Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
29 września 2020
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Trybunał Konstytucyjny – organ folwarku zwierzęcego?

Czytając o coraz to nowych pomysłach właścicieli polskiego folwarku i ich przedstawicieli w ministerstwie „sprawiedliwości”, nie należy się już czemukolwiek dziwić. Ostatnio oznajmiono, że wymienieni właściciele wezmą pod swoją kuratelę Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z przygotowaną propozycją, sędziów TK nie będzie już wybierał Sejm, ale grono złożone ze swoich - sędziów i kilku innych prawników. Posłowie w tym procesie potrzebni są jedynie do potwierdzenia własnego ubezwłasnowolnienia.

Przypomnijmy, że rolą Trybunału jest badanie zgodności z Konstytucją ustaw wydawanych przez Sejm. Wyrok Trybunału jest ostateczny. Innymi słowy Trybunał ma decydujący głos w kwestiach legislacyjnych. Dlatego jest on łakomym kąskiem dla sitwy konsekwentnie przejmującej władzę. Jest on też wygodnym narzędziem politycznym dla niedopuszczania do istotnych reform państwa. Przykładem było chociażby zablokowanie ustawy o dostępie do zawodów prawniczych czy ustawy lustracyjnej. Trybunał miał jednak przebłyski rozsądku i próby uporządkowania wymiaru sprawiedliwości jak na przykład w sprawie niekonstytucyjności asesorów sądowych czy nadużywania psychiatrii. Próby te były jednak konsekwentnie obchodzone przez cwaniaków w togach. Asesorów, mimo braku doświadczenia w robieniu przekrętów, przemianowano szybko na sędziów a psychopaci sądowi nadal kierują zdrowych porządnych ludzi na badania psychiatryczne do biegłych, którym już chyba nic nie pomoże a tym bardziej inny sądowy psychiatra.

Wart zauważyć, że w przedwojennym prawodawstwie w obu konstytucjach, decydujący głos miał Sejm, co było naturalne, biorąc pod uwagę jego demokratyczny mandat. W nowszych czasach, do chwili powstania obecnej konstytucji w 1997r, wyroki Trybunału Konstytucyjnego, mogły być odrzucone przez Sejm większością 2/3 głosów.

Obserwując uważnie obecne zmiany w Polsce, można zauważyć charakterystyczny trend przejmowania coraz większej władzy przez nietykalnych. Zaczęło się od usunięcia z sądów ławników. Zawsze byli w dużym stopniu figurantami z nadania prezesa sądu ale obecnie zepchnięto ich jedynie do wydziałów pracy w sądach. Było bowiem ryzyko, że któryś z nich mógłby się zerwać z łańcucha, stać się niezależnym i naruszyć monopol sędziowskiej władzy.

Kolejnym krokiem było wyłączenie prokuratury spod społecznej kontroli. W tej chwili jest to instytucja kompletnie zdegenerowana zajmująca się między innymi tuszowaniem przestępstw i fabrykowaniem oskarżeń. Dzięki immunitetowi jest całkowicie bezkarna i zaczyna kąsać polityków. Ciekawe, że politycy tak skłonni podpierać się Trybunałem dla blokowania demokratycznych reform, w tym przypadku nie skorzystali z tej furtki, mimo że konstytucja jest organem pozakonstytucyjnym.

Po przejęciu Trybunału Konstytucyjnego Sejm będzie zredukowany do roli figuranta, tak jak w PRL a sitwa będzie miała pełnię władzy.

Nie należy posądzać autorów propozycji zmian o nieumiejętność czytania, trzeba raczej zarzucić im niebywałą arogancję. Otóż proponowana ustawa jest skrajnie niezgodna z konstytucją, której artykuł 194 określa jednoznacznie, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są wybierani przez Sejm. Inicjatorzy zmiany najwidoczniej uważają, że posłowie to stado baranów, które dadzą sobą bezwiednie pokierować. Sądząc po innych ustawach, jak ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, być może zresztą mają rację.

Zbliżają się wybory prezydenckie. Kwestie przestrzegania zasad demokracji i konstytucji powinny być na liście pytań skierowanych do kandydatów. Nie bójmy się ich zadawać i egzekwować naszych praw.

Afery Prawa

*Folwark Zwierzęcy (tytuł oryginału: Animal Farm) – powieść angielskiego dziennikarza i pisarza George’a Orwella, przedstawiająca zwierzęta hodowlane, które wygnały ludzi i zaczęły same rządzić folwarkiem. Książka powstała w czasie drugiej wojny światowej i została wydana w roku 1945. Książka Orwella jest alegorycznym przedstawieniem komunizmu i jednocześnie głośnym ostrzeżeniem przed każdym totalitaryzmem.

Pierwsze polskie wydanie w tłumaczeniu Teresy Jeleńskiej opublikowane zostało na emigracji w Londynie w roku 1947 pod tytułem Zwierzęcy Folwark, wszystkie wydania następne noszą tytuł Folwark Zwierzęcy. Niemal aż do upadku ustroju komunistycznego w Polsce w 1989 była to powieść zakazana przez cenzurę – pierwsze jej oficjalne krajowe wydanie ukazało się dopiero w 1988. Od roku 1979 była jednak publikowana wielokrotnie w postaci przedruków z wydań emigracyjnych w wydawnictwach niezależnych - tzw. "drugiego obiegu".

W 1954 "Folwark Zwierzęcy" został przeniesiony na ekran w postaci kreskówki, w reżyserii Johna Halasa i Joya Batchelora, w 1999 wyprodukowany został pełnometrażowy film (reż. Joseph Stephenson).

Linki.

Folwark zwierzęcy.

Posłowie nie wskażą kandydatów na sędziego TK.

Równiejszość konstytucyjna.

Trybunał niekonstytucyjny.

„Odpowiedzialność za prawo słabnie" dyskusja na temat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

Jaki kraj takie wyroki.

Konstytucja RP.

Psychopaci są wśród nas.

Niekonstytucyjność asesorów.

Fikcja i zakłamanie w siedzibie KRS. Przesłuchania kandydatów na Prokuratora Generalnego.

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Jase
05-01-2015 / 07:01
It's a plrasuee to find someone who can think so clearly utiicgegzk.com [url=mzienymn.com]mzienymn[/url] [link=wsgjrnx.com]wsgjrnx[/link]
~Megi
25-12-2014 / 09:14
i Michał szalenie mili," rel="nofollow">aiyfignah.com"> enecalcgy. Przyjaciele Asi i Wojtka, mojej fantastycznej pary sprzed roku. Sukna- podobnie jak u Asi- projektu utalentowanego Sylwestra
~Laly
20-12-2014 / 23:08
Anna pisze:A mi się suknia średnio spodboała,ale najważniejsze,że spełnia swoją rolę,tzn. Panna Młoda czuje się w niej najpiękniejsza,więc mi też się podoba Zdecydowałam się napisać,bo kiedy patrzę na te zdjęcia,na tych roześmianych ludzi i na piękną,szczęśliwą Parę,to aż sama się uśmiecham. Piękne zdjęcia,bardzo przyjemnie do mnie mf3wią. Co prawda już trochę pf3źno na takie słowa dla nowożeńcf3w ,ale mimo wszystko: wielkie gratulacje dla młodych,i jeszcze większe dla Pani fotograf! Och,jak ja żałuję,że nie trafiłam na Panią przed swoim ślubem!