Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
28 września 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 17-02-2012

Polska tonie w morzu urzędników. Co z tym zrobić?

Urzędników w aparacie administracji było ponad 400 tysięcy, obecnie jest blisko 550 tysięcy, a już niedługo może być ich milion! Pomimo wielkich deklaracji, jeszcze z 2007 roku, rządowi Donalda Tuska całkowicie nie udało się przeprowadzić żadnej reformy związanej z gigantycznym przyrostem urzędniczego zatrudnienia. Zaczynając drugą kadencję, już nie mówił o odchudzeniu, a hasło „tanie państwo” zniknęło bezpowrotnie. Dziś szczytem ambicji rządu na drugą kadencję jest powrót do stanu z 2007 roku, czyli sprzed rządów PO-PSL.

Armia wyborców

30 września zeszłego roku w administracji państwowej wraz z obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (ZUS, KRUS, NFZ) pracowało 538 tysięcy urzędników ze średnią pensją 4283 zł (średnia pensja w całej gospodarce wyniosła 3493 zł). Gdy PO obejmowała władzę, zatrudnienie w administracji wynosiło ok. 440 tysięcy urzędników z pensją 3288 zł. W ciągu jednej kadencji zatrudnienie wzrosło więc o ok. 100 tysięcy osób (wzrost o 23%), a średnie urzędnicze wynagrodzenie – o tysiąc złotych (wzrost o 30%). I to w latach podobno kryzysowych, gdy przyzwolenie społeczne na oszczędności na tej grupie zawodowej zdecydowanie było najwyższe. Ale te dodatkowe 100 tysięcy zatrudnionych to potężna armia wyborców. A pozostali też z pewnością doceniają podwyżkę w ciągu zaledwie jednej kadencji o tysiąc złotych i średnią pensję znacznie przekraczającą rynkową. Nie można również zapomnieć o licznych przywilejach, z których najważniejsze to: trzynaste pensje, miła atmosfera w pracy (żaden zatrudniony w sektorze prywatnym nie może sobie pozwolić na jawne ignorowanie odwiedzających go klientów z zewnątrz), poczucie realnej władzy i na koniec – niestety smutne, ale prawdziwe – przestrzeganie kodeksu pracy. Nie ma co udawać, że przedsiębiorcy prywatni przestrzegają całego kodeksu pracy i wszystkich przepisów BHP. Nie robią tego nie tylko ze względu na oszczędności, ale również dlatego, że tego nie da się przestrzegać. Normy ustalane w przepisach BHP są często wyśrubowane, właśnie pod państwo (między innymi szczegółowe rozporządzenia, na czym można siedzieć, ile metrów kwadratowych przynależy pracownikowi biurowemu itp. – wystarczy pójść do pierwszej lepszej korporacji z dużym biurem typu open space, by zobaczyć, że nijak przepisy mają się do rzeczywistości).

40-godzinny tydzień pracy to wymysł chyba również pod pracowników administracji publicznej, bo trudno znaleźć pracownika u pracodawcy prywatnego, który by nie doświadczył „darmowych” nadgodzin. Także praca na państwowym jest dziś czymś szczególnie pożądanym przez młodych absolwentów. Nie dlatego, że jest ciekawsza, ale dlatego że jest łatwiejsza, spokojniejsza i przede wszystkim (po pewnym czasie) lepiej płatna od tego, co może zaoferować sektor prywatny. Pracownicy zatrudnieni w administracji państwowej nie podlegają żadnej weryfikacji rynkowej. Oni podlegają weryfikacji przez swoich przełożonych, którzy wszak nie z własnej kieszeni ich wynagradzają. A przecież większość z nas chce być lubiana, więc tacy urzędnicy sami swoim podwładnym chętnie podnoszą wynagrodzenia na tyle, na ile tylko mogą. A że dotychczas rządząca partia chętnie finansuje te zachcianki urzędnicze, toteż i pensje rosną. A gdy forsy w budżecie brakuje, to zawsze znajdą się instytucje finansowe gotowe pożyczyć trochę środków na te urzędnicze uposażenia. A jeżeli i tego będzie mało, to zawsze można podnieść VAT o jeden punkt procentowy.

