Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
3 grudnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 27-04-2014

Volenti non fit iniuria, czyli chcącemu nie dzieje się krzywda... Mirosław Naleziński

Chcącemu nie dzieje się krzywda - zasada prawna, która mówi, że jeśli ktoś dobrowolnie naraża się na szkodę, wiedząc że może ona nastać, to nie może dochodzić roszczeń z tego tytułu. 

Jeśli jakiś oszust, złodziej, czy inny przestępca, krąży wokół ofiary, niczym ćma wokół płonącej świecy, to powinien zdawać sobie sprawę z wysokiego ryzyka takiego kołowania i potencjalnego nieszczęścia oraz powinien zdawać sobie sprawę z nieskuteczności żądania zadośćuczynienia w razie spłonięcia w płomieniu świecy. Znane są przypadki, kiedy jakiś osiłek wszczynał rozbój i - ku zaskoczeniu - został w samoobronie pobity przez drobną, ale wysportowaną, kobietę. Jeśli ktoś półnago spaceruje po ulicy i zostanie sfilmowany oraz omówiony, a nawet skrytykowany w internecie, to nie ma prawa skutecznie dochodzić zadośćuczynienia oraz walczyć o swoje dobre a - na niejako własne życzenie - utracone imię. Jeśli jakiś naród szykanuje inną nację, represjonuje, zgładza, to powinien sobie zdawać sprawę, że może go spotkać nie tylko krytyka, ale wręcz odwet, więc nie powinien liczyć na poparcie Temidy, kiedy chciałby wystąpić z roszczeniami przed światowym trybunałem: volenti non fit iniuria

Kilkanaście dni temu zostało sfilmowane policyjne auto podczas przekraczania prędkości. Autorzy zamieścili nagranie w internecie. Zarówno prowadzący radiowóz, jak i kierowca jadącego za nim auta dostali mandaty, Wykroczenie wieloletniego stróża ładu porządku publicznego wyceniono na 200 zł, natomiast osoby chwilowo reprezentującej nasze społeczeństwo w walce o lepszą Polskę -na... 400 zł. Ponadto może także zostać ukarany... autor filmiku.

Tak to bywa, że jeśli kogoś uważamy za lepszego obywatela albo (najczęściej) to on sam się za takiego ważniaka uważa (np. minister, sędzia, policjant), to powszechne jest (błędne!) przekonanie, że taka osoba może sobie na więcej pozwolić, niż zwykły rodak. W razie nagrania kompromitujących materiałów, niemal wszyscy mają używanie pod sztandarem „myślałeś, że jesteś nietykalny, to teraz zobacz, co może cię spotkać na podstawie zarejestrowanego czynu”. A przecież volenti non fit iniuria - policjanci doskonale wiedzieli, że w obecnych czasach wielu kierowców ma kamerki i niejako świadomie wystawili się na ryzyko sfilmowania, zamieszczenia w internecie, krytyki oraz... poniesienia kary. Mało tego - przedstawiciele policji, którzy wpadli na pomysł ukarania obywateli dokonujących nagrań oraz rzecznik policji, wyjaśniający powody tego ukarania, nadal wystawiają się na osąd, krytykę i śmieszność oparciu o... volenti non fit iniuria, zatem ich samoośmieszająca postawa przybiera coraz bardziej groteskową formę.

Jeśli jakiś zagraniczny koncern nie ma szacunku dla naszego obywatela, zaś jego prawnicy (niestety, to najczęściej polscy obywatele) zapomnieli o przyzwoitości i o przestrzeganiu prawa, to można rzec volenti non fit iniuria, bowiem sami świadomie i konsekwentnie przez wiele lat, niejako na swoje własne życzenie, pogrążają się w coraz większym bagnie, z którego coraz trudniej jest się im wygrzebać.

Jeśli ktoś świadomie (albo powinien być świadomy, skoro żyje w danych warunkach, a do tego chce być uznanym za intelektualistę) swoimi czynami wystawia się na osąd i krytykę, to nie powinien procesować się o naruszanie swoich dóbr, skoro sam je wystawił na publiczny ogląd i na krytykę. Dotyczy to również osób, które będąc w pełni władz umysłowych powinny zdawać sobie sprawę z rozmaitych zagrożeń ze strony krytyków, bowiem żyją w takich a nie innych warunkach - tu i teraz: volenti non fit iniuria. 

