Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
8 sierpnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE Z BUDŻETEM 120 MLN ZŁ NA EKSTRAWAGANCJE 500 PRACOWNIKÓW CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne w przyszłym roku z budżetu państwa otrzyma 120 mln zł na swoją działalność. Tyle ma kosztować podatników zatrudnienie i wyposażenie 500 osób CBA.

Bez wątpienia jest to bardzo duża kwota w reklamowanym przez PiS "tanim państwie". Te pieniądze mają być zainwestowane w płace nieporównywalnie większe w stosunku do innych służb specjalnych oraz sprzęt typu: luksusowe samochody, nowoczesna broń, komputery, wyposażenie osobiste i sporo bajerów. Np. CBA rozpisało przetarg na dostawę samochodów klimatyzowanych dla agentów. Oczywiście, z podgrzewanymi lusterkami i silnikami z turbodoładowaniem - czyli mamy typowy styl  Bonda? A w uzbrojeniu pewno przewyższą Rambo, albo nawet Predatora? :-)

A może jednak wyposażyć ich w stare Fiaty 125p, tak żeby agenci nie rzucali się w oczy? Wszak kamuflaż dla agentów to podstawa sukcesu.:-)
Przecież, pomimo że choćby na takim ekstra-wozie nie było żadnych napisów, to i tak wszyscy z daleka będą widzieli, że to funkcjonariusze CBA jadą na akcję, albo śledzą drobnego prywaciarza który nie zapłacił podatku i to nie tylko po tym, że przyjeżdża dostawca z pizzą. Nawet po tych lusterkach każdy ich rozpozna :-) 
A ściganie i zatrzymanie niech zostawią lepiej policyjnym psom, ponieważ na naukę jazdy dla nich kolejno sporo kasy trzeba będzie wydać. Szkoda żeby taki luksusowy samochód rozwalili na pierwszym zakręcie... 
I unikniemy kolejnej patologii urzędniczej w centralnym biurze którego celem jest (przynajmniej w teorii) zwalczanie afer i wszelkiej patologii.

Nie ma żadnej potrzeby stwarzania specjalnego oddziału komandosów w CBA. Wprost przeciwnie. Pracownicy CBA powinni znać się przede wszystkim na prawie gospodarczym, rachunkowości i księgowości. A do zadań specjalnych  są przecież grupy antyterrorystyczne które ma choćby policja. Gdyby te 120 milionów, przeznaczyć na dziewięciu służb specjalnych mających w swoich kompetencjach walkę z korupcji, to byłyby one tam wydawane nie na komputery, samochody, czy broń - czyli tworzenie instytucji od postaw, lecz na działania operacyjne!

CBA istnieje już pół roku (od lipca 2006r) jednak nie ma żadnych informacji o jakiejkolwiek jej osiągnięciach, czy działalności. Czyli pracownicy ograniczają się wyłącznie do pobierania wynagrodzenia i zajmowania się swoją własną ochroną? 

Przyjrzyjmy się założeniom CBA:
Centralne Biuro Antykorupcyjne ma zwalczać korupcję poprzez:
a) ściganie karne przestępstw:
- stricte korupcyjnych (rozdział XXIX Kodeksu Karnego),
- gospodarczych oraz przeciwko mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, dokumentom, wymiarowi sprawiedliwości, obrotowi finansowemu (pozostających w związku z przestępczością korupcyjną lub godzących w interesy ekonomiczne państwa),
- przeciwko finansowaniu partii politycznych,
- niektórych przestępstw skarbowych,
b) kontrolę:
- przestrzegania przepisów antykorupcyjnych, w tym oświadczeń majątkowych osób pełniących funkcje publiczne,
- a także określonych przepisami prawa procedur podejmowania decyzji w przedmiocie : prywatyzacji i komercjalizacji, wsparcia finansowego, udzielania zamówień publicznych oraz przyznawania koncesji, zezwoleń, zwolnień podmiotowych i przedmiotowych, ulg, preferencji, kontyngentów, plafonów, poręczeń i gwarancji kredytowych,
c) analizę zjawisk występujących w obszarze właściwości CBA oraz informowanie w tym zakresie Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejm.

Funkcjonariusze pracujący w urzędzie będą mieli podobne uprawnienia jak inne służby specjalne i policja. CBA będzie mogło prowadzić czynności operacyjno-rozpoznawcze, kontrolne i dochodzeniowo-śledcze. Połączenie tych trzech rodzajów uprawnień pozwoli funkcjonariuszom Biura na osiągnięcie wysokiej skuteczności działań. Pomogą im w tym również uprawnienia, za pomocą których CBA ma zwalczać korupcję. Należy do nich na przykład możliwość legitymowania, dokonywanie kontroli osobistej, przeszukiwanie osób i pomieszczeń oraz prowadzenie monitoringu, przy użyciu elektronicznych środków technicznych, a także stosowanie zakupu kontrolowanego. W sytuacjach wyjątkowych, precyzyjnie określonych w projekcie ustawy, funkcjonariusze CBA będą mogli stosować środki przymusu bezpośredniego i broń palną.

Szef CBA jest nadzorowany przez Prezesa Rady Ministrów, z czym ściśle wiąże się kompetencja premiera do powoływania i odwoływania Szefa CBA. W świetle projektu ustawy stanowisko Szefa CBA jest kadencyjne. Kadencja trwa 4 lata. Wprowadzenie kadencyjności na stanowisku Szefa CBA to propozycja, która ma gwarantować niezależność CBA od bieżących wpływów i nacisków politycznych.

Patrząc jednak na te ambitne plany CBA nie widzę żadnych problemów, żeby agencja sama zarobiła na siebie zatrudniając zamiast wszelkich idiotów z karabinami - fachowców faktycznie znających przepisy prawa - zwłaszcza gospodarczego, obrotu finansowego i księgowości, oraz informatyków. Wiadomo, mamy milionowe przekręty aferzystów którzy mają olbrzymie majątki niewiadomego pochodzenia, a na kontach też sporo...
Wzorem USA wystarczy w ewidentnych sprawach przestępczych zabrać im majątki, pieniądze z kont (nawet te w chowane w Szwajcarii), a inwestycja w CBA szybko się wróci. Tylko że to robi się "głową" i bez pistoletów...

Dla nudzących się agentów CBA polecam sprawy poruszane w działach:
 SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników  

Centralne Biuro Antykorupcyjne - czy skorumpowani urzędnicy korporacyjni i lobbyści skorumpują CBA, czy wreszcie Polska zostanie oczyszczona z pasożytów i będzie uznawana za bezpieczne państwo? 

Ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz.U. 2006 nr 104 poz. 708)

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe 
www.aferyprawa.com  
Redaktor Naczelny:
mgr inż.  ZDZISŁAW RACZKOWSKI

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Jaelyn
04-01-2015 / 19:55
Aplrtenapy this is what the esteemed Willis was talkin' 'bout. ybfqcqehg.com [url=whuvfypeeie.com]whuvfypeeie[/url] [link=rvetvjc.com]rvetvjc[/link]
~Eliza
24-12-2014 / 06:28
Miło byłoby gdyby CBA sprawdziło też wywaiande" rel="nofollow">werpgx.com">wywaiande pozwoleń na budowę i odbiory robine w Piasecznie. Potencjalne powiązania deweloperf3w i urzędnikf3w. Warto by im podesłać przykłady do sprawdzenia.
~Ravi
20-12-2014 / 15:35
A gdzie się podział poipds pod zamieszczonym zdjęciem ? Ktf3ry powinien brzmieć : Pracownicy starostwa w oczekiwaniu na autokar, ktf3ry zabierze ich na wycieczkę do stolicy. W planach wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury, warszawskie ZOO, Łazienki Krf3lewskie, Zamek Krf3lewski, wizyta w kinowym multipleksie, czas wolny w galerii handlowej na posiłek i zakup pamiątek'.