Gdyby liczyć, ile nas kosztują urzędnicze pensje, to przyjmując średnią za pierwsze trzy kwartały i mnożąc ją przez liczbę urzędników, otrzymujemy ok. 2,3 miliarda złotych miesięcznie. Ale przecież pensja brutto to nie jedyne koszty, jakie ponosi podatnik, bo jeszcze są koszty po stronie pracodawcy. Od pensji 4283 zł to dodatkowe 790 złotych, zatem łączny koszt wynosi 2,7 miliarda zł miesięcznie, czyli 32 miliardy rocznie. Niemało, ale wbrew pozorom też niedużo, jeżeli wziąć pod uwagę, że państwo polskie wyda w 2011 roku ok. 670 miliardów złotych. Okaże się, że urzędnicze pensje to zaledwie 5% całych wydatków państwa. Ciężko znaleźć prywatną firmę, w której zaledwie 5% wszystkich kosztów stanowiłyby wydatki administracyjne. Tylko że trudno też znaleźć prywatną firmę, która ma pod przymusem zapewnione finansowanie od wszystkich, dosłownie wszystkich ludzi w Polsce, którzy choćby oddychają. A gdyby ktoś uchylał się od uczestnictwa w tym finansowaniu, to zawsze można posłać odpowiednie służby, które przywrócą porządek. Poza tym duża część z tych 670 miliardów idzie na kolejne wynagrodzenia – tym razem: nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek, wojskowych, policji, strażaków. Więc tak naprawdę koszty funkcjonowania tego państwa będą znacznie wyższe.

Tylko o ile jest jakiś pożytek z nauczycieli czy strażaków, to sami urzędnicy nie zajmują się tworzeniem żadnej wartości dodanej – oni zajmują się tylko wydawaniem pieniędzy. Wprawdzie zaraz się mogą odezwać głosy uniourzędników, że oni nie marnują pieniędzy, bo załatwiają dotacje z Unii. Ale na te dotacje też ktoś musiał się złożyć i z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że Polska jeszcze długo z Unii nie wyciągnie tyle, ile już nas to kosztowało.

Dziś wydaje się, że nie ma woli politycznej, żeby przynajmniej o te sto tysięcy urzędników odchudzić naszą drogą administrację. W końcu jakby nie patrzeć, są to liczni wyborcy, często uzależnieni od lokalnej władzy (większość wzrostu administracji wystąpiła w samorządach, głównie w urzędach marszałkowskich, które rozpasane unijną forsą potrafią nawet wyciągnąć dotację do… urzędniczych pensji). Trudno oczekiwać, żeby premier nagle zakrzyknął: „Sto tysięcy na bruk, ale już!”, bo to nie tylko nie poskutkuje, ale spowoduje jeszcze utratę głosów pewnej grupy wyborców.

Odciąć od finansowania

Pomysły na ukrócenie rozrostu urzędników są różne, nawet z posłaniem urzędników na wcześniejszą emeryturę. Wydaje się, że koncepcja ta nie jest aż tak bardzo nierozsądna. Zamiast płacić urzędnikom za przeszkadzanie innym w pracy, można im płacić za nicnierobienie. Pożytek z nicnierobienia jest większy niż z przeszkadzania. A i koszty emerytury są prawie trzykrotnie niższe (średnia emerytura to ok. 1800 zł brutto). Wydaje się więc, że oszczędność (a niech nawet urzędnicy dostają 2 tysiące zł emerytury) z wywalenia połowy urzędników wyniosłaby ok. 10 miliardów złotych rocznie. Teoretycznie same plusy. Tylko że wtedy państwo straciłoby całą swoją powagę wobec pozostałych pracowników. Bo jak wytłumaczyć przeciętnemu Kowalskiemu, że człowiek, który poświęcił całą swoją zawodową karierę (często w dobrej wierze, z troski o funkcjonowanie mitycznego państwa) marnotrawieniu wysiłku i pracy innych ludzi, ma w nagrodę otrzymać długie wakacje na koszt podatnika? I kto da gwarancję, że na jego miejsce nie zostaną zatrudnieni nowi urzędnicy? Wtedy ten przeciętny Kowalski nie tylko musiałby na barkach dalej dźwigać nowych urzędników, ale jeszcze dodatkowych emerytów-urzędników, nie mówiąc o tym, że taki wcześniejszy emeryt miałby niezły ubaw – najpierw wydawał i trwonił pieniądze innych, a potem dostał za to nagrodę. Jedyny racjonalny pomysł na zmniejszenie liczby urzędników to odciąć ich od finansowania. Zwykli urzędnicy wykonują polecenia płynące z góry, z różnych ustaw i rozporządzeń. A te są narzucane przez aktualny rząd (tak się jakoś złożyło, że władza ustawodawcza i wykonawcza w Polsce jest zawsze w jednym ręku). Ten daje tyle pieniędzy, na ile mu starcza. Gdyby miał ich mniej, to byłoby mniej urzędników. Kapiąca forsa unijna jeszcze tylko spotęgowała istniejący stan rzeczy. Rządy się zmieniają, a urzędników nie ubywa – wręcz przeciwnie. Wiara w to, że jakikolwiek rząd to zmieni, jest dużą naiwnością. Na ten moment wniosek jest smutny: urzędników jest dużo i mniej nie będzie, bo nie widać znikąd światełka w tunelu. Wprawdzie jeszcze niedawno wydawało się, że kryzys finansowy odrobinę zmieni obecną sytuację, ale jak widać, poprzez dalsze podnoszenie podatków rząd znajdzie pieniądze na dodatkowe obłaskawienie urzędniczej kasty.

Kto za to zapłaci? Od 1 lutego składka rentowa rośnie o 33%.

