Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Fiskus łowi w sieci? - Internetowy handel w szarej strefie? :-)

Tylko jedna na dziesięć transakcji w internecie, które powinny być opodatkowane, podlega rozliczeniu z fiskusem – uważa łódzka izba skarbowa. Urzędy próbują więc wyłuskać nieuczciwych podatników z sieci.

Na razie najbardziej aktywne są łódzkie urzędy skarbowe, ale niewykluczone, że wkrótce się to zmieni. W ubiegłym roku jeden z nich wystąpił do Allegro.pl, największej w Polsce giełdy internetowej (ubiegłoroczne obroty 831 mln zł), o dane na temat niemal 300 użytkowników portalu dokonujących powtarzalnych transakcji, których łączna wartość osiągnęła ok. 5,5 mln zł.

– Od 90 proc. z nich nie odprowadzono żadnego podatku – mówi Renata Borkowska rzecznik prasowy łódzkiej izby skarbowej. W tegorocznym planie kontroli izba ujęła więc transakcje w internecie jako obszar dużego ryzyka – zagrożony przestępczością podatkową. Urzędy skarbowe zwiększyły zainteresowanie handlem w sieci. Kontroli mogą się spodziewać np. osoby, które nie zarejestrowały działalności gospodarczej, a z analizy ich obrotów wynika, że ją prowadzą, ponieważ sprzedaż w sieci jest ich regularnym źródłem dochodu.

Jakie podatki od transakcji internetowych

Podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się, gdy wielkość transakcji przekracza 1 tys. zł. Podatek wynosi 2 proc. Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obu stronach, co oznacza, że fiskus może się domagać podatku zarówno od sprzedawcy, jak i kupującego. Gdy sprzedaż w internecie następuje w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, transakcje powinny być ewidencjonowane. Pod uwagę trzeba wziąć VAT i wyższy podatek dochodowy. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym za niepłacenie podatku grozi grzywna od kilkuset do kilku milionów złotych, a nawet więzienie do lat trzech.

– Jeżeli ktoś dokona jednorazowej transakcji, to urząd skarbowy na pewno nie będzie się tym interesował. Nie chcemy likwidować handlu w internecie – mówi Borkowska. 

– Osoby korzystające z internetu muszą mieć jednak świadomość, że nie są anonimowe, a część transakcji podlega opodatkowaniu – dodaje. Jej zdaniem firmy, które sprzedają w internecie i nie płacą podatków, nie tylko oszukują państwo, ale także stanowią nieuczciwą konkurencję wobec tych, które ponoszą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i podatki płacą. 

Na Allegro.pl można znaleźć ogólną informację, że „każda firma, jak i osoba fizyczna ma obowiązek rozliczać się z urzędem skarbowym ze wszystkich dochodów, bez względu na ich źródło pochodzenia. Dotyczy to także sprzedaży poprzez Allegro”.

– Od jakiegoś czasu organizujemy szkolenia dla internautów dotyczące podatków i prowadzenia działalności gospodarczej. Zainteresowanie jest duże. Dlatego planujemy wprowadzenie poradnika, jak rozliczać się z fiskusem i jak prowadzić działalność gospodarczą. Być może ukaże się już w kwietniu – mówi Artur Brzęczkowski, rzecznik prasowy firmy QXL Poland, właściciela portalu Allegro.pl. Uważa, że skuteczne ściganie nieuczciwych podatników, którzy zarabiają na handlu w sieci, jest niemal niemożliwe. Najazd fiskusa na oficjalne giełdy internetowe może bowiem spowodować, że sprzedaż będzie się odbywać np. za pośrednictwem licznych grup dyskusyjnych.
Za: Gazeta Prawna Marcin Musiał

Fiskus wyłożył się już np. na przekręcie z OPTIMUSEM Romana Kluski - małe szanse że niedouczeni urzędnicy dadzą sobie radę ze sprytnymi internautami :-) 


POLECANE WITRYNY PATRIOTÓW POLSKICH http://www.polonica.net I http://www.ojczyzna.pl 

WWW.AFERYPRAWA.COM - WYDAWNICTWO PROWADZONE PRZEZ ZDZISŁAWA RACZKOWSKIEGO.
Dziękuję za przysłane opinie i informacje. 
    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@prx.pl

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.