Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 18-03-2011

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego - to banki będą musiały dowodzić, że klient jest ich dłużnikiem.

 Dotychczas to klienci musieli udowadniać swoją niewinność, tymczasem "Praesumptio boni viri" - to złota zasada Prawa Rzymskiego, która obowiązuje we wszystkich krajach zachodniej cywilizacji. Mówi ona, ni mniej, ni więcej tylko tyle, że każda osoba jest niewinna, dopóki strona skarżąca nie udowodni jej winy.


I było tak na każdej płaszczyźnie poza polskim Prawem bankowym, które in expressis verbis mówiło, że wyciągi z ksiąg rachunkowych banków są dokumentami urzędowymi, co de facto oznaczało, że w postępowaniach sądowych to nie bank musiał udowadniać winę oskarżonego, lecz że mógł dochodzić zwrotu pieniędzy od klienta, nawet jeśli nie miał racji. Piszę o postępowaniu nakazowym – koszmarze sennym wszystkich pokrzywdzonych przez banki w Polsce.

W komunikacie opublikowanym po orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny poinformował, że konsekwencją nadania wyciągom z ksiąg banków mocy dokumentu urzędowego jest zmiana reguł dowodowych w postępowaniu cywilnym. Zdaniem najważniejszych sędziów Rzeczpospolitej konstrukcja ta została wprowadzona do polskiego systemu prawnego po II Wojnie Światowej, ale ze względu na zasadnicze przeobrażenia ustrojowo-gospodarcze obecnie stanowi relikt

gospodarki nakazowo-rozdzielczej i nie ma konstytucyjnie wartościowych argumentów uzasadniających utrzymywanie zakwestionowanego przywileju bankowego.

Dalej pada najważniejsze w orzeczeniu zdanie: „Uprzywilejowanie ksiąg bankowych i wyciągów z tych ksiąg w postępowaniu cywilnym prowadzi do naruszenia zarówno zasady równości stron w procesie, jak i zasady sprawiedliwości społecznej.

Zdanie odrębne do wyroku zgłosił sędzia Wojciech Hermeliński.

Co to oznacza dla sektora bankowego w Polsce? Bankierzy będą musieli bardziej liczyć się z klientami i kilka razy obejrzeć każdy dokument tożsamości przed udzieleniem kredytu. Ale nie tylko – być może do reliktu odejdzie postępowanie nakazowe, które pozwalało bankom wygrywać procesy z klientami w tempie iście błyskawicznym. I pogrążać ich kosztownym postępowaniem komorniczym. Klienci – szczególnie ci nieuczciwie zlicytowani – mogli dochodzić swoich praw. Ale wyłącznie w odrębnym postępowaniu, licząc się z koniecznością wpłacenia na rzecz sądów 10 proc. sumy, której zwrotu się dopominali.

Sektor bankowy ustami posła PO Jerzego Kozdronia zwracał uwagę, że „uznanie o niekonstytucyjności kwestionowanego przepisu mogłoby mieć negatywne skutki dla całej gospodarki - wydłużyłoby drogę do słusznego i szybkiego zaspokajania wierzytelności banków". W konsekwencji mogą mniej chętnie udzielać kredyty, bądź wydłużyć procedurę przyznawania takiego kredytu.

Osobiście szczerze w to wątpię. Dwie z czterech kart kredytowych dostałem znienacka, bez składania wniosków. Po prostu przyszły pocztą, razem z umowami i prośbą o ich odesłanie.

Źle potraktowani klienci nadwiślańskich banków – siadajcie do piór i piszcie skargi na banki. Prawdopodobnie działały niezgodnie z Konstytucją. 

Stalinowski "numer na wariata" dalej w użyciu skorumpowanych postkomunistycznych prokuratorów i sędziów jakich wielu w polskich sądach.

Strona prawdy o polskim sądownictwie.

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

A dla odreagowania sympatyczne linki dla poszkodowanych przez schorowane organy sprawiedliwości :-))
10 przykazań dla młodych adeptów prawa, czyli jak działa głupota prawników + modlitwa...

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Davian
25-01-2015 / 08:15
~Buddy
24-12-2014 / 03:21
MItch Leeana you problems both apaper" rel="nofollow">dwctyxmqxt.com">apaper to be the same. I would suggest that you make sure that you are logging in as the same user for each connection. In MySQL, typically one user cannot see tables created by another user, so that may be what is causing this. Let me know if that is not the case.
~Judit
20-12-2014 / 11:19
awnnn alice!!!!! hahahha thank you <3 I miss u so much, hahaa and don't worry when I'm a super a super fmoaus fashion designer giving my speeches ill talk about my super good friend Alice who ill never forget!!! haha xx <3 and yeah keep spying girl hehe
~pyton357
18-05-2011 / 07:46
Ten sam mechanizm działa wobec klientów którzy złożą lokatę w banku, dają 5-7% a zarabiają 2757%. Bo (1 / 3.5%) - 1 = 27.57.- =2757% czystego zysku czyt. lichwa w najczystszej postaci
~pyton357
18-05-2011 / 07:26
Bankom można także można udowodnić bezpodstawność żądania. Wystarczy że klienci banku poznają sekret tej "iluzjonistycznej sztuczki". Sekret tkwi w "obowiązkowej ustawowo rezerwie finansowej" wysokości, ostatnio to 3.5% a dążą do 1.5% depozytów, lokat) czyli gotówki zdeponowanej w banku. Która dla banku stanowi źródło niewyobrażalnych zysków, wygląda to tak: Kowalski złożył 1000.- na lokacie, bank zapisał na swoim stanie 1000.- = 3.5% jako lokata czyli... 1000.- na pożyczki gotówkowe, i... 27571,43. na kredyty bezgotówkowe (to jednak tylko zapis księgowy), de facto są odsetki w czystej postaci = 2757.143 % od 0.- gotówki, zadłużenia oczywiście + "umowne odsetki" :wink: . A to dopiero początek. Załóżmy teraz że, Nowak zapragnął kupić samochód o wartości 27571,43.-, na 12 rat, udaje się do banku. Tu oczywiście wita naszego Nowaka, uśmiechnięty kasjer (uśmiecha się nie do klienta, ale do prowizji z reguły dwucyfrowej, jaką dostanie za podpisanie umowy). Nasz bohater otrzymuje "kredyt/ pożyczkę", kupuje wymarzony pojazd i co miesiąc grzecznie odprowadza ratę (gotówką ??). Teraz robi na prawdę ciekawie, bo rata netto wynosi 2297,62.-, bank zatrzymuje 1000.- dla uzupełnienia konta Kowalskiego, a 1297,62.- (przypominam to tylko cyferki w księgach finansowych) daje (3,5% = 1297,62.- = 129.762 % od 0.- gotówki) nową bazę zysków, tym razem już należących wyłącznie do banku. Idźmy dalej każda kolejna rata płacona gotówką wysokości 2297,62.- umożliwia bankowi naciąganie klientów na 65646,28.- nowych pożyczek, itd. itd. Być może sprzedawca samochodu także otrzymał "nie istniejący kredyt" na inwestycję w tym samym banku, Zwracam uwagę na pominięcie odsetek umownych, ten dodatek jest różny, w różnych bankach, ale dla pozoru ograniczony decyzją, niezależnej od naszego państwa, rządu, prawa, "rady polityki pieniężnej".
~Peter
22-03-2011 / 08:08
Banki udowodnią wszystko i każdemu. Jak będą miały trudności w udowodnieniu, to zaczną badać poczytalność byłego klienta. Przecież i tak mafia sądowa będzie wszystko rozstrzygać, a ta ma swoje odwieczne sposoby...
~copakinko
22-03-2011 / 05:51
~szok
20-03-2011 / 20:56
~komorÓski
19-03-2011 / 21:49
lada chwila przekonamy się nad Libią jak dobrzy byli nasi instrÓtorzy pilotów myśliwskich z Dęblina którzy wyszkolili libijskich myśliwcUw.
~ZofiaRM
19-03-2011 / 19:15
Czy znajdom sie Patrjoci kturzy zaszczelom te żydowskie bankiery rzeby byli kalekom do końca rzycia?