Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
8 sierpnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA ZDZISŁAW RACZKOWSKI PIS POSTANOWIENIE SĄD OKRĘGOWY W WARSZAWIE WS. SZKALUJĄCEGO PIS SPOTU WYBORCZEGO

PiS - Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie ws. zakazu rozpowszechniania szkalującego spotu wyborczego mataczących polityków PO.

Sygn. akt VII Ns 5/06

POSTANOWIENIE

Sąd Okręgowy w Warszawie, VII Wydział Cywilny, Rejestrowy
w następującym składzie:
Przewodniczący: SSO Marietta Kacperska
Protokolant: apl.radc. Sylwia Nogaś
po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2006 r. w Warszawie
na posiedzeniu jawnym
sprawy z wniosku Pełnomocnika Wyborczego Komitetu Wyborczego „Prawo i Sprawiedliwość”
z udziałem Komitetu Wyborczego „Platforma Obywatelska”
o wydanie orzeczenia w trybie art. 72 ust. 1 Ordynacji Wyborczej
postanawia:

zakazać rozpowszechniania spotu wyborczego Komitetu Wyborczego „Platforma Obywatelska RP” o nazwie „Lodówka - oszukali 1”;
 1. orzec przepadek materiałów wyborczych zawierających spot o nazwie „Lodówka - oszukali 1” w postaci zapisów cyfrowych i na płytach CD i DVD;
 2. nakazać Komitetowi Wyborczemu „Platforma Obywatelska RP” dokonanie sprostowania, w terminie do dnia 23 listopada 2006 r., nieprawdziwych informacji zawartych we wskazanym w pkt. 1 spocie wyborczym, na antenie następujących stacji telewizyjnych; Telewizja Polska Program Pierwszy, Program Drugi, Telewizja TVN, Telewizja Polsat, w formie ogłoszenia płatnego, z upoważnieniem wnioskodawcy do opublikowania wskazanego sprostowania na koszt uczestnika w przypadku nie opublikowania sprostowania we wskazanym terminie oraz do umieszczenia sprostowania na stronie internetowej Platformy Obywatelskie - www.po.org.pl; nakazać komitetowi Wyborczemu „Platforma Obywatelska RP” w terminie do dnia 23 listopada 2006 r. opublikowanie na antenie Telewizji Polskiej Program Pierwszy, Program Drugi, Telewizji TVN, Telewizji Polsat następującej treści: „Prawo i Sprawiedliwość oświadcza, iż zawartwe w spocie wyborczym Platformy Obywatelskiej RP stwierdzenia obrażające zarówno dobra osobiste Prawa i Sprawiedliwości, jak i jej poszczególnych członków, oparte są na nieprawdziwych danych i informacjach, i miały na celu wyłącznie poniżenie Prawa i Sprawiedliwości, i jego członków oraz działaczy w oczach wyborców” nakazać komitetowi Wyborczemu „Platforma Obywatelska RP” w terminie do dnia 23 listopada 2006 r. opublikowanie w następujących stacjach telewizyjnych: Telewizja Polska Program Pierwszy, Program Drugi, Telewizja TVN, Telewizja Polsat, w których opublikowano spot wyborczy, przeproszenie „Prawa i Sprawiedliwości” o następującej treści: „Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP przeprasza Prawo i Sprawiedliwość za opublikowanie spotu wyborczego zawierającego nieprawdziwe informacje i mającego na celu poniżenie Prawa i Sprawiedliwości w opinii wyborców”, i upoważnić wnioskodawcę do opublikowania sprostowania we wskazanym terminie nakazuje Komitetowi Wyborczemu „Platforma Obywatelska RP” wpłacenie 10.000 (dziesięciu tysięcy) złotych na rzecz Caritas Polska, 01-015 Warszawa, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, nr rachunku: 77 1169 2202 0000 0000 3436 4384

Prawo i Sprawiedliwość

AKTUALNOŚCI - Poinformował PAP sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński.

10 listopada sąd okręgowy zakazał PO emisji reklamówki, argumentując, że zawierał nieprawdziwe informacje. Po pięciu dniach Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił ten wyrok, uzasadniając decyzję zakończeniem kampanii wyborczej do rad i sejmików.

Po tej decyzji PiS ponownie zaskarżył spot w trybie wyborczym, argumentując, że nadal trwa kampania przed drugą turą wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W piątek, 17 listopada sąd okręgowy ponownie zakazał PO emisji spornego spotu. Z kolei w poniedziałek sąd apelacyjny oddalił apelację PO w tej sprawie.

Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że Komitet Wyborczy PO złożył zażalenie zbyt późno - po upływie przeznaczonych na to 24 godzin. Tym samym sąd apelacyjny podtrzymał piątkowe postanowienie nakazujące PO, w terminie 48 godzin od uprawomocnienia się postanowienia, sprostowanie na antenie: TVP1, TVP2, TVN, Polsatu, w formie płatnego ogłoszenia, nieprawdziwych informacji zawartych w spocie.
Sąd nakazał też umieszczenie sprostowania na stronie internetowej partii oraz orzekł przepadek materiałów wyborczych zawierających spoty w postaci zapisów cyfrowych i na płytach CD i DVD.

Platforma ma też w tych samych stacjach przeprosić PiS, a także wpłacić 10 tys. zł na rzecz Caritas Polska.

W rozmowie z PAP Brudziński zaapelował do szefa PO Donalda Tuska aby, jeśli jest "człowiekiem honoru, w obliczu milionów Polaków wywiązał się z postanowienia sądu i przeprosił za kłamliwe i obraźliwe manipulacje zawarte w reklamówce".
Sekretarz generalny PiS podkreślił też, że jest to kolejne orzeczenie sądu o podobnej treści i wezwał PO, by "nie próbowała stosować kolejnych kruczków prawnych", tylko wypełniła postanowienie sądu.
PiS argumentował, że jego partia zweryfikowała w GUS-ie dane o wysokości podwyżek. Z danych GUS-owskich wynika, że PO podała nieprawdziwe informacje dotyczące cen ziemniaków, cebuli, marchwi, mąki, jabłek, kawy, mleka, oleju rzepakowego - podwyżki cen tych produktów były mniejsze niż mówi Platforma.

Z kolei PO tłumaczyła, że przytoczyła dane za "Gazetą Wyborczą" i podkreśla, że w spocie wyraźnie zaznaczono źródło pochodzenia danych.

Zgodnie z postanowieniem sądu z 17 listopada, PO ma 48 godzin od jego uprawomocnienia na opublikowanie na antenie TVP1, TVP2, TVN i Polsatu oświadczenie następującej treści: "Zawarte w spocie wyborczym PO stwierdzenia obrażające zarówno dobra osobiste PiS jak i poszczególnych jej członków oparte są na nieprawdziwych danych i informacjach i miały na celu wyłącznie poniżenie PiS i jego członków oraz działaczy w oczach wyborców".

W tych samych stacjach Platforma ma opublikować przeprosiny następującej treści: "KW PO przeprasza PiS za opublikowanie spotu wyborczego zawierającego nieprawdziwe informacje i mające na celu poniżenie PiS w oczach wyborców".

Nie jest jedyna wpadka mataczących polityków PO
Telewizja TVN wystosowała protest do sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej przeciwko użyciu w reklamie wyborczej PO fragmentów nagrań z rozmów Lipiński-Beger bez wiedzy i zgody stacji.
PO twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
"Żądamy natychmiastowego zaprzestania bezprawnego wykorzystania tego materiału w celach wyborczych" - napisał w oświadczeniu prezes zarządu TVN Piotr Walter. "Władze stacji nic o tym nie wiedziały, a użycie fragmentów nagrań (w spocie Platformy) jest bezprawne" - czytamy.

Poseł PO Sławomir Nowak, który odpowiada za spoty wyborcze Platformy twierdzi, że nie można mówić o działaniach bezprawnych. Tłumaczył, że fragmenty tzw. taśm Beger były wielokrotnie emitowane przez różne stacje telewizyjne, można je też obejrzeć w internecie.
- Wszystkie reguły sztuki zostały zachowane - powiedział PAP Nowak. Podkreślił też, że w spocie wyraźnie widoczne jest logo TVN, nie można zatem mówić, że PO użyła nagrań bezprawnie. Jak dodał, PO zastanawia się jak zareagować, niewykluczone że skieruje swoje oświadczenie do władz TVN.
TVN PO bezprawnie używa taśm Beger

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

  "AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe
  www.aferyprawa.com
  Redaktor Naczelny:
  mgr inż. ZDZISŁAW RACZKOWSKI

  uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com
  Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje.

  WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

  zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Jeanneth
24-12-2014 / 04:17
Wah c'est cosy-joli, dis chez toi ^^ !J'adore comment t'as re9arrange9 la porte de la salle de bain...Sinon, bin, vu qu'on a eu" rel="nofollow">muofinh.com"> qelequus impre9vus en cours de route, je crois que tu peux encore tenir la bie8re au frais (j'penserais e0 ramener mon propre the9).
~Arjay
20-12-2014 / 10:33
I'm so glad that the inrtenet allows free info like this!