Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
15 kwietnia 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA wybory samorządowe 2006r - zasady, walka o stołki, bajery kandydatów

Zaczyna się walka o samorządy  -  rusza samorządowa kampania wyborcza. Do urn pójdziemy 12 i 26 listopada. Zaczynamy nowy cykl: prawda i fałsz w reklamowej pogoni kandydatów do władzy i kasy społecznej...

13.09.2006r podano rozporządzenie premiera zawierające datę wyborów samorządowych i kalendarz wyborczy. Zgodnie z samorządową ordynacją, z dniem opublikowania tego rozporządzenia ruszy kampania wyborcza. Premier ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się 12 listopada, a ewentualna druga tura wyborów w przypadku bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przeprowadzona będzie 26 listopada. 
Tak więc partie polityczne, organizacje społeczne i wyborcy mogą wykonywać czynności zapisane w ordynacji. 
Weszła też w życie nowelizacja samorządowej ordynacji wyborczej umożliwiająca tworzenie w wyborach do rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich grup list (bloków) i zawieranie przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów.

Komitety wyborcze mogą być tworzone przez partie polityczne, organizacje społeczne oraz wyborców. Komitety, który samodzielnie wystawią listy wyborcze w wyborach do rad gmin, powiatów czy sejmików wojewódzkich będą musiały przekroczyć 5 % próg wyborczy, aby zdobyć mandaty. 
Po zarejestrowaniu przez PKW komitety będą mogły zbierać podpisy pod listami kandydatów na radnych oraz z poparciem dla kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, prowadzić kampanię wyborczą i wydawać na nią pieniądze - zgodnie z limitami nakładanymi przez ordynację. 

Zgodnie ze znowelizowaną ordynacją w gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, w powiatach oraz w województwach komitety wyborcze - co najmniej dwa - będą mogły grupować swoje listy, czyli tworzyć bloki wyborcze i zawierać umowy o wspólnym podziale mandatów. 

NA CZYM POLEGA BLOKOWANIE LIST ?
Aby uczestniczyć w podziale mandatów, bloki wyborcze będą musiały przekroczyć 10 proc. próg wyborczy w gminach i powiatach oraz 15 proc. - w województwach. Wewnątrz bloku mandaty zdobędą tylko te współtworzące go komitety, które zdobędą minimum 5 proc. poparcie. Te komitety, które tego 5-proc. progu wyborczego nie przekroczą, nie zdobędą mandatów, ale głosy oddane na nie będą się wliczać do wyniku wyborczego całego bloku. 
Jeżeli dany blok nie zdobędzie wymaganego minimalnego poparcia (10 lub 15 proc. w zależności czy są to wybory do rady gminy, powiatu czy do sejmiku województwa), wynik wyborczy ustalany będzie osobno dla każdego z tworzących blok komitetów. 

Takie ustalenia już powodują rozłam w koalicji PiS-LPR-Samoobrona, gdzie ci ostatni muszą się liczyć z faktem, że mogą nie przekroczyć 5% progu wyborczego, a wtedy PiS przejmie ich głosy. Dlatego też opozycja zaskarżyła tą nowelizację ordynacji do Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja uważa, że zarówno rozwiązania merytoryczne w niej zawarte, jak i tryb jej uchwalenia był niezgodny z konstytucją.

O bajerach kandydatów i partii, oraz walce o fotele i kasę będziemy stale pisać...
cdn.

Podobne tematy znajdziesz w dziale dla inteligentnych:  
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia

 SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników
i wiele innych w kolejnych w działach czasopisma "AFERY PRAWA"

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe 
www.aferyprawa.com  
Redaktor Naczelny:
mgr inż.  ZDZISŁAW RACZKOWSKI

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Raj
23-12-2014 / 16:49
~Tecoama
19-12-2014 / 16:16
Wait, I cannot fathom it being so strftghiaorward.