców Sybiru gen. Jaruzelskiemu wpłynął do Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych w końcu ubiegłego roku. Do Kancelarii Prezydenta przesłano go w lutym.

We wtorek wieczorem telewizja TVN poinformowała, że prezydent Lech Kaczyński odznaczył gen. Jaruzelskiego. Ten mówił, że docenia gest prezydenta i uznaje go za "wzniesienie się ponad historyczne podziały". Rzecznik prezydenta Maciej Łopiński powiedział jednak, że jego zdaniem "ktoś w Kancelarii popełnił błąd". W środę gen. Jaruzelski nie komentował sprawy.

O przyznanie Krzyża Zesłańców gen. Jaruzelskiemu wnioskowały władze Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. "Uważam, że tutaj nie może być żadnej wątpliwości. Generał Jaruzelski odpowiadał wszystkim tym warunkom i uważaliśmy, że powinien go dostać i dostał" - powiedział PAP prezes Związku gen. Wacław Szklarski.

Jedna z założycielek Związku Sybiraków Irena Głowacka powiedziała, że jest oburzona przyznaniem gen. Jaruzelskiemu Krzyża Zesłańców Sybiru.

Wiceszefowa klubu SLD, była szefowa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Jolanta Szymanek-Deresz uważa, że jest możliwość odmowy przyznania odznaczenia, bo nie następuje to z urzędu. "Zawsze jest możliwość odmowy, jeśli pojawiają się okoliczności, które nie spełniają przesłanek ustawowych" - powiedziała. Jak dodała, nie przypomina sobie, aby wniosek o odznaczenie Jaruzelskiego wpłynął za kadencji Kwaśniewskiego.

"Jak się coś podpisuje, np. wniosek o przyznanie orderu, to trzeba wiedzieć dla kogo się to podpisuje" - tak sprawę skomentował senator PO Stefan Niesiołowski. "Gdybym przyjął, że prezydent podpisuje dokumenty, których treści nie zna, musiałbym w konsekwencji uznać, że ktoś taki powinien przestać być prezydentem" - powiedział z kolei lider PO Jan Rokita.

Wicemarszałek Sejmu Andrzej Lepper nazwał reakcję Kancelarii Prezydenta po ujawnieniu informacji o odznaczeniu gen. Jaruzelskiego "kompromitacją". "Mówią dzisiaj, że się tego wstydzą, że to jest jakaś pomyłka, że ktoś im podsunął, nie potrafią stu kart przejrzeć" - mówił dziennikarzom w Sejmie.

Krzyż Zesłańców Sybiru został ustanowiony ustawą z 17 października 2003 roku jako "wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-56 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości".

Jak argumentował Szklarski, gen. Jaruzelski "w 1941 roku w czerwcu wraz ze swoją matką i siostrą był deportowany na teren Ałtajskiego kraju, tam przez dwa lata pracował ciężko przy wyrębie lasu", a jego ojciec po wyjściu z łagrów zmarł na Syberii i jest pochowany w Bijsku.

Zwykle o przyznanie Krzyża Zesłańców Sybiru wnioskują stowarzyszenia i związki kombatanckie. Urząd ds. Kombatantów weryfikuje dane personalne, zawarte we wniosku oraz informacje, dotyczące czasu i miejsca deportacji i przekazuje je do ministra pracy i polityki społecznej. Ten podpisuje wniosek i lista trafia do Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta. Cały proces trwa około 2-3 miesięcy.

Według danych Urzędu ds. Kombatantów, do dnia wejścia w życie ustawy ustanawiającej Krzyż Zesłańców Sybiru, nadano ponad 29 tys. odznaczeń (wniosków było ponad 31 tys.).
za Wirtualna Polonia

 ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia
i wiele innych w kolejnych działach wydawnictwa: 
 SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników  

Niezależne Czasopismo Internetowe 
Redaktor: mgr inż.  ZDZISŁAW RACZKOWSKI
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 
www.aferyprawa.com  

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
 

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.