Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
30 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 14-09-2012

Ile wydają banki na urzędników

Ile wydają banki na prokuratorów itp. urzędnicze badziewie aby ukryć oszustwa na klientach dowiesz się 18 września w Sądzie Rejonowym w Warszawie o godz. 12.00 w sali 115 Marszałkowska 82.

Między bankierem, prokuratorem a sędzią...

Ile wydają banki na urzędników czy prokuratorów, żeby ukryć jak skubią klientów na lewo? Może nic? A może po prostu dają tańsze kredyty? Za pięć dni rozpocznie się postępowanie sądowe, które te sprawy wyjaśni. A przynajmniej zacznie wyjaśniać. 

To będzie postępowanie, które odbędzie się według sprawdzonego scenariusza. Jako, że dotyczy zażalenia na decyzję prokuratora, który nie chciał bankom podpadać, i prezesa UOKiK, który też raczej banki oszczędziłaby w tym obszarze, Sąd uzna, że jest to postępowanie przygotowawcze. I będzie chciał dziennikarzy wyrzucić. Nie mówiąc już o uczuleniu na kamerę.

Oczywiście odmówimy. Oczywiście pracownicy sądu dostarczą nam później nagranie tej sprawy i w całości ją opublikujemy.

Tak, czy inaczej rzecz dotyczy miliardów złotych zabranych również Wam. Dlatego – obecność obowiązkowa. Pokażmy sądowi, że to sprawa dotycząca interesu społecznego. Posiedzenie sądu odbędzie się 18 września o godz. 12.00 w sali 115 w Sądzie Rejonowym w Warszawie przy ul. Marszałkowska 82.

Do rzeczy - kilka miesięcy temu opisałem sprawę, którą próbował nagłośnić bloger Wojciech Sawicki. Chodziło o umowy kredytowe, które w sposób jawny służą bankom do podkradania klientom pieniędzy. Przy czym mówimy o sumarycznych pieniądzach rzędu miliardów złotych. Nieopodatkowanych. Bankowego zysku na czysto schowanego w umowach kredytowych jawnie niekorzystnych dla klientów i łamiących unijne dyrektywy.

Banki, w wypadku jakże powszechnego pobierania „z góry” ubezpieczenia i prowizji, w formie potrącenia tego z wypłaty, z kredytu powiększonego o te dopłaty, naliczają odsetki od tych dokonanych już spłat. A ta kwota nie jest kredytem, bo została już zapłacona. W ten sposób bank zarabia nieuczciwie na nieistniejącym kredycie, a klient płaci dodatkowo nienależnie procenty, naliczane od kwot, które już nie są pożyczone.
Sprawę szczegółowo opisałem w poście przed kilkoma miesiącami.
 

- Sprawa wygląda tak, że Polacy są masowo oszukiwani przy kredytach. 
Banki, w wypadku jakże powszechnego pobierania „z góry” ubezpieczenia i prowizji, w formie potrącenia tego z wypłaty, z kredytu powiększonego o te dopłaty, naliczają odsetki od tych dokonanych już spłat. A ta kwota nie jest kredytem, bo została już zapłacona. W ten sposób bank zarabia nieuczciwie na nieistniejącym kredycie, a klient płaci dodatkowo nienależnie procenty, naliczane od kwot, które już nie są pożyczone.
Siadamy do liczenia.
- Aktualna przykładowa pożyczka PKO BP, według informacji z banku z 2 maja, wygląda tak, że dla jej kwoty 15.000 zł, od której to naliczane są odsetki i raty, ubezpieczenie wynosi 3.189 zł i klient dostaje do ręki 11.911 zł. (zazwyczaj o tym potrąceniu klient dowie się przy wypłacie, w tym wypadku to podano) – tłumaczy Wojciech Sawicki. 
Jak dotąd wszystko jest jasne, więc liczymy dalej: - Od tej zapłaconej kwoty 3.189 zł bank nielegalnie pobiera odsetki, które tu na 60 miesięcy i 16,49% wynoszą 1.514 zł. Nielegalne 1.514 zł w stosunku do kwoty pożyczki to 12,82 proc., a do jej kosztu, to 26,96 proc. I to znaczy, że od każdych 10.000 zł pożyczki, bank wziął ponad 1.000 zł i to są wzięte pieniądze, poza oficjalną prowizją, ubezpieczeniem i odsetkami. 
A to była oferta z prowizją zero procent, więc wcale nie tak dużo – wyjaśnia.
W skali kraju, przy wszystkich ubezpieczonych kredytach bankowych, to kwota rzędu miliarda złotych.

