Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
29 stycznia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Belka ludowców w oczy kole...

No i zaczęło się. Zatrzęsło koalicją. Chłopi nie mogli już dłużej wytrzymać upokorzeń ze strony politycznego partnera. Wysuniecie kandydatury prof. Marka Belki na stanowisko prezesa NBP przelało czarę goryczy. Przy okazji dowiedzieliśmy się kim jest Platforma Obywatelska, a przynajmniej znaczna jej cześć i z jakim rzeczywistym sojuszem mamy w Polsce do czynienia. PO potwierdziła w ten sposób, iż jest elementem obozu postkomunistycznego.

Miejsce PSL-u o ile chce on nawiązać do swoich najlepszych, mikołajczykowskich tradycji jest wśród ugrupowań konserwatywno- niepodległościowych, w obszarze tego co kiedyś nazwano obozem patriotycznym. O ile koalicja lodowców z SLD była powrotem do niechlubnych tradycji ZSL-u, o tyle alians z PO jest zaprzeczeniem orientacji światopoglądowej tego środowiska, jest sojuszem całkowicie nienaturalnym. Stanisław Mikołajczyk ludziom takim, jak Kwaśniewski, Komorowski, czy Tusk nawet nie podałby ręki… W jaki sposób obrońcy polskiej wsi mogą uzgadniać swoje polityczne cele z kimś, kto polskiej wsi, w czasie dwudziestu lat transformacji wyrządził najwięcej krzywdy?! Chyba, że słowo „cel” jest w polskiej polityce synonimem słowa „stołki”…

Liberalizm się w Polsce nie udał. W dużej mierze dlatego, że przywłaszczyli go sobie postkomuniści. Symptomatyczne jest, iż największymi wyznawcami tej (świecącej na całym świecie tryumfy) ideologii stali się absolwenci i pracownicy naukowi byłego już SGPiS-u. Balcerowicz, Olechowski, Borowski, Kołodko to wręcz sztandarowe nazwiska. Ich poglądy się zasadniczo nie różnią. Uda się je utrzymać w ryzach liberalizmu. Belka, choć wykształcenie zdobywał w Łodzi, Chicago i Londynie jest również pod wpływem tej myśli społeczno-ekonomicznej.

Ale liberalizm w Polsce jest inny niż w Stanach Zjednoczonych, czy na zachodzie europy. Więcej: tak naprawdę w Polsce nigdy nie wprowadzono liberalizmu. Dokonano implementacji tej doktryny w wypaczonej formie. W Polsce nie działa coś takiego, jak wolny rynek. Konkurencja jest kontrolowana. Liberalizm jest nie dla wszystkich. Paradoksalnie liberalizm jest doktryną egalitarną, w sensie stwarzania dla wszystkich uczestników gry rynkowej równych szans; hasło: „najbardziej solidarna jest gospodarka liberalna”;amerykańskie: „od pucybuta do miliardera”, wpisują się w postulat równości społecznej. Jednak w Polsce wprowadzono nie liberalizm, a oligarchizm, bo ten właśnie system, ta ideologia najlepiej nadawały się do realizacji nieczystych, często złodziejskich interesów obozu postkomunistycznego, oligarchii postkomunistycznej. Ukuto, też usprawiedliwienie dla grabieży majątku narodowego: „pierwszy milion trzeba ukraść”.

Po 1989 roku UD, KLD, SLD, UW broniły interesów pewnego niezwykle wpływowego środowiska. Dawni towarzysze przepoczwarzeni w liberałów byli nie do ruszenia. Status quo musiało zostać zachowane. Wydawało się, iż w ferworze afery Rywina wytworzyła się silna opozycja wobec tej – co tu dużo owijać wełnę w bawełnę – patologiczno-kryminalnej rzeczywistości. A PO miała być jedną z najważniejszych części rzeczywistości nowej, określanej w publicystyce: IV Rzeczpospolitą. Bo to przecież, ze środowisk Platformy wyszło pierwotnie to hasło, a nie, jak się błędnie uważa środowisk PiS-u. I znów niestety sprawdziła się dewiza: „po owocach go poznacie”; i to jeszcze w tym najbardziej negatywnym, pejoratywnym rozumieniu.

