Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 stycznia 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY - KORUPCJA - BEZPRAWIE KORUPCJE PATOLOGIE SYSTEMU SˇDOWNICTWA AMERYKAŃSKIEGO

Przetargi o Zeznania w Sprawach Kryminalnych w USA - z cyklu patologie w systemie sądownictwa.

Program telewizyjny NBC 29go stycznia, 2006, przedstawił sprawę kaleki skazanego na 20 lat wiezienia za nielegalne kupno 18,000 pigułek uśmierzających ból. Kaleka ten, według zeznania lekarza nabawił się psychozy na tle strachu że zabraknie mu lekarstw na uśmierzanie bólu i dlatego kupił na przestrzeni liku lat tak wielką ilość pigułek. Człowiek ten miał pecha, ponieważ nie chciał przyznać się do handlowania lekarstwami na ból, jak tego wymagał od niego prokurator, w ramach "przetargów o zeznania" stosowanych oficjalnie w sprawach karnych w USA jako "plea bargaining". Gdyby oskarżony kaleka zgodził się "przyznać" do handlu pigułkami od bólu, wówczas miał on szanse dostać wyrok z zawieszeniem kary, lub być skazanym na krotki pobyt w wiezieniu. Ponieważ oskarżony upierał się, że nie handlował, to za karę dostał większy wyrok, niż dostają, na przykład, ludzie skazani w USA za zabójstwo. 

Dla przybyszów z Europy dziwną procedurą sądowa w USA, są "przetargi o zeznania" w sprawach kryminalnych w ramach których to przetargów, prokurator i oskarżony dochodzą do porozumienia, żeby zakończyć szybko proces sądowy, za pomocą przyznania się oskarżonego do winy. Człowiek oskarżony jest w USA na lasce prokuratora, gdzie prokurator, w zamian za przyznanie się oskarżonego do winy, robi ustępstwa na rzecz tegoż oskarżonego, takie jak złagodzenie samego oskarżenia, albo częściowe wycofanie oskarżenia, albo też ograniczenie kary (której zada prokurator).

"Przetargi o zeznania" w prawach kryminalnych są często używane w USA, gdzie w wyniku tych przetargów, znaczna większość spraw kryminalnych kończy się zakończeniem sprawy przez sędziego, bez przedstawiania tej sprawy ławie przysięgłych na rozprawie, co zmniejsza koszty wymiaru sprawiedliwości, ale ma swoje ujemne strony. Prokurator może grozić oskarżonemu bardzo surowym oskarżeniem i bardzo wysoka kara, jeżeli on się nie przyzna do winy. Oskarżony ma do wyboru pewność łagodniejszego wymiaru kary, za łagodniejsze oskarżenie, lub rozprawę na podstawie ciężkiego oskarżenia i na decyzje zaprzysiężonych ławników (jury), którzy to ławnicy mogą jednak wydać wyrok uniewinniający.

Prokuratorzy mogą używać zmniejszenia kary w jednej sprawie za pomocą "plea bargaining" w celu otrzymania od oskarżonego zeznań w innej sprawie, w której on może zeznać przeciwko komuś innemu. Przewód sądowy w USA jest pojedynkiem miedzy prokuratorem i obrońcą tak że wyrok skazujący jest wygrana prokuratora w wynik uniewinniający jest wygrana obrońcy. Ustalenie tego co się naprawdę stało pozostaje w USA w cieniu tego pojedynku, który to pojedynek jest oficjalnie nazwany "adversary procedure". "Przetargi o zeznania" mają usprawniać postępowanie karne w USA i ustanowione są w nadziei że przetargi te będą stosowane sprawiedliwie. Niestety przetarg miedzy prokuratorem i oskarżonym więĽniem jest "przetargiem miedzy strona silną i stroną słabą" i z tego powodu przetargi te nieraz wywołują rozgoryczenie. Prokuratorzy mają tendencje zaczynać sprawę od najsurowszych możliwie oskarżeń i karać oskarżonych też za niezgodę na przetargi o zeznania, co często powoduje zapadanie niezwykle ciężkich wyroków w ramach prawa zwyczajowego stosowanego w tradycji brytyjskiej w USA.

Próby wprowadzenia przetargów o zeznania w sprawach kryminalnych we Francji ("plaider coupable") okazały się bardzo kontrowersyjne. Po pierwsze przyznanie się do winy człowieka nie jest ostatecznym dowodem że dokonał on faktycznie czynu o który został on oskarżony. Zeznanie więĽnia w śledztwie, nie zwalnia prokuratora we Francji, od przedstawienia sądowi dowodów winy oskarżonego i nie wolno prokuratorowi stosować bardziej lub mniej surowego oskarżenia, raz sprawa karna jest skierowana do sądu. We Francji i w innych państwach Europy "przetargi o zeznania" w sprawach karnych uważane są za poniżanie wymiaru sprawiedliwości do przetargów, które maja niewiele wspólnego z ustalaniem prawdy.

