Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY KORUPCJA BEZPRAWIE TRAGEDIA BUDOWLANA W KATOWICACH

Tragedia budowlana w Katowicach. KTO ZAROBI NA TEJ TRAGEDII LUDZKIEJ?

Tragiczny finał katastrofy budowlanej hali wystawowej w Katowicach, aktualnie jak to piszę (po weryfikacji) zginęło 63 osób ponad 140 osób zostało rannych. Pozostaje pytanie ile jeszcze ciał może być pod zwałami? 

Dramat uczestników międzynarodowej wystawy gołębi w hali targów zaczął się w sobotę kwadrans po godz. 17. Zlekceważono wszystkie normy bezpieczeństwa i zabezpieczenia dot. organizowania imprez publicznych.
Ucieczkę osób z miejsca tragedii utrudniło też zamknięte drzwi ewakuacyjne na obiekcie.
Bez wątpienia końcową przyczyną tragedii była   zalęgająca na dachu półmetrowa warstwa zlodowaciałego śniegu - poinformował w niedzielę minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek. 
Istotne jest, że już 4 lata wcześniej dach hali wystawowej został nadwerężony nadmiarem prawie metrowej warstwy śniegu.  Czy spółka "Międzynarodowe Targi Katowickie" chciała zaoszczędzić kilkaset złotych kosztem zagrożenia życia ludzi? 
Jest też podejrzenie, że użyto nieodpowiednich materiałów konstrukcyjnych przy budowie hali, jak też śpiesząc się z jej oddaniem niestarannie dokonano montażu elementów. 

Pawilon, którego dach runął miał wymiary: 150 na 100 metrów, oraz 12 m wysokości.
Został wybudowany 5 lat temu. Istotne jest też, czy spełniał normy budowlane obiektów narażonych na "tąpnięcia", które przecież na Śląsku nie brakuje.  

Akcja ratownicza przebiegała sprawnie i szybko, już po 4 min. przyjechały pierwsze wozy strażackie, policja, lekarze i służby ratownictwa górniczego - w sumie w akcji brało ok. 1500. Akcja ratownicza została zakończona już po 5 godzinach, kiedy ani psy, ani przyrządy termowizyjne nie wykazały istnienia żywych
ludzi. Zdaniem ratowników większość z ofiar zginęła szybko - w momencie zawalenia się na wielotonowych  konstrukcji dachu. 

W katastrofie zginęli nie tylko Polscy; wśród ofiar są również cudzoziemcy – wystawienniczy, którzy do Katowic przyjechali z całej Europy. Do tej pory udało się potwierdzić tożsamość 59 osób, w tym 8 obcokrajowców - Belg, dwoje obywateli Niemiec, dwóch Słowaków, dwóch Czechów oraz Holender.

Po informacji o tej tragedii Prezydent Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową.
Premier Marcinkiewicz i Marszałek Sejmu Marek Jurek przekazali po 1 mln zł z budżetu na pomoc ofiarom katastrofy w Katowicach i ich rodzinom. Prezydent Kaczyński oferuje jeszcze większą pomoc.
Jednak, czy za niedopilnowanie obowiązków osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powinno zapłacić Państwo - czyli my wszyscy? 

Otwarto wiele kont pomocy dla poszkodowanych. Znając jednak naszą polska rzeczywistość zastanawiam się: KTO ZAROBI NA TEJ TRAGEDII. Czy rozliczone zostaną stowarzyszenia i fundacje zbierające wpłaty dla poszkodowanych?
Jednak logicznie myśląc - najpierw zarobią zakłady pogrzebowe. Już są o "skóry" awantury, ale to nie wszystko...

Rodzinom ofiar, które zginęły pod gruzami hali w Katowicach, należą się gigantyczne odszkodowania,
które przekroczą kwotę 10mln. zł – średnio po 100tys. zł. Te pieniądze powinien wypłacić właściciel obiektu - czyli Międzynarodowe Targi Katowickie niezależnie od przyszłych ustaleń winy komisji i sądów, to właśnie ta firma ponosi winę – albo za odebranie Ľle zbudowanego budynku albo za nieodpowiedni jego użytkowanie.
Tym interesem już zainteresowali się adwokaci ze Śląska pod patronatem Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. Sprawy odszkodowawcze to świetny biznes.
Ponadto opieki prawnej potrzebują też dzieci, które straciły rodziców. Mają one prawo do renty tak jak inni, którym poprzez śmierć bliskiej osoby pogorszyły się warunki życia. Poszkodowanym należy się też zadośćuczynienie za cierpienia psychiczne. 
Poza tym trzeba będzie przeprowadzić szereg postępowań spadkowych - złoty biznes, dlatego adwokaci namawiają wszystkich do zgłaszania się na nieodpłatnie porady. Logiczne, za przejrzenie dokumentów adwokaci życzą sobie zwykle ok. 100zł. Teraz chętnie rezygnują z tej drobnicy na rzecz  kilkunastotysięcznych uposażeń odszkodowawczych itp. 