Policjanci (ci od filmiku), biznesmeni i prawnicy (choćby z głośnej rybnickiej afery pod skompromitowanym sztandarem firmy Procter&Gamble) oraz pisarka, jej mecenas i sędzia (ze sprawy IC692/09) niejako krążą wokół płomienia, narażając się na szwank, czyli na krytykę i śmieszność, przy czym dla większości Polaków jest to również żenujące, bowiem oprócz kompromitacji tych poszczególnych osób, oczywistym jest, że w pewien sposób są postponowani wszyscy Polacy, wszak wszelkie stereotypy dotyczące różnych narodowości mają swoje podwaliny w takich a nie innych sytuacjach, które są rozgłaszane w mediach (także w internecie) i na ich podstawie wszyscy ludzie naszej planety budują mniej lub bardziej prawdziwe wizerunki przeciętnego przedstawiciela danego narodu. 

Dlaczego wymiar sprawiedliwości w wielu przypadkach nie tylko nie potrafi pomóc osobom poszkodowanym, które walczą z oszustwami, fałszerstwami, pomówieniami, wulgaryzmami, ale wręcz staje po stronie osób gardzących prawem albo lekceważącym je? Takie prawo i taka sprawiedliwość, zatem tacy sędziowie powinni zdawać sobie sprawę z zasady volenti non fit iniuria, zwłaszcza w epoce internetu; powinni być oni przygotowani na to, że będą skrytykowani przez wielu użytkowników tego ponadczasowego wynalazku, przy czym takie wpisy to nie notki w gazetach, które nazajutrz stają się makulaturą i znikną z pola widzenia czytelników.

Temida wystawia się na szkodę, zaś jej szkoda, to dalsza kompromitacja naszego Państwa i nie może wymiar sprawiedliwości liczyć na pobłażliwość społeczeństwa oraz nie ma większych szans na dochodzenie zadośćuczynienia. W dobie dostępu do wypowiedzi w internecie (kopiowanie i ocenianie) oraz w dobie powszechności nagrań (rejestracja i ocenianie), im szybciej osoby winne wycofają się z kompromitujących postaw, tym lepiej dla nich samych, bowiem procesowanie się pod hasłem obrony swojego dobrego imienia jest coraz śmieszniejsze i najbardziej traci właśnie to niby dobre imię, po którym pozostaje jedynie wspomnienie: volenti non fit iniuria

Ponieważ pisarka swoje kłamstwo powtarza jak mantrę, że pisałem jako Kawalec, przeto mam konkretną propozycję - jeśli pisałem jako ów wątpliwy dżentelmen, to wnoszę do Temidy o osadzenie mnie w areszcie, w przeciwnym jednak przypadku pisarka publicznie mnie przeprosi, zwróci poniesione przeze mnie koszty a ponadto wyrok w sprawie IC692/09 zostanie unieważniony lub proces zostanie powtórzony (choćby dlatego, że nie wiedziałem, że się toczy i że zapadł wyrok, co uniemożliwiło wniesienie apelacji). Ponadto pod swoim skandalicznie nierzetelnym dowodem bycia przez mnie Kawalcem, uczciwa, honorowa i nieznosząca hipokryzji (jak to się przedstawia ona sama w sądach oraz jej zwolennicy w internetowych dyskusjach) zamieści w internecie stosowne sprostowanie. Czy może być uczciwsze postawienie sprawy w tej skomplikowanej - i do tej pory nierozwiązanej - sytuacji?