Wysuniecie przez pełniącego obowiązki prezydenta, marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego kandydatury prof. Marka Belki na stanowisko prezesa NBP urasta do rangi symbolu. To w pewnym sensie recydywa polski przedrywinowskiej i to w dodatku w tak newralgicznej sferze, jak polityka pieniężna państwa. To nieprawda, że rządzi ten kto ma media; rządzi ten kto ma w ręku portfel, kto trzyma łapę na pieniądzach… Ta decyzja pokazuje prawdziwe oblicze Bronisława Komorowskiego i związanych z nim środowisk Platformy Obywatelskiej. To nie przypadek, iż Komorowski głosował przeciwko likwidacji WSI, ostatniego reliktu czasów komunistycznych.

Koalicyjny partner PO – PSL musiał się taką decyzją (wysunięciem Belki) obruszyć. Raz, że ludowcy zostali po raz kolejni „olani”, sojusznicza partia pokazała im z jakim istotnie w Polsce aliansem mamy do czynienia; dwa gorszą propozycją dla PSL-u z programowego punktu widzenia, jaką można sobie wyobrazić mogła być już tylko kandydatura Leszka Balcerowicza… Dlatego Belka musiał podzielić koalicję. A gdyby woda była na niższym poziomie, to pewnie awantura byłaby jeszcze większa. PSL nie utrzyma się w koalicji z PO przez długie lata, bo po między obydwiema partiami są zbyt duże różnice rodowodowe, ideologiczne, programowe, a przede wszystkim coraz bardziej rysuje się między nimi konflikt interesów. PSL płaci w sondażach za tą koalicję.

Posuniecie marszałka Komorowskiego jest również skandaliczne z moralnego punktu widzenia. I tak to właśnie należy oceniać. Po pierwsze: jest on tylko pełniącym obowiązki prezydenta, a więc przy wszelkiego rodzaju decyzjach strategicznych powinien zachować należytą wstrzemięźliwość. A tymczasem zachowuje się tak, jak demokratycznie wybrany prezydent, jakby posiadał społeczny mandat. Panoszy się. Po drugie zaś: zaproponowanie prof. Marka Belki na prezesa NBP ma charakter wybitnie populistyczny. Jest elementem wyborczej gry, obliczonym na pozyskanie elektoratu lewicowego. Świadczy to, iż interes państwa traktowany jest drugorzędnie.

Romano Manka-Wlodarczyk

znalezione w archiwum AP - KONTROWERSYJNY MAREK BELKA??? - czy SZYKOWANA KOLEJNA AFERA? - tylko MILENIJNY RZĄD???

I tak dla przypomnienia - przesłuchanie Marka Belki przed Sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej w dniu 15-02-2005 roku.

Pytania przygotowane przez posła Zygmunta Wrzodaka

· Od kiedy był Pan w Radzie Nadzorczej BIG, BBG, Banku Millenium, chodzi mi o konkretne daty? Kto pana desygnował do Rady N. BBG.

· Co Pana łączy z tymi Bankami oprócz zasiadania w radach Nadzorczych (wynagrodzenie czy coś więcej)?

· Czy prawdą jest, że Pan i Pan Prezydent jesteście współudziałowcami BBG a obecnie Banku Millenium, mając po 10% udziałów zdeponowanych na Cyprze?

· Jest Pan od początku silnie związany z BBG min. zasiadając w Radzie Nadzorczej tego banku wiedzę ma Pan ogromną o samym tworzeniu się tego banku, czy mógłby Pan podać akcjonariuszy BBG obecnie Banku Millenium???

· Jaką rolę odgrywał w BBG pan poseł AWS-u minister Styczeń, (były działacz PiS) wtedy kiedy Pan zasiadał w Radzie Nadzorczej?

· Kto był założycielem BIG i skąd pochodziły pieniądze na utworzenie BIG?

· Czy BIG inwestował w tzw. instytucję ubezpieczeniową POLISA?

· Dlaczego prospekt Banku Millenium nie przedstawia jego akcjonariuszy?

· Czy rachunek bankowy w BIG miał Grzegorz Żemek, czy lokował w BIG swoje pieniądze?