Po tej tragedii nastąpiło "ogólnopolskie zmiatanie śniegu z dachów" - cena tej usługi poszła 3x w górę - zarobią, ale i tak dużo mniej niż adwokaci. :-)

Istotne są inne fakty nie poruszane w mediach. 
1/ W tragedii na Śląsku zginęło kilkadziesiąt osób - fakt, załatwiono trzydniową żałobę narodową. Ładnie, jednak dużo firm żyjących z rozrywki wskutek tej etycznej (na pokaz) decyzji straciło. Im raczej nikt tego nie wynagrodzi. 

2/ w tym roku zamarzło w Polsce ok. 200 osób, zgadza się że przeważnie w skutek pijaństwa i swojej głupoty, czyli 3x więcej niż w tragedii katowickiej, ale nikt nie robi z tego tragedii, nikt tego nie nagłaśnia, nikt nie zbiera dla nich kasy żeby im pomóc.

3/ tylko w wypadkach samochodowych tygodniowo w Polsce ginie więcej osób niż w tragedii katowickiej - taka zwykła codzienność? Rocznie zabijana jest szkoła podstawowa i ginie małe kilkutysięczne miasteczko tylko w rodzinnej żałobie...

4/ w szpitalach polskich, wskutek błędów lekarskich ginie miesięcznie tysiące chorych (brak dokładnych obliczeń), drugie tyle zostaje kalekami - jakoś nikt z tego nie robi tragedii narodowej i nie ogłasza żałoby, a bez wątpienia jest to tragedią kilkunastokrotnie większą niż tragedia katowicka...

5/ Tyle osób ginie średnio tygodniowo w Iraku, wskutek "pokojowej" wojny wywołanej przez rząd USA - jednak nie ogłaszają tam żałoby narodowej z tej przyczyny...  

6/ kilka razy więcej osób ginie codziennie w demokratycznych Stanach Zjednoczonych z powodu morderstw, samobójstw, ludzkiej głupoty itp. - takie jest życie. Nie jest to bynajmniej ich tragedią narodową...

7/ w więzieniach, lagrach w Rosji... tu mamy setki tysięcy ofiar komunizmu i rzeĽ trwa...

Ta dywagację możemy ciągnąć jeszcze długo, tylko co to da? Ludzie będą ginąć w wypadkach, szpitalach, konfliktach zbrojnych. Los, przypadek, może Bóg decyduje, że ktoś w tym czasie i w tym miejscu znalazł się i miał zginąć... w końcu i tak każdego to czeka... cdn.

Podobne tematy znajdziesz w dziale:  ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia

Artykuły interwencyjne:
Pozew o odszkodowanie za przewlekłość postępowania sądowego - z cyklu "patologie systemy sądownictwa"
BYSTRZANOWASKI JANUSZ - oszustwo adwokata z Tarnowa - spacjalista w okradaniu staruszków?
Pozew o odszkodowanie za przewlekłość postępowania sądowego
TARNÓW - Jak ukryć fałszerstwa w księgach wieczystych? - tylko NIEKOMPETENCJA SĘDZIÓW?
Z cyklu "patologia systemu sądownictwa" - KOLEJNY DOWÓD NIEETYKI SĘDZIÓW KROŚNIEŃSKICH: niby etycznego należącego do śmiesznej kliki wzajemnej adoracji IUSTITIA? przewodniczącego wydz. karnego ARKADIUSZA TROJANOWSKIEGO
Na przejściu dla pieszych pierwszeństwo ma samochód!!! - takie rewelacje prawa w ruchu drogowym "ustanowili" sędziowie z Sanoka ...
KIM JEST RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH PROF. ANDRZEJ ZOLL? CZY INSTYTUCJA RZECZNIKA MA KORUPCYJNY CHARAKTER?
i wiele innych w kolejnych działach wydawnictwa:  SˇDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników

 Zapraszamy wszystkich sędziów, prokuratorów, adwokatów, polityków i resztę urzędniczego "badziewia" zamieszanego we wszelkie oszustwa do ogólnopolskiej "czarnej listy Raczkowskiego"... 
miłego towarzystwa wzajemnej  adoracji ...
tym samym dochodzimy do setna sprawy, czyli "Raportu o stanie sądownictwa polskiego"

Niezależne Czasopismo Internetowe 
"AFERY - KORUPCJA - BEZPRAWIE" 
Ogólnopolskiego Ruchu Praw Obywatelskich 
i Walki z Korupcją.
prowadzi: (-)  ZDZISŁAW RACZKOWSKI
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 
www.aferyprawa.com  

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądĽ dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
 

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.