Pisarka dobrowolnie publicznie zamieściła parę przaśnych żarcików pośród całkiem wulgarnych i musiała się liczyć z tym, że ktoś wykorzysta jej bezgraniczną ufność do czytelników oraz jej własną ograniczoną inteligencję i omówi jej czyny w internecie, co może narazić ją na jakąś szkodę (choćby w jej przekonaniu), zatem nie może dochodzić odszkodowania, zwłaszcza że SAMA POPEŁNIŁA PRZESTĘPSTWA (pomówienie i fałszerstwo). Gdyby na miejscu pisarki znalazłby się oficer, etyk, duchowny, polityk, to również spotkałoby ich to samo. Jej mecenas przyjął zlecenie, zaś sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku poprowadził proces, choć byli w posiadaniu dokumentów omawiających działalność mandantki a powódki i - zgodnie z wykształceniem oraz doświadczeniem - powinni wiedzieć, że kulturalna krytyka jej czynów nie wybiega poza granice art. 212 Kk, więc sprawa IC692/09 powinna zakończyć się już na pierwszym posiedzeniu w 2009 roku: volenti non fit iniuria

Tego typu spraw jest coraz więcej - wystarczy oglądać programy interwencyjne: pomimo nagrań i filmików, buta ważnych osobistości jest zdumiewająco nonszalancka i dowodząca całkowitej ignorancji zasady volenti non fit iniuria
Mirosław Naleziński

Więcej tekstów Mirka:

Sprawiedliwie funkcjonujące sądownictwo fundamentem przyjaznego Państwa Mirosław Naleziński
Czy Kliczko zniesławił Janukowycza? Mirosław Naleziński
Logika nie jest mocną stroną naszych sędziów... Mirosław Naleziński
Jak walczyć z piratami drogowymi? Mirosław Naleziński
Nie dla wszystkich jest komisja etyki - Mirosław Naleziński
Przedawnienie nie sprzyja sprawiedliwości - Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe VIII Wydział Karny - Mirosław Naleziński
Wadliwe przedawnienie zniesławienia - Zażalenie - Mirosław Naleziński
Polska procedura - synonim bylejakości Mirosław Naleziński
Przystoi monumentowi napis „Ofiarom czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa”? Mirosław Naleziński
Nie każda edukatorka jest wzorem Mirosław Naleziński
Piotr Matuszewski Prezes Sądu Rejonowego w Gdyni - Trójmiejski pingpong Mirosław Naleziński
Gdybym był Latkowskim Mirosław Naleziński
Internetowe pomówienie to wieloletnie kłopoty Mirosław Naleziński 
Za pomówienie nawet minister Gowin może trafić przed oblicze Temidy Mirosław Naleziński 
Nie miej pretensji, skoro ściemniasz Mirosław Naleziński 
Granice żartowania z godności  Mirosław Naleziński
Upadek inteligencji polskiej? Mirosław Naleziński 
Porada przeciw poradzie - art.212kk i subiektywne odczucia togowca... Mirosław Naleziński
Jakie dochody ma przeciętny Amerykanin? Mirosław Naleziński
Czyżby Temida zdurniała do szczętu? Mirosław Naleziński
Rozprawmy się w końcu z pijakami i narkomanami za kierownicami Mirosław Naleziński
Prawo autorskie i ulgi ubezpieczeniowe a kamerki - Mirosław Naleziński
Magdalence Lance wskazuje drogę Mirosław Naleziński
Jak szybko przedawnia się zniesławienie z art.212kk w internecie?  Mirosław naleziński
Załoga mogła przeżyć Mirosław Naleziński 
Heretyk Naleziński  czy tylko średniowieczna miernota sędziów gdańskich ? ! ?
Pisarka Chomuszko nadal kłamie... Mirosław Naleziński
Naruszanie godności – ciągle nierozpoznany temat? Mirosław Naleziński
Ujawnianie danych osobowych - Mirosław Naleziński
Molestowanie stale na topie, czyli wysyp kłamstw i pomówień. MIROSŁAW NALEZIŃSKI
Polska najweselszym barakiem postkomunistycznym - Mirosław Naleziński
Czy nie za wielu jest lawirantów kręcących się po sądach?  Mirosław Naleziński
Stadion Narodowy zatonął jak Titanic Mirosław Naleziński
Pomyłki sądowe i co dalej? Mirosław Naleziński
Europejski Trybunał Praw Człowieka - Polska nie wie, co w Europie jest zniesławieniem. Mirosław Naleziński 
Polska kłamstwami stoi - przykład Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego Mirosław Naleziński 
Jak zwalczać patologię w italskich i polskich szkołach? Mirosław Naleziński
Czy księżnej Kate wypada toplesować? Mirosław Naleziński
Polska to kraj cudownych ludzi i coraz przejrzystszych przepisów... telefoniczna przygoda z komorniczką Mirosław Naleziński 
Pisarka Chomuszko kłamie jak z nut... Mirosław Naleziński 

