Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA MAŁGORZATA MADZIAR BEZ ZNIECZULENIA CZARNE OWCE W SĄDZIE

Sądy niezawisłe? :-) - kiedy sędziowie osądzą sędziów - czarne owce  wymiaru (nie)sprawiedliwości - MAŁGORZATY MADZIAR z cyklu patologie systemu sądownictwa...

Jak działają polskie sądy każdy widzi. Czy ktoś zastanowił się dlaczego? Oczywiście grona bardzo dobrze opłacanych „specjalistów" deliberują na ten temat od lat. I co? Ano nic. Uwiąd naszej Temidy postępuje z dnia na dzień. Ślepi widzą, a głusi słyszą o dziwnej łagodności wobec okrutnych bandytów, aferzystów gospodarczych, etc. Przypuszczam, że wspólnym mianownikiem łączącym wymienione osoby są ich zasobne konta. 

MY SOM NIEZAWIŚLI I BASTA ! 

Pytanie: czy sędziowie „biorą" za łagodniejsze wyroki lub za uniewinnienia jest chyba na miejscu? No przecież mamy demokrację... 
Ale niech ktoś spróbuje wypowiedzieć takie słowa publicznie. Ja przynajmniej odradzam. Co jakiś czas dowiadujemy się o przekupnych policjantach, lekarzach łapownikach. A czy zdarzył się choć jeden przypadek skazania lub pozbawienia pracy sędziego? Jeżeli już nawet jakiś sędzia musi się pożegnać z togą sędziowską, to najczęściej zamienia w niej tylko kolor lamówki, czyli na togę radcy prawnego, prokuratora lub adwokata. A czasem, już bez lamówki - notariusza. Oczywiście praktyka jest raczej odwrotna, to znaczy z zawodu sędziego uciekają po zrobieniu aplikacji do wymienionych zawodów (poza prokuratorskim rzecz jasna). 
Kto kontroluje ich pracę? 
Krótko: praktycznie nikt poza kiszeniem się we własnym sosie. Owszem, jest Krajowa Rada Sądownictwa. Ciało bardzo dbające o pozytywny wizerunek naszej Temidy i broniące jej interesów. Praktycznie więc trzecia władza działa moim zdaniem poza jakąkolwiek kontrolą. Dopóty, dopóki w Polsce nie będzie instytucji mogącej kontrolować poczynania sędziów, nie łudźmy się, że coś się poprawi... Rzecz jasna, zaraz zakraczą mnie obrońcy zasady niezawisłości sądów. Hola, hola, czy przy tej niby niezawisłości nie zdarzają się przypadkiem „procesy na zamówienie”? Czy nie brakuje „interwencji” kolegów z wyższej sędziowskiej półki? W sądach czy w prokuraturze – jak w wojsku. Wyżej.... nie podskoczysz, bo na przykład taki z sądu wyższej instancji może ci złośliwie uchylić wyrok (też bez problemu, bo orzekając będzie  niezawisły). Niezawisły od czego? Od mądrości również być może... 

Ubaw po pachy miałam, kiedy otrzymałam uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Siedlcach, dotyczącego znieważenia i zniesławienia mnie publicznie przez Piątkowskiego. Pani sędzia potwierdzała na piśmie moje zarzuty, a w następnym zdaniu już zaprzeczała temu. To przecież zgroza, że ktoś tak niezdecydowany wydaje wyroki! A już włos zjeżył mi się na głowie, kiedy przysłuchiwałam się temu wyrokowi, odczytywanemu przez Sąd Okręgowy podczas odrzucania mojej apelacji. Panom sędziom nawet przez myśl nie przeszło, że każde słówko ich uzasadnienia, a raczej nazwałabym to uświadamiania mnie zniecierpliwionym głosem – maleńki mikrofonik skrupulatnie kodował wszystko na taśmie dyktafonu... Dzięki temu nie zaprzeczą kłamstewkom.
Otóż panowie sędziowie, prawdopodobnie w ostatniej chwili dostali cynk od kolesiów, związanych nie tyle z oskarżonym, co z jego promotorami. Zwłaszcza jednym, który już w innych sprawach – akurat nie moich – próbował wywierać naciski na sędziów... i popieprzyło im się wszystko, jak Cygance w tobołku. Nawet pomylili tygodnik „Co słychać?” z „Bez znieczulenia”, który akurat w cezurze czasowej procesu nie występował nawet w przyrodzie... Ale nieważne. Najciekawszy w tym wszystkim jest fakt, że ten sam wyrok, odczytywany w siedleckim sądzie – już inaczej brzmi na piśmie! Czyżby sędziowie oprzytomnieli dopiero w momencie wydawania go w pisemnej formie?! Oprzytomnieją raz jeszcze. Z chwilą, kiedy ich twarzyczki obejrzy sobie cała Polska. Bo przecież wyrok wydawali w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej... Może wreszcie zdarzy się chociaż jeden przypadek skazania sędziego i pozbawienia go pracy? Może wreszcie wyjdzie na jaw chociaż jedno przekupstwo sędziego zamiast policjanta czy lekarza? I to nie takie za słoik miodu gdzieś tam w Suwałkach, jak ostatnio etapowała nas prasa centralna... Może też wreszcie ktoś uzdrowi schorowane ciało polskiego wymiaru sprawiedliwości... Ale kto? Bez wymiany 80% tego towarzystwa, nawet 100 takich panów jak Ziobro nic nie zrobi! Do tego czasu jeszcze można kłamać i opluwać każdego. Nawet sędziów... I to raczej długo, bo o ile nad adwokatami zawisła realna groźba skutecznej konkurencji z zachodu, to nad sędziami? Hulaj dusza, piekła nie ma! 

My som niezawiśli i basta! 

Małgorzata Madziar red. nacz. tygodnik "Bez znieczulenia"


 ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia
i wiele innych dowodów nieetyki sędziowskiej w kolejnych działach:
   SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe 
www.aferyprawa.com  
Redaktor Naczelny:
mgr inż.  ZDZISŁAW RACZKOWSKI

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
 

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.