Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
17 sierpnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 21-01-2015

Polska zajęła 110 miejsce na świecie w rankingu mierzącym przejrzystość i transparentność działań rządu PO.

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

W rankingu World Economic Forum mierzącym przejrzystość i transparentność działań i decyzji rządów poszczególnych państw nasz kraj zajął... 110. miejsce na świecie. Bardziej transparentne i przejrzyste władze funkcjonują w takich krajach jak Gabon, Uganda, Mongolia, Albania, Ukraina czy Rosja. Ten fatalny wynik jest prostą konsekwencją przejęcia całości sterów w państwie przez ekipy Platformy Obywatelskiej i PSL, które doprowadziły do niebywałego rozrośnięcia się biurokracji, gigantycznego nepotyzmu, mnóstwa afer gospodarczych z udziałem najważniejszych osób w państwie, korupcji oraz jeszcze większego stopnia skomplikowania systemu podatkowego. 

Niewydolność polskiego państwa mierzona jest także w braku przejrzystości i transparentności działań polskiego rządu. Afery i przekręty gospodarcze, skomplikowany system podatkowy, ciągle rozrastająca się biurokracja, nepotyzm i korupcja na szczytach władzy sprawiają, że nasz rząd w tej kategorii oceniany jest dramatycznie nisko. Według ostatniego rankingu World Economic Forum (za rok 2014) na świecie zajmujemy pod tym względem 110. miejsce dając się wyprzedzić takim tuzom światowej transparentności jak Gabon, Uganda, Mongolia, Albania, Ukraina czy Rosja. 

Niestety nic nie wskazuje na to, aby Polska miała poprawić swoją pozycję w najbliższym czasie. Tuska podmieniono Ewą Kopacz, która dba o swoje psiapsiółki rozstawiając je po stanowiskach pełnomocniczek rządu do spraw tego i owego. Totalnie nie ma jednak wizji i strategii rozwoju Polski. Intelektualnie jest po prostu za słaba i nie ogrania kluczowych dla rozwoju naszego kraju tematów. Nie ma koncepcji jak rozwiązać problem niewydolności polskiego sądownictwa czy poluźnić fiskalny sznur założony na szyje polskich podatników. Nie panuje nad biurokracją i plagą nepotyzmu w spółkach państwowych. O walce z aferami i przekrętami nie będę wspominał. To powoduje, że w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego za 2015 roku nasz kraj, w kategorii przejrzystość i transparentność działań rządu, prawdopodobnie znowu zajmie odległe miejsce w na początku drugiej setki.

 

Źródło informacji: Global Competitiveness Report 2014-15 (PDF)

ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska
aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~marek
15-02-2015 / 15:46
Nie przyjmujcie niczego za prawdę co byłoby pozbawione miłości, ani nie przyjmujcie niczego za miłość, co byłoby pozbawione prawdy; jedno pozbawione drugiego staje się niszczącym kłamstwem.
~Wacław
15-02-2015 / 15:42
rzemysł maszynowy i metalowy W 2010 r. Skarb Państwa zamierza zbyć w trybie negocjacji 85% ze 100% w spółce Remag S.A. Dla spółki Zakłady Górniczo-Metalowe „Zębiec” S.A. rozważane są różne tryby prywatyzacji. Do 2011 r. planowana jest prywatyzacja 48 spółek przemysłu maszynowego i 11 metalowego. 22. Przemysł spożywczy, cukrowniczy, mięsny i spirytusowy oraz otoczenie rolnictwa W 2010 r. Skarb Państwa planuje prywatyzację spółki Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. (59,32%), dla której, obok Fabryki Osłonek Białkowych „Fabios” S.A., rozważane są różne tryby. Do 2011 r. zostanie sprywatyzowanych 46 innych spółek z tych sektorów, w tym 7 Polmosów. 23. Transport i przemysł środków transportu Na liście projektów prywatyzacyjnych MSP znajdują się Polskie Linie Lotnicze LOT S.A., w których Skarb Państwa posiada 67,97%. W 4-letnim programie prywatyzacji planowana jest sprzedaż 112 innych spółek sektora, w tym 85 Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowy Telekomunikacji Polskiej S.A. (1,04% z posiadanych 4,15%, na rynku regulowanym). W 2010 r. zostanie sprzedana pozostałe 3,11% udziałów. Do 2011 r. zostaną sprzedane udziały Skarbu Państwa w 3 innych spółkach telekomunikacyjnych. W 2010 r. Skarb Państwa zamierza sprzedać w trybie negocjacji 85% w spółkach Polska Żegluga Bałtycka S.A. (i do 2011 r. 9 innych spółek z tego sektora), Zakłady Graficzne „Dom Słowa Polskiego” S.A. (oraz do 2011 r. 18 wydawnictw i spółek poligraficznych), z planów zakłada likwidację Bumaru – podaje „Rzeczpospolita”.
~Wacław
15-02-2015 / 15:17
Teraz, gdy ludzie nie maja pracy wymyślił Święto Wolnośći–Zapraszani są do radia i telewizji posłowie senatorowie pytają ich o ocenę 24 lat III RP. ZAPROŚCIE TYCH, KTÓRZY NIE MAJĄ PRACY, NIE MAJĄ NA CZYNSZ, KTÓRYCH DZIECI IDĄ DO SZKOŁY GŁODNE, KTÓRZY UMIERAJĄ PRZED DRZWIAMI IZB PRZYJĘĆ SZPITALI, BO NIE MAJĄ UBEZPIECZENIA! Ubzdurali siebie – święto wolności –wolność odzyskano w 1945r. Ani zabory, ani okupacja, ani ”niewola” PRL? Wg prawicy nie wykończyły tak Polski i Polaków JAK 24 LATA ”DEMOKRACJI” I ”WOLNOŚCI”!!!
~marek
15-02-2015 / 15:16
Polska Rzeczypospolita Ludowa -człowiek był podmiotem nie przedmiotem jak w III RP-IPN zniszczył wszystkie AUTORYTETY
~marek
15-02-2015 / 15:12
Za PRL jedzilo tysiace dziennie składow towarowych i osobowych.Pod Nowym Saczem na wiosne zwalil sie most kolejowy.-łaczacy wszystkie rejony kraju z kurortem lub co z niego zostało Krynica i dalej na Słowacje,Budabeszt Bukareszt. Setki bezdomncyh umiera na ulicach,By nie zamazywac tak wspaniałej demokracji III RP media przestały liczyc.staneło na 87 bezdomnych zamrznietych pod płotem .
~marek
15-02-2015 / 15:11
Okrągły stol i pomniejszych stolikach,okolo setka ludzi zwanej opozycyjną, spośród których znaczna większość obejmowała w następnych latach najwyższe, wysokie i średnie urzędy w państwie. I być może ci najważniejsi mieli szlachetne zamiary, lecz później, pod szyldem tzw. demokracji, która nie raz torowała w Polsce drogę wpływom motłochu, do władzy dorywały się różne jego emanacje. A podstawową zasadą wyznawaną przez motłoch, jest brak zasad, Tak pisze na blogu W.Poczmanski -ma racje-prosze wybaczyc ale to sie przekłada na wpisy i kometarze ukazujące sie na dziennikarstwie obywatelskim czy na blogacg-dalszy cytat: Motłoch nie odróżnia kłamstwa od prawdy. Prawdą jest to, co wmówią mu tak zwane autorytety.Pospieszalski,Wilsztajn,Kaczynski i reszta wspanuałych kombatantów.