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~remik chotecki
27-07-2015 / 21:19
A co by Państwo powiedzieli na norweską ustawę denazyfikacyjną? Kto współpracował z Niemcami, to ma zakaz sprawowania funkcji publicznych do TRZECIEGO POKOLENIA. Ale byłoby ujadanie Piesków... . Na razie należy wymieniac z imienia i nazwiska tych w TOGACH Z ORŁEM, w TOGACH, w GARNITURACH ZA PUBLICZNE PIENIĄDZE, złodziei w MUNDURACH wszelkiej maści i w końcu tych, którzy w biznesie podjęli zobowiązanie, a z czystej i negatywnej kalkulacji go nie wypełnili. Kara do trzeciego pokolenia. Skończyłyby się BIZNESY DMUCHANE NA JEDNĄ KADENCJĘ! Ale żeby to wprowadzić, to należałoby NAJPIERW powiesić publicznie ze trzy tysiące zdrajców(tłustych złodziei). Fakt - ministerstwa by się trochę wyludniły, tak jak urzędy wojewódzkie i gminy. W szczególności gmina Starszych i Mądrzejszych ;-D
~Mirnal
04-05-2014 / 16:14
Niniejszym składam podziękowanie Naczelnemu, czyli p. Zdzisławowi Raczkowskiemu, który uprzejmy był zamieszczać moje artykuły na temat dziwnego postępowania pisarki M. Chomuszko, w tym jej latania po sądach z powodu rzekomego jej zniesławiania przeze mnie (rzekomego, bowiem parokrotnie sądy to zdementowały), choć ona sama pomawiała mnie o bycie jakimś Kawalcem i dopuściła się nawet sfałszowania podpisu. Pan Zdzisław od samego początku twierdził, że nie może zapaść wyrok skazujący w sprawie tylko dlatego, że ktoś subiektywnie uznał, że inny ktoś go obraził. Obrazą nie jest bowiem kulturalne omawianie i komentowanie czyjegokolwiek zachowania, niezależnie, czy jest to papież, czy nawet sama owa znana pisarka... Tym razem polska Temida stanęła na wysokości zadania, przynajmniej w dziedzinie pomawiania.
~Mirnal
02-05-2014 / 21:50
Dziękuję Panu - rozważę to. Sądzę, że jeśli p. Chomuszko nie przeprosi mnie publicznie za bycie Kawalcem*** i za fałszerstwo na moją niekorzyść oraz za wniesienie do sądów sprawy uznania moich 4 artykułów za zniesławiające ją (a sąd ocenił - nie były), jeśli nie wniesie do sądu o unieważnienie wyroku IC692/09 oraz jeśli nie zwróci mi kosztów sądowych, w tym komorniczych, to ogłoszę przetarg na tłumaczenie moich tekstów na znane języki i zamieszczę je w internecie. Ponadto ogłoszę przetarg dla prawników na złożenie wniosku do SN o właściwą interpretację przedawnienia internetowego zniesławienia, bowiem obecna sytuacja jest kuriozalna: możemy się dożywotnio obrażać, skoro od pierwszej daty obrazy minął ponad rok i żaden sąd nie kiwnie palcem. *** Przypominam, że na NK parę osób przestrzegało pisarkę przed pochopną oceną, że pisałem jako Kawalec, jednak owa nawiedzona dama zignorowała te przestrogi i wpadła w założone przez siebie sidła...
~odcisk
02-05-2014 / 11:46
Wydaje się, że w zaistniałej sytuacji prawnej i faktycznej prawomocne rozstrzygnięcie V wydział sądu karnego kształtujące prawo lub stosunek prawny będzie w pewnym zakresie wiążące dla sądu cywilnego. W tej sytuacji wskazanym jest, aby w trybie upominawczym i przed sądowym wezwać panią pisarkę do zwrotu - zapłaty spornej kwoty. W przypadku odmowy lub zignorowania wezwania, sąd cywilny rozstrzygnie spór. Tak mi, nie prawnikowi się wydaje Panie „Mirnal”.
