opublikowano: 16-01-2012
Lublin - prokurator Joanna Sadurska orzeka, że pijany kolega po fachu zwracając się do policjanta na służbie "Zamknij się, psie!" nie znieważa go ! ? !
Krakowskie Przedmieście w Lublinie. Po chodniku biega grupa mężczyzn. Co rusz wbiegają na ulicę. Jeden z nich zaczepia przechodniów i próbuje ich legitymować. Interweniuje policja. W patrolu jest starszy posterunkowy Daniel S.Gdy prosi jednego z najbardziej aktywnych mężczyzn o dowód osobisty, ten wyciąga jakiś dokument i stwierdza, że to legitymacja prokuratora. Do Daniela S. wykrzykuje: - Zamknij się, psie!
Jemu i pozostałym funkcjonariuszom grozi zwolnieniem z pracy, jeśli nie będą słuchać. Padają kolejne przekleństwa.
Okazało się, że to Łukasz Mieloch, asesor (może prowadzić śledztwa, ale nie ma prokuratorskiej nominacji) z Prokuratury Rejonowej Poznań Stare Miasto.
Asesor nie asesor, posterunkowy S. uznał, że jako funkcjonariusz został znieważony na służbie, a to przestępstwo.
Sprawa została skierowana do prokuratury Lublin Północ.
Wydawała się prosta do momentu, gdy asesor Mieloch zaczął udowadniać, że zwrot "pies" funkcjonariusza nie znieważa. Dlaczego?
Bo jest stosowany jako synonim policjanta. Asesor podawał przykłady popularnych filmów sensacyjnych - "Psy" i "Pitbull".
Po jego wywodach prowadząca sprawę prokurator Joanna Sadurska poprosiła o opinię biegłego językoznawcę.
Ekspertka uznała, że w przypadku "psa" nie ma wyraźnej granicy między tym, co obraźliwe, a tym, co obelżywe (tym samym karalne), bo "psów używa się, trenuje i wykorzystuje do tropienia przestępców".
Biegła na podstawie własnych badań stwierdziła też, że potoczny język znacznie ewoluował. "Pies" jest używany tak często jak "glina", "gliniarz" czy "stróż prawa". Nawet w prasie - zauważyła biegła - pojawiają się informacje typu: "W tym wydziale pracują najlepsze psy".
Na podstawie tej opinii prokurator Sadurska śledztwo umorzyła, nie dopatrując się zniewagi.
Posterunkowy Daniel S. nie dopatrzył się u siebie cech psa i zaskarżył umorzenie do sądu, który w czerwcu br. przyznał mu rację.
Sędzia Paweł Tatarczak zauważył: "(...) idąc tropem myślowym biegłej, można by uznać, iż inne słowa kierowane często wobec funkcjonariuszy Policji (ch...j, kur...a) poprzez ich powszechne stosowanie, ewolucję języka, także rzekomo utraciły walor poniżający, gdy są kierowane ad personam".
I dalej: " Co więcej, podzielenie stanowiska prokuratora oznaczałoby prawnokarne przyzwolenie na formułowanie określenia "Zamknij się, psie" do innych funkcjonariuszy publicznych, np. sędziów czy prokuratorów". Sędzia nakazał więc prokuraturze ocenić całą sprawę jeszcze raz.
W październiku prokurator Sadurska umorzyła śledztwo ponownie. Tym razem już prawomocnie, więc policjantowi odwołanie nie przysługiwało.
- Nie komentujemy tego postępowania. Pragnę podkreślić, że funkcjonariusz ma prawo złożyć własny akt oskarżenia do sądu - mówi Beata Syk-Jankowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
Łukasz Mieloch w rozmowie z " Gazetą" zaprzeczył relacji policjantów.
O wewnętrzne postępowanie wobec Łukasza Mielocha zapytaliśmy w poznańskiej prokuraturze.
- W zasadzie utknęło w martwym punkcie, bo nie mieliśmy dotąd oficjalnej informacji, że lubelskie śledztwo zostało prawomocnie zakończone - poinformowała "Gazetę" Magdalena Mazur-Prus z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka komentuje: - Jak najszybciej powinno być przeprowadzone postępowanie dyscyplinarne wobec asesora. Jeżeli ktoś, kto na co dzień współpracuje z policjantami, demonstruje do nich taki właśnie stosunek, to pytanie, czy należy mu się nominacja prokuratorska? Sama próba legitymowania przechodniów zakrawa na nadużycie władzy. Nie widzę żadnych powodów, dla których postępowanie dyscyplinarne miałoby czekać do zakończenia śledztwa.
PS.
Asesor prokuratury poznańskiej Łukasz Mieloch ostatecznie "wyleciał" z tej atrakcyjnej posadki. Niestety, nie zaliczył testu psychiatrycznego.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Polecamy
w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA
Sprawy tematyczne poruszane w działach:
SĄDY
PROKURATURA
ADWOKATURA
POLITYKA
PRAWO
INTERWENCJE
- sprawy czytelników
"AFERY PRAWA" Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA |
|
WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Komentowanie nie jest już możliwe.