Marek Langalis
http://nczas.home.pl/

PS.
Kwota ponad pół miliona złotych, którą dostanie b. szef Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler robi wrażenie. Ale nie na wszystkich. Zdarzało się, że prezesi innych spółek z udziałem Skarbu Państwa, którzy w przeszłości odchodzili ze stanowisk, dostawali znacznie większe pieniądze.
Największe pieniądze odchodzącym prezesom daje największa polska spółka - Orlen. Odprawy liczone w milionach są tam w zasadzie regułą.
Byli prezesi paliwowego giganta Igor Chalupec (2004-2007) i Wojciech Heydel (od kwietnia do września 2008) odchodząc z firmy zainkasowali po 1,5 mln zł. Głośno było też o szefie Orlenu w latach 2007-2008, Piotrze Kownackim. Gdy odszedł, przez rok pobierał jeszcze 120 tys. zł miesięcznie w ramach odszkodowania za zakaz pracy u konkurencji.

Sprawy tematyczne poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~J 23
24-02-2012 / 20:18
~Demaskator
24-02-2012 / 20:09
Wendetta togowo-policyjno-psychiatrycznej mafii - koszalińskiej Cosa Nostry. aferyprawa.eu/Zycie/Protestowali-przed-Sadem-Okregowym-w-Koszalinie- www.youtube.com/results?search_query=mrmariusz22l&oq=mrmariusz22l& aq=f&aqi=g1&aql=&gs_sm=e&gs_upl=2270l6018l0l7016l12l12l0l7l7l0l269l878l0.4.1l5l0 aferyprawa.eu/Interwencje/Przyzwolenie-Rzecznika-Praw-Obywatelskich-
~rewolucjonista
20-02-2012 / 17:54
Kiedy Naród głoduje ,wymiar sprawiedliwości niszczy Polskie Rodziny , w Polsce w państwie w środku Europy rządzi zorganizowana mafia która dba o swoje interesy i swojej rodziny setki Polaków umiera z głodu a banda donald ina Tuska twierdzi ze jesteśmy zieloną wyspą - zielona ale od plew . Od wielu lat pseudo profesorowie, doktorzy z nadania czerwonej zarazy narzucają swoje pseudo prawo ,okradają i mordują Polaków i celowo niszczą Polską Rodzinę . Ta czerwona burżuazja bawi się kosztem społecznym , bierze kredyty na zachodzie i wschodzie bo ciemny naród będzie spłacał przez następne 100 lat . Ciekawe dlaczego pan Bartoszewski wyszedł z Oświęcimia kiedy inni ginęli Polacy Rosjanie jak i żydzi pobratyńcy pana Bartoszewski ale oni wierzyli w Boga i w Torę i dlatego ginęli a on wierzy w mamonę i jak każdy dobry agent udaje żyda jak dostaje kasę . ta pseudo elita którą niszczy Polski Naród to lewacko trockistowskie żydostwo i pseudo masoni którzy za pieniądze sprzedadzą swoją matkę ,tak czynią z Naszą Ojczyzną ,która traktują jak krowę dojną , którą potem zarżną żeby zatrzeć ślady swojego przestępstwa , te lewackie żydostwo należy rozgonić i wysłać w kosmos bo nie wierzą w Boga i niszczą ludzi . tworzą nowy Holokaust w Polsce ,chcą zniszczyć naród który przez 1000 lat dał schronienie setkom tysięcy żydów z całej Europy . Polacy muszą wyczyścić te plewa którzy nie wierzą w Boga , udają żydów i przynoszą wstyd Żydom a ich postępowanie przyniesie nieszczęście dla mniejszości żydowskiej w Polsce . Bawcie się złodzieje puki macie czas bo wasz statek tytanik MS czerwona burżuazja zaprowadzi was na dno ścieków Europy , bo tam wasze miejsce za te wasze wszystkie krzywdy które czynicie przeciwko Narodowi i Bogu . kiedy przyjdzie czas rewolucji i kiedy głodny lud zapuka do waszych drzwi to cały Naród zaśpiewa wam 100 lat piekła dla czerwonej burżuazji .
~Mirnal
19-02-2012 / 20:49
Jeśli nie chcemy iść drogą Grecji i mieć na emerytury należy zmniejszać liczbę urzędników i to do poziomu z ok. 1990 roku. Przecież po to mamy komputery, aby zwiększając wydajność pracy, a nie dublować papiery z płytami CD. Emerytury dla urzędników - jeśli są niemal w wieku em. to tak, w innych przypadkach, to przekwalifikować albo dać kasę na prywatną inicjatywę. Budynki po urzędnikach sprzedawać na wolnym rynku.
~Peter
18-02-2012 / 13:19
Zagłosować na Korwina Mikke, choć według mojej wypaczonej dotychczasową praktyką spiskową, znów okaże się, że jest kolejnym oszustem do pacyfikowania tych co myślą podobnie...