Zastanawiam się, jak to możliwe? 
Przecież ten proceder trwa od kilku ładnych lat – jeżeli liczyć go od dnia uchwalenia ustawy antylichwiarskiej, która miała gwarantować klientom polskich banków, że nie będą narażeni na niebotycznie wielkie odsetki. Ustawę badali parlamentarzyści, Komisja Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sama ustawa oparta była o dyrektywę Unii Europejskiej, również zakazującej lichwy.
Siadamy do dokumentów i tu sprawa cokolwiek się rozjaśnia, bo w dokumentach unijnych kwoty kredytu są precyzyjnie określone. Tak więc polska ustawa przyjmuje (błędnie – o czym za chwilę) za „całkowitą kwotę kredytu” kwotę „umowną”, będącą sumą kwoty wypłaty oraz dopłat, co stanowi łącznie tzw. kwotę kredytowaną, od której nalicza się odsetki. Z dyrektywy UE wynika jednoznacznie, że użyte tu określenie - „kwota udostępniona” (the total sums made available) to tylko kwota wypłaty. To „udostępnione”, to niewątpliwie określenie niejednoznaczne, ale właśnie jako „kwota wypłaty”, znajduje wyjaśnienia w wielu dalszych artykułach unijnego dokumentu.
Rozumiecie już? Prosta zamiana unijne określenie „wypłaconej kwoty kredytu” zastąpiono niejednoznaczną „całkowitą kwotą kredytu”.

A co na to bankowcy? 
Rzeczników nie będę pytał – postanawiam. - W końcu przeciętny klient nie zwraca się do rzecznika, ale prostego urzędnika, który – też zgodnie z ustawą – powinien mi wytłumaczyć wszystkie moje wątpliwości.
Ale pracownicy banków, do których chodzę i dzwonię albo nie wiedzą, o co pytam, albo zasłaniają się procedurami – „tak ma być i koniec; albo pan bierze taki kredyt, albo wcale”. 
Dość powiedzieć, że w żadnym z nich nikt nie wyjaśnia mi oprocentowania płaconego od ubezpieczenia kredytu.
- Prowizja i ubezpieczenie są takim samym kosztem jak odsetki naliczane procentem od kredytu. Pobranie części tych kosztów z wypłaconego kredytu jest tylko i wyłącznie obniżeniem kwoty tego kredytu, i to wynika całkowicie z tekstu dyrektywy – mówi Sawicki. 
- Zobaczmy np. co się stanie w skrajnym przykładzie kredytu, w którym koszty będą równać się wielkości samego kredytu i bank zażąda sobie spłaty gotówkowej „z góry” wszystkich tych kosztów. Otrzymamy więc do ręki ZERO, a tak zwany według ustawy „kredyt” o znacznej kwocie w ofercie, będziemy długo spłacać w ratach miesięcznych. Pewnie, że to absurd, ale pobranie z góry części kosztów, też musi być częścią tego absurdu. 
I wreszcie trzeba zrozumieć, że ten „kredyt” - to kwota „wydana”, „wypłacona”, czy „udostępniona” i że inaczej być nie może. I na tym też opiera się powszechne, tolerowane przez nadzór oszustwo w ofertach.
Wojciech Sawicki przez kilka miesięcy korespondował z UOKiK-iem, który powinien sprawą się zainteresować. Ale się nie zainteresował. W ostatniej odpowiedzi, datowanej na kwiecień tego roku, UOKiK pisze Sawickiemu wprost: „PRZEKAZANE PRZEZ PANA INFORMACJE NIE UPRAWDOPODOBNIAJĄ STOSOWANIA PRZEZ BANKI PRAKTYKI NARUSZAJĄCEJ ZBIOROWE INTERESY KONSUMENTÓW”. I koniec.