~Mirnal
02-05-2014 / 00:54
Właśnie dostarczono mi prawomocne i niezaskarżalne postanowienie SO w Gdańsku Wydział V Karny Odwoławczy z 23 kwietnia 2014, z którego wynika, że subiektywne odczucie przykrości pisarki M. Chomuszko nie może być przesłanką do prowadzenia procesu o czyn z art. 212 par. 2 Kk - sąd nie dopatrzył się znamion czynu zabronionego z mojej strony. Sąd stwierdził, że "oświadczenia oskarżonego prywatnego wyrażały prawo do krytyki wobec określonych twierdzeń oskarżycielki prywatnej". Z pozostałej treści pisma wynika, co jest jednak kuriozalne, że pisarka może mnie w nieskończoność obrażać i zniesławiać, iż pisałem jako nieznany mi Kawalec, zaś ja mogę także w nieskończoność pisać, że pisarka upadła na opony tudzież zwoje, kiedy uznała, że pisałem jako ów "dżentelmen" i że pani ta jest fałszerką mojego podpisu na portalu NaszaKlasa. Dlaczego? Ano dlatego, że o zniesławieniu decyduje nie data ostatniego pomówienia, lecz pierwszego, a od tego momentu upłynęło tak dużo czasu, że ewentualne karalności wszelkich naszych czynów w tej materii zostały przedawnione. Jeśli coś źle zrozumiałem, to liczę tutaj na wyjaśnienie (przez p. M. Chomuszko lub jej adwokata mec. K. Kolankiewicza) ewentualnego błędnego toku mojego rozumowania. Pozostaje sprawa ważności niekorzystnego dla mnie wyroku IC692/09 ogłoszonego przez sędziego W. Midziaka, który to wydał wyrok bez mojej wiedzy i udziału (co uniemożliwiło mi wówczas na odwołanie się od niego). Skoro w postanowieniu z kwietnia 2014 uznano, że nie pomówiłem pisarki na początku 2009, to po kiego ta ogólnie szanowana dama łaziła po sądach wypłakując swoje żale w kilku salach Temidy, zawracając głowę również szanownym sędziom, którzy stracili masę swego cennego czasu na roztrząsanie tej sprawy? I co z kosztami poniesionymi przez mnie, w tym przejętymi przez komornika? Czy pisarka powinna mi je zwrócić? Co o tym sądzą także nasi Czytelnicy? W jaki sposób powinienem teraz skomentować dowód mojej rzekomej winy (p. Chomuszko nadal uważa, że zamieszczony przez nią dowód potwierdza, że pisałem na NK jako Kawalec). Czy na jej koszt powinienem ogłosić coś w prasie? I co na to Komisja Etyki Uniwersytetu Gdańskiego? Czy powinna zająć się dziwactwami swej doktorantki?
~observe
01-05-2014 / 20:17
czy już zapadł ostateczny wyrok w sprawie Chomuszko-Naleziński? Czy będą jakieś dalsze odwołania?
~Lech Łosicz
30-04-2014 / 21:57
Tylko pytam, czy b. Prezesowi Sądu Okręgowego w Gdańsku stanie się krzywda jeżeli ujawnię, że jest zwykłym ignorantem dopuszczającym się zachowania o znamionach określonych w ustawie karnej ? ___www.aferyprawa.eu/content/images/malb.pismo.prezesa.SO.30.04.10s1.jp i cały kontekst sprawy____www.aferyprawa.eu/Interwencje/Malbork-Prokurator-apelacyjny-i-prezes
~ocochodzi
27-04-2014 / 22:50
dobra zasada, chociaż powinniśmy stawiać na język polski. Co na to fachowcy od prawa?