Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
28 września 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 01-03-2012

Sprawcie, by Marek Stróżyk nie był anonimową, bezimienną i zapomnianą ofiarą.

Po 23 latach pojawiła się realna szansa na postawienie przed sądem morderców agenta polskiego wywiadu Marka Stróżyka.
Do tego potrzebujemy Państwa pomocy.

Proszę, wejdźcie na poniższy link i kliknijcie "lubię to", wrzućcie wraz z niniejszym apelem poniższą stronę na Waszą tablicę na GL lub FB i poproście swoich znajomych aby uczynili to samo.

Każda informacja o jego działalności może przybliżyć nas do bezpośrednich sprawców mordu lub zleceniodawców. Każda dodatkowa osoba zainteresowana tematem to - tak samo jak w przypadku Jarosława Zientary czy Krzysztofa Olewnika - dodatkowy nacisk na dotąd pobłażliwe władze, aby nie pozwoliły sprawcom uniknąć kary.
Proszę, pomóżcie.
Pamiętajcie, że być może dzisiaj obok Was spacerują jego mordercy, może jutro Wy lub Wasi bliscy staniecie im na drodze.
Nie pozwólmy im kpić z prawa do życia.
 
http://www.facebook.com/pages/Marek-Str%C3%B3%C5%BCyk-ofiara-morderstwa/222421331186310?sk=info

Ciało Marka Stróżyka znalazła jego partnerka. Wisiało na kablach przyczepionych do sufitu. Milicja stwierdziła samobójstwo. Świadkowie i bliscy twierdzą, że to nieprawdopodobne. Pomimo tego, sprawę błyskawiczne umorzono. Później dowody zniknęły. Świadkowie i partnerka mężczyzny twierdzą, że już w III RP byli zastraszani, gdy próbowali dociekać prawdy. W tle tajemniczej sprawy przewija się wojskowy wywiad PRL, z którym współpracował Stróżyk.
Do zagadkowej śmierci mężczyzny doszło w lipcu 1989 roku we Wrocławiu. Stróżyk był właśnie w trakcie rozwodzenia się z żoną i mieszkał z nową partnerką, Teresą Jankowiak. To właśnie ona po obudzeniu się z przerażeniem odkryła, że obok jej łóżka, na kablach zaczepionych do belki u sufitu, wisi ciało jej partnera. - To wyglądało jakby robił sobie żart - wspomina kobieta. - Wyglądał jak Chrystus, jakby sam się przywiązał - dodaje ówczesny adwokat Stróżyka, Jan Kocot.

!


Na miejsce wezwano milicję i pogotowie. Po przyjeździe funkcjonariuszy sprawa przybrała niepokojący obrót. Gdy Jankowiak i sąsiedzi zostali ponownie dopuszczeni do miejsca gdzie wcześniej znaleziono ciało mężczyzny, to już nie wisiało na kablach, ale leżało na ziemi. Jak stwierdzili milicjanci, urwało się pod własnym ciężarem. Jankowiak , sąsiadka i adwokat twierdzą, że to niemożliwe, ponieważ kable były solidne i wyraźnie wyglądały na przecięte.
Podobne wątpliwości miała lekarka pogotowia, która dzisiaj chce pozostać anonimowa. - Jak doszło do śmierci, to była dla mnie sprawa dziwna - mówi kobieta. Ślady na ciele miały wskazywać, że Stróżyk najpierw został powieszony, potem odcięty i zawieszony na kablach.

Wezwany na miejsce technik śledczy wszystko zbadał, opisał i sfotografował. Lekarka pogotowia zleciła sekcję zwłok. Jednak dokumentacja zginęła, a badania nigdy nie przeprowadzono.

W mieszkaniu milicjanci znaleźli też trzy listy pożegnalne, chociaż Jankowiak twierdzi, że wcześniej ich tam nie było. Stróżyk w jednym z nich, skierowanym do prokuratury, prosił o nie wszczynanie śledztwa. - To zakrawa na dowcip. Tam była nawet wymieniona konkretna prokuratura, która odpowiadała za ten rejon - mówi Kocot. Już w latach 90-tych stwierdzono, że listy najprawdopodobniej pisano pod przymusem

Długie ręce służb?