· Czy prawdą jest, że na kapitał założycielski wpłynęły pieniądze z FOZZ-u, a następnie zdeponowane w PKO S.A., jaka to kwota, czy BIG oddał te pieniądze Skarbowi Państwa?

· Czy doradcą BBG była Kancelaria KNS?

· Jaki był zysk BBG za 1999 r., 2000 r., 2001, 2002 r.?

· Czy będąc szefem Koalicyjnej Rady Międzynarodowej w Iraku lobbował Pan na rzecz Banku Millenium i czy to nie Pan próbował wprowadzić na rynek iracki Bank Millenium i że ten Bank miał zostać głównym rozgrywającym w Iraku. Czy takie działanie miało coś wspólnego z Pańską misją w Iraku?

· PZU było największym depozytariuszem w BIG, a pozyskane środki lokował wyższy procent w innych bankach, ile BIG BG zarobił na PZU S.A., czy jako byłego ministra finansów nie drażniło to Pana, że klika „czerwonych” z BBG zarabia na państwowej firmie, ile było takich lokat?

· Czy nie ma Pan wrażenia, że „czerwony” bank BIG powstał za pieniądze PZU po to, aby za kilka lat ten Bank przejął PZU?

· Na przełomie listopada i grudnia 2000 r. Fundusz Skarbiec Kasa II ulokował 1 mld zł w BBG dokładnie tyle ile wynosiła rata za 10% akcji PZU. Czy były dokonywane jeszcze transakcje pomiędzy Kasą II a BBG-PZU z kwoty 2 mld 70 mln zł zdeponowanych w Skarbcu przez PZU S.A.?

· Lokaty były tworzone przez ówczesnego prezesa PZU S.A. Pana Zdrzałkę, (doradcę gospodarczego prezesa PiS J. Kaczyńskiego) później wiceprezesa BCP, obecnie członka Zarządu Baku Millenium, a wcześniej wiceministra finansów, Pana zastępcy, czy nie widzi Pan tu zbieżności między Panem a PZU S.A?

· Czy zna Pan historię przejęcia Łódzkiego Banku z 50-letnią tradycją przez dwuletni BIG?

· Czy BIG mały nomenklaturowy Bank miał środki własne na przejęcie Banku Gdańskiego?

· Czy BIG pożyczał pieniądze od BG na zakup tego Banku, jeżeli tak to czy oddał pieniądze?

· Czy prawdą jest, ze prezes BBG Millenium jest członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych i członkiem Związku Banków Polskich?

· Czy BIG BG ma oddział w Amsterdamie i czy kupił akcje BBG za 30 mln później jeszcze za euro 80 mln euro?

· Czy Pan stał za depozytem PZU Życie 225 mln zł złożonym w Amerykańskim Funduszu Inwestycyjnym TDA, gdzie Pan pracował syn Leszka Millera, na jaki procent był ten depozyt?

· Czy oprócz PZU ktoś jeszcze powierzał depozyty w TDA?

· Jakie wynagrodzenie Pan pobierał w TDA?

· Kto był właścicielem i jakim kapitałem dysponował Fundusz TDA, kto oprócz Pana zasiadał w TDA z Polski?

· Czy oprócz 225 mln zł były deponowane pieniądze w funduszu TDA z Polski, czy tylko jeden ?

· Kto tak naprawdę stał za tym funduszem?

· Kto doprowadził do zerwania tej umowy i dlaczego, ile na tym interesie zarobił PZU, a ile Pan i cała ta Rada?

· Czy był Pan doradcą Banku J.P. Morgan?

· Czy był Pan doradcą BCP? I czy ma pan rachunek bankowy w tym banku.?

· Jak już wiemy był Pan doradcą ABN Amro – czy za wynagrodzeniem?

· Czy nie sądzi pan że, Pańskie wynagrodzenie w Abm-Amro to była ukryta forma łapówki w nagrodę za tak niską wycenę PZU. (brak wyceny rynku ubezpieczeniowego, Loga ).

· Konkretnie to, za co był pan wynagradzany w ABM-AMRO.???

· Czy na etapie prac nad wyceną PZU S.A. dokonywaną przez ABN Amro, miał Pan wgląd w proces wyceny lub czy Pan interesował się tą wyceną?

· W jakiej sprawie dzwonił Pan do Marka Dajnowa, który w imieniu ABN Amro dokonywał wycenę PZU S.A. ?

· Czy wiedział Pan, że ABN Amro udziela kredytu Eureko w kwocie 87 mln euro na zakup akcji PZU S.A.?

· Kto jest właścicielem ABN Amro - ...............?

· Kto jest większościowym udziałowcem Eureko?

· Czy nie widzi Pan tu konfliktu interesów?

· Czy zapoznał się Pan z wyceną PZU dokonaną przez ABN Amro, to na ile wyceniono rynek i logo PZU – 800 mln a np.: Warty na 900 mln?

· Ile było wycen PZU i na jaką kwotę?

· Czy Pan prof. ekonomii zgadza się z tą wyceną dokonaną przez córkę spółkę ABN Amro, w której był Pan doradcą?

· Kto Panu doradzał, aby Pan wrócił z Davos by „ratować” BBG przed tzw. wrogim przejęciem przez Deutshe Bank, bronił Pan Banku czy członka RN BBG?

· Czy w tej sprawie spotykał się Pan z G. Wieczerzakiem i czy jest Panu znane stwierdzenie, że G. Wieczerzakowi groził pan B. Kott, a Pan go zastraszał?

· O czym Pan rozmawiał z G. Wieczerzakiem?

· Czy spotykał się Pan z Jamrożym?

· Czy prawdą jest to co zeznał pan Jao Talone przed Sądem Arbitrażowym, powołując się na pana słowa w rodzaju ,,niech Eureko jak najszybciej podpisze aneks do umowy na dalsze nabycie 21% akcji PZU”.????

· Czy Jao Talone kłamie???

· Z kim Pan się spotykał w sprawie sprzedaży PZU S.A. z AWS-u lub UW Kornasiewiczem, Balcerowiczem?

· Czy nie uważa Pan, że w ww. kwestiach, w których Pan uczestniczył, a obecnie pełnioną funkcją premiera nie zachodzi konflikt interesów?

· Czy widział Pan umowę sprzedaży akcji PZU przez Skarb Państwa na rzecz Eureko Konsorcjum?

· Czy wie Pan gdzie się mieści siedziba Eureko, czyli adres ( w umowie jest skrytka pocztowa)?

· Czy wiedział Pan, że prof. Rajski pracował dla kancelarii Cameron ........ MCKenny, z której to korzysta również Eureko, czy nie ma tu konfliktu interesów przecież pan prof. jest przedstawicielem Skarbu Państwa w Sądzie Arbitrażowym?

· Czy jako wicepremier - minister finansów badał Pan umowę sprzedaży akcji PZU pod kątem zgodności z polskim prawem, czy zgoda ministra finansów na zbycie akcji była prawidłowa – Eureko miało 1 mld euro długu?

· Czy zapoznał się pan z protokołem z dn. 02.04.2002 r. Rady Ministrów, z którego wynika, że Eureko przysłało pismo o chęci wycofania się z PZU, po ówczesnym zwrocie pieniędzy?

· Czy wiedział Pan, że Eureko nie ma środków własnych na zakup akcji PZU S.A.?

· Dlaczego Pański rząd nie przedstawił wszystkich niezbędnych dokumentów związanych z prywatyzacją PZU przed Sadem Arbitrażowym (notatki z ABW, AW, CBŚ) opinia kancelarii Smoktunowicz – Falandysz?

· Czy znał Pan zeznania Ernesta Jensena złożone przed Sądem Arbitrażowym w dn. 07.09.2004 r., który przyznał, że Eureko było zadłużone na 1 mld euro w chwili kupna akcji PZU – czyli świadomie łamali Polskie Prawo?

· Dlaczego w projekcie ugody było, że pozostałe akcje PZU będą sprzedane w ofercie publicznej w części skierowane bezpośrednio tylko do Eureko i Banku Millenium, ponieważ oni o to zabiegali?

· Czy wejście kapitałowe BBG w PZU było