Sprawdzam więc, jak to wygląda w innych krajach Unii Europejskiej. Bankowcy z Austrii i Szwajcarii przyznają, że odsetki są liczone od kwoty udzielonego kredytu. Literalnie udzielonego. - Klienci nie godziliby się na płacenie odsetek od prowizji, czy ubezpieczenia – uważa Pert Jalnine z Alpinum Bank.
Javier San Felix, wiceprezes Banco Santander oraz pierwszy lider dywizji Santander Consumer Finance również wyjaśnia, że odsetki są płacone od kwoty udzielonego kredytu. Ta kwota to pieniądze, które klient dostaje do ręki. Banki na Zachodzie nie każą płacić klientom oprocentowania liczonego od swojej prowizji i ubezpieczenia kredytu.
Dzisiaj wysyłamy pytania w tej sprawie do UOKiK, KNF, Ministerstwa Finansów i premiera rządu. Wszystkie te urzędy są powiązane z sektorem bankowym. Powiązane nie tylko kapitałowo, ale także towarzysko i rodzinnie.

Szczegóły wyliczeń niewłaściwie naliczanych odsetek są również dostępne na stronie Wojciecha Sawickiego (www.sawicki.cc). 

Zapraszam do lektury dwóch dokumentów. Pisma procesowego i listu otwartego. I widzimy się w sądzie!

 

 

!

Więcej o oszustwach bankowych:

Majordomus do zwolnienia, czyli jak służby olewają Tuska i kryją aferzystów Getin Noble Banku
Poseł i radny zawsze bezradny... przykład niekompetencji Posła PO Borysa Budka. Wniosek o powołanie Sejmowej Komisji do zbadania afery finansowej Getin Banku SA
Sprawa parabanku Amber Gold i jego szefa Marcina Plichty „jest rozwojowa” - Lista funkcjonariuszy którzy "wspomagali" aferzystę itd.
SĘDZIOWIE I PROKURATORZY ŁAMALI PRAWO nie tylko w sprawie parabanków typu amber gold czy geting banku ! Michał Ziębiński   
Zapraszamy 22.08.2012r. (środa) godz. 9 w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, przy Al. Korfantego 117 odbędzie się rozpoznanie „Skargi Jana Jączka na bezczynność prokuratury w sprawie oszustw parabanku zwanego Getinbankiem...
LISTY OTWARTE POKRZYWDZONEGO JANA JĄCZKA w sprawie oszustw parabanku Leszka Czarneckiego DO PREZESA SĄDU OKRĘGOWEGO W KATOWICACH" oraz do PREZESA WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO W WARSZAWIE
Przekręty Getin Banku - z zainwestowanych 30 tys. zł po sześciu miesiącach zostało niecałe 20 tys. zł.
List otwarty Jana Jączka do Premiera Donalda Tuska w sprawie oszustwa Getin Banku SA i miliardera Leszka Czarneckiego.
Oszustwa największych banków światowych - libor, czyli świadome manipulacja stopą procentową pożyczek dla maksymalnego zysku bankowców jest ustalana każdego ranka w Londynie przy kawie...
Zawiadomienie Wiceprzewodniczącego PE Pana Jacka Protasiewicza o grupie skorumpowanych prokuratorów i przekupnych sędziów będących na służbie u miliardera Leszka Czarneckiego - właściciela Getin Banku SA  Jan Jączek
Pieniądze – Banki – Nędza – Niewola. Prawda ukryta za Globalnym Długiem. Opracował: Roman Kafel
Wezwanie do przyłączenia się do procesu przeciw Getin Noble Bankowi za łamanie prawa. Jerzy Kahane  
Tylko rząd może urządzać bankiety na koszt podatnika. Przedsiębiorca poczęstunku firmowego nie zaliczy do kosztów - uznał NSA. To rewolucja.
WNIOSEK O UWZGLĘDNIENIE W ROCZNYM SPRAWOZDANIU Z DZIAŁALNOŚCI PROKURATURY GENERALNEJ RP I PODLEGŁYCH JEJ JEDNOSTEK, BEZPRAWNEGO CHRONIENIA OSZUSTÓW FINANSOWYCH Z GETIN BANKU SA
Mataczenie akcjami - prokuratorzy, bankowcy, maklerzy na służbie u biznesmena Leszka Czarneckiego
CBŚ skorumpowane? Wniosek o odwołanie z funkcji Dyrektora Centralnego Biura Śledczego Adama Maruszczaka, który bezprawnie chroni przed odpowiedzialnością karną aferzystów z Getin Banku SA i skorumpowanych funkcjonariuszy publicznych
Getin Noble Bank nie opuści cię nawet po śmierci i doprowadzi do bankructwa. 
Zażądał od Banku PKO BP 200 mln zł odszkodowania - Leszek Kopczyński  znany bełchatowski przedsiębiorca twierdzi, że przez bank stracił wszystko...
Rozprawa Apelacyjna Tadeusza Chołdy w Krakowie - 20.12.2011 r o godz. 10, 10 w sali E ul. Przy Rondzie 7 oraz Tomasza Polewki w Katowicach przeciwko ING Banku Śląskiego S.A - zapraszamy publiczność.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prokuratora Prokuratury Generalnej RP Sławomira Górnickiego w ukrywaniu afery oszustwa klientów przez GETIN BANK SA.
Wniosek pokrzywdzonego do Posłów na Sejm RP o powołanie Sejmowej Komisji Śledczej celem zbadania afery finansowej Getin Banku SA
Polsce zagraża Zamach Stanu – BANKOWY. Polska stacza się PO równi POchyłej w NIEBYT jako kraj niepodległy. Na dowód kopia interesującego artykułu Paula Watsona z USA.
Eurobank zapłacił karę ponad 1,2 mln złotych za bezprawne windykacyjne i zastraszenie konsumentów - upadające (nie)polskie banki to kwestia czasu.
Nie tylko banki w USA mogą zacząć płonąć… plajta CITIBANKU
RUCH OBURZONYCH - Protestujący rozpoczęli swoją walkę przeciwko bankierom, finansistom i politykom w 82 krajach - rozliczymy globalistów.
WNIOSEK do Posłów na Sejm RP w sprawie powołania Sejmowej Komisji Śledczej do zbadania aferY finansowej wywołanej przez przedstawicieli Getin Banku S.A., na szkodę wielu klientów tego banku
Lichwiarze przejmują Grecję. Bankrutująca Polska grzecznie w kolejce...
Siła brudnych pieniędzy aferzystów z Getin Banku S.A. jest silniejsza od przepisów prawa i władzy Państwa Polskiego -APEL JANA JĄCZKA
Andrzej Seremet Prokurator Generalny - list otwarty dotyczy Getin Bank S.A. oraz bezczynności Prokuratora RP i podległych mu prokuratorów w sprawie brutalnego łamania praw człowieka przez funkcjonariuszy publicznych, na szkodę Michaliny Jączek.
PODŁE PAŃSTWO I PODŁY BANKOWY PARASOL !!!
Mafijny trójkąt Bank Śląski - prokuratura - sądy - to przekręt 2009 r.
Uwaga na Lukas bank ... czyli taki, który przehandluje Cię za grosze. Firmy windykacyjne nękają za przeterminowane wyimaginowane długi. Nie wolno dać się zastraszać.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego - to banki będą musiały dowodzić, że klient jest ich dłużnikiem.
Walka o Polskę to walka o polski system bankowy, polski bank centralny i polski pieniądz.
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka - zawiadomienie o oszustwach w Getin Banku S.A.
UPADEK DOlara - WYWIAD Z BYŁYM SZWAJCARSKIM BANKIEREM cz.2 -z cyklu fakty i mity o Ameryce...
Bankructwo Polski - ZEGAR DŁUGU POLSKIEGO - POPRZYJ PETYCJE ZAKAZUJĄCA ZADŁUŻANIE PAŃSTWA POLSKIEGO !!!
WYWIAD Z BYŁYM SZWAJCARSKIM BANKIEREM, czyli  jak dzisiaj tworzy się pieniądze... z cyklu fakty i mity o Ameryce

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska
aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.