Jakiekolwiek ustalenia miedzy prokuratorem i oskarżonym we Francji muszą być zatwierdzone przez sędziego i to jedynie, w sprawach w których wyrok nie może przekraczać jednego roku wiezienia. Przetargi o zeznania w sprawach karnych miedzy prokuratorem i oskarżonym są sprzeczne z założeniem, że człowiek jest niewinny, do chwili skazującego go wyroku sądowego. Szantażowanie oskarżonego i uzyskiwanie od niego "przyznawania się do winy" jako mniejsze dla niego zło, niż ryzyko większej kary, jakoby grożącej w razie wyroku na rozprawie sądowej, nie jest dopuszczalne w imię sprawiedliwości.

System "przetargów o zeznania" w sprawach kryminalnych łatwo może doprowadzić do tragedii niewinnie oskarżonego człowieka o ciężką zbrodnię, przeciwko któremu są poszlaki, a który faktycznie przestępstwa nie popełnił i wtedy za upór wobec prokuratora dostaje możliwie najwyższy wymiar kary, dlatego że nie chciał on się przyznać do popełnienia zbrodni której w ogóle nie popełnił. 

Iwo Cyprian Pogonowski
www.pogonowski.com

Od Redakcji:
Kupowanie "wyroku sądowego" to procedura na całym świecie. Ciekawym przykładem w USA jest więzień który za zabójstwa dostał wyrok dożywocia. Otóż wygrał on na loterii kilka milionów dolarów, efektem czego znalazło się wielu adwokatów, którzy zapowiedzieli wyciągnięcie go z celi. I to im się udało wynegocjować.
Podobno po tym przypadku zabroniono więĽniom grać na loterii.
Korupcja wymiaru (nie)sprawiedliwości swój szczyt osiągnęła w krajach "trzeciego świata", a swoje dno w krajach postkomunistycznych, gdzie wyrok sądu, czy oskarżenie prokuratury niejednokrotnie zależny był  od "wyższych względów politycznych". 
Te pozostałości mamy w sądach i prokuraturach do dzisiaj. Dowodem jest choćby bezprecedensowe oskarżenie redaktora czasopisma "AFERY - KORUPCJA - BEZPRAWIE" przez obrażonego prezesa sądu krośnieńskiego nazywającego się Zbigniew Dziewulski, który podobnie jak sędziowie i prokuratorzy popierający go do dnia dzisiejszego nie byli w stanie wskazać co ich "pomówiło" w publikacjach Raczkowskiego, a tego wymaga oskarżenie. Cały zaś spektakl sądowy był dowodem stronniczości i niekompetencji - cyrk w wykonał rzeszowski sędzia Piotr Popek. 
Cóż, Raczkowski zawsze dokumentuje postawione zarzuty sędziom, a "prawda kole w oczy". 
Jak długo w naszych sądach będą nieetyczni sędziowie i prokuratorzy z komunistycznej szkoły?  

Artykuły interwencyjne:
INTERWENCJA STOWARZYSZENIA OROPOiWzK - SKARGA DO PROKURATURY NA ZATRZYMANIE MIESZKAŃCA NOWEGO TOMYŚLA
LIST OTWARTY DO PREZYDENTA RP LECHA KACZYŃSKIEGO - INTERWENCJA STOWARZYSZENIA OROPOiWzK - ZATRZYMANIE PREZESA GDAŃSKIEGO ODDZIAŁU - ZBIGNIEWA ARCISZEWSKIEGO
Wniosek do Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego o wszczęcie postępowania w sprawie działalności wolnomularstwa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej
List otwarty do Prezydenta III RP Lecha Wałęsy
KIM JEST RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH PROF. ANDRZEJ ZOLL? CZY INSTYTUCJA RZECZNIKA MA KORUPCYJNY CHARAKTER?
i wiele innych w kolejnych działach wydawnictwa:  SˇDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników
 ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia

 WIELKIE BRANIE  ,    fakty o korupcji  , KORUPCJA ,  korupcja - uzasadnienie "wpadki parlamentarzystów", 
Kto może zostać politykiemco kryje przywilej immunitetu? odszkodowania - Sąd Najwyższy,
dowCIPY spod §... i wiele innych... 

POLECANE WITRYNY PATRIOTÓW POLSKICH http://www.polonica.net I http://www.ojczyzna.pl 
RAPORT NOWAKA - wydawnictwo niezależnego posła Zbigniewa Nowaka.

Niezależne Czasopismo Internetowe 
"AFERY - KORUPCJA - BEZPRAWIE" 
Ogólnopolskiego Ruchu Praw Obywatelskich 
i Walki z Korupcją.
prowadzi: (-)  ZDZISŁAW RACZKOWSKI
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 
www.aferyprawa.com  

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądĽ dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
 

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.