Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
2 lipca 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ (PiS) MA NOWY PROJEKT KONSTYTUCJI - wzmacniamy role Prezydenta i kontrolujemy sądownictwo - stwierdza Lech Kaczyński

Aktualnie sędzia ma większą władzę, prawa i przywileje niż Prezydent - m.in. dożywotni immunitet od przekrętów. Może czas te proporcje wreszcie odwrócić ?

Nowy projekt konstytucji według PiS

Porównanie projektu konstytucji z opcjami innych partii. (za. GW)
Obszary PiS PSL PO
Prezydent Wzmocnienie roli głowy państwa. Ogłasza w porozumieniu z rządem kierunki rozwoju państwa. Prezydent na czele rady ds. sądownictwa. Może w większej ilości okoliczności rozwiązać Sejm, np. do roku po swoim wyborze. Ma być zwierzchnikiem służby cywilnej. Prezydent zyskuje też możliwość zablokowania nominacji na niektóre stanowiska. ”Ma prawo, według swojego uznania, osobiście reprezentować Rzeczpospolitą Polską w rokowaniach z przedstawicielami innych państw oraz w organizacjach międzynarodowych”. Prezydent ma prawo weta, ale Sejm może je odrzucić zwykłą większością głosów. Ograniczenie władzy prezydenta, żeby pełnił tylko funkcję reprezentacyjną. Ograniczenie prawa weta. Sejm będzie mógł odrzucić je bezwzględną większością głosów.
Rząd Co roku w parlamencie przedstawia opis swoich działań w dziedzinie walki z przestępczością, zwłaszcza z nieprawidłowościami w administracji publicznej. Zakaz pełnienia innych funkcji przez członka Rady Ministrów. Premier przejmuje od prezydenta możliwość mianowania i odwoływania przedstawicieli polski zagranicą. Wzmocnienie władzy premiera kosztem prezydenta. Wprowadzenie polskiej wersji urzędu kanclerskiego. Będzie m.in. jako jedyny prowadził politykę zagraniczną.
Parlament Zmniejszenie składu Sejmu do 350 parlamentarzystów, a Senatu do 50. Prezydent będzie miał możliwość, za zgodą rządu, wprowadzania rozporządzeń z mocą ustawy. Potem muszą jednak być zatwierdzone przez parlament. Senat składa się z reprezentacji m.in. samorządów terytorialnych, zawodowych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli Polonii. Ma prawo przeglądania ustaw w celu sprawdzania skutków ich wprowadzenia. Sejm może odrzucić prawo Unii Europejskiej, jeśli nie naruszy to praw i wolności obywatelskich. Zmniejszenie liczby posłów i senatorów.
Sądownictwo Likwidacja KRS a na jej miejsce powołanie rady ds. sądownictwa pod przewodnictwem prezydenta. Zapis o ”bezwzględnym zwalczaniu lekceważenia prawa i nadużywaniu władzy publicznej. Większa kontrola władz nad sądami. Brak propozycji Brak propozycji.
Światopogląd Ochronę życia ”od poczęcia do naturalnej śmierci”, co może implikować zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. Usunięcie i zakaz używania symboli nazistowskich i komunistycznych. Obrona obecności ”symboli i pamiątek kulturalnych i religijnych w sferze publicznej”, w tym i krzyży. Wykluczenie legalizacji związków osób tej samej płci. Wprowadzenie Odwołanie do Boga w preambule konstytucji. Brak propozycji. Brak propozycji
Obywatele Państwo zapewnia darmowe i publiczne: opiekę socjalną, system ochrony zdrowia i szkolnictwo. Wprowadzenie nowej kategorii prawa - prawo do jawności. Otwarcie korporacji.

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Darek T.
01-02-2010 / 00:00
Mam wierzyć że nowa, Kaczyńska konstytucja będzie respektowana równie sumiennie jak ta Kwaśniewska? Tak szczerze mówiąc, to po jaką cholerę nam jakakolwiek konstytucja, skoro Prezydent podpisał traktat lizboński? Polski już nie ma, więc udawanie głupiego jest bezzasadne. Jedynym warunkiem jaki musiałby spełnić cesarz byłej RP,abym poparł nowy projekt jest wystąpienie z eurokołchozu.
~Cezary
24-01-2010 / 00:00
A co z zakazem używania przez kasty sędzin i prokuratorki podwójnych nazwisk? Przecież to przerost ambicji nad treścią bo te w tym fachu które znam to nawet jednego nazwiska się powinny wstydzić bo wiedzy żadnej nie mają a studia to "rodzinie" pozałatwiane. Bierze taka o dwu nazwiskach po 12 i 15 tysięcy za pierdzenie w stołek i jeszcze się imunitetem zasłania. Wielka "chrabinia" z wichury nie umiejąca dwóch zdań wypowiedzieć a mniemanie ma o sobie tak wielkie że nawet w obliczu śmierci na imunitet się powołuje. Na pochybel pustym dwunazwikowym sedzinom i prokuratorom.
~JOHN RAMBO VI
23-01-2010 / 00:00
BARDZO DOBRZE ZA TYCH SĘDZIÓW, PROKURATORÓW i innych TRZEBA SIĘ WZIĄŚĆ. POZDRAWIAM Z POLA WALKI