Śledztwo po sześciu dniach umorzono. Uznano, że było to samobójstwo. Bliscy i adwokat Stróżyka są jednak przekonani, że to było morderstwo.
W ostatnich tygodniach życia bardzo bał się o siebie - twierdzi Jankowiak. Kocot wspomina, że kilka dni przed śmiercią Stróżyk został zatrzymany przez umundurowanych mężczyzn. W sporządzonych dokumentach napisano, że kontaktował się z obcym wywiadem. - Wynikało z tego, że on sam mógł być funkcjonariuszem naszych służb - mówi Kocot. Z aktów IPN wynika, że Stróżyk rzeczywiście współpracował z Wojskową Służbą Wewnętrzną, czyli wojskowym kontrwywiadem PRL.
W niepodległej Polsce śledztwo cztery razy wznawiano i cztery razy umarzano. Zaginęły dowody i dokumenty. Jankowiak i sąsiedzi twierdzą, że policjanci ich zastraszali i próbowali przekupywać, aby porzucili sprawę. W końcu akta sprawy we wrocławskiej prokuraturze zniszczono, ponieważ sprawa została umorzona wiele lat wcześniej.

Obecnie są one żmudnie odtwarzane, a sprawą zajmuje się specjalna grupa policjantów nazywana "Archiwum X", która bada stare, niewyjaśnione i zagadkowe śmierci.

mk/k

Więcej:

Gazeta Obywatelska. Niewyjaśniona historia zabójstwa Marka Stróżyka.
ZABIĆ SZPIEGA Zabójstwo Marka Stróżyka - agenta kontrwywiadu PRL i Służby Bezpieczeństwa KAZIMIERZ TURAŃS
DONIESIENIE DO ABW Zabójstwo Marka Stróżyka - agenta kontrwywiadu PRL i Służby Bezpieczeństwa
Wrocław - upozorowana śmierć samobójcza przez powieszenie Marka Stróżyka wraca do ponownego rozpatrzenia. Interwencja dziennikarska 
Samobójcze zabójstwo Marka Stróżyka? - list otwarty do Julii Pitery.
Wrocław - rażące uchybienia funkcjonariuszy prokuratury, oraz nadzoru Ministerstwa Sprawiedliwości w wyjaśnieniu upozorowanego samobójstwo Marka Stróżyka.

Polecamy sprawy tematyczne poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~dpihtlxszew
05-11-2012 / 18:16
~pyrhutpvyeq
04-11-2012 / 03:12
~wqajqjtl
03-11-2012 / 02:58
~Eva
02-11-2012 / 20:01
pisze:Mam do tego prawo jako człowiek i obywatel nie muszę się spdaowiać z tego, czy i ile zajęć z ekonomii brałem w czasie toku studif3w. Nie mf3wiąc już o tym, że taki Michał Boni kreujący wizję Polski 2030 jest kulturoznawcą, wielu ministrf3w finansf3w na świecie wykształcenia ekonomicznego nie ma etc.Nie mf3wiąc już zresztą o tym, że ekonomia jest dziedziną kultury i nauką społeczną, w przeciwieństwie do inżynierii materiałowej ;) Szczęśliwie redakcja Zielonych Wiadomości tyranii ekspertf3w i obiektywności się nie poddaje :)
~Kamila
10-03-2012 / 21:01
Dobrze, że ta śmierć Marka Strużyka nie została zapomniana, że jest ktoś i przez tyle lat starał się dochodzić prawdy. Stało się to możliwe aby nagłośnieniem ruszyć - przebić mur kłamstwa o samobójstwie. Z przedstawionego materiału wynika, że było to prawdopodobnie zabójstwo. Prawdy należy bronić nawet jeśli to trudne.
~homik
01-03-2012 / 22:06
3 RP to kraina rzadow zbrodniarzy,zabili wiecej ludzi ,a ile ludzi ucieklo przez tych gadow,ile zyje w biedzie.
~odcisk
01-03-2012 / 21:55
Oglądałem TVN 24, w tych kwestiach na razie, niewiele się zmieniło_polscott24.com/zabojstwo-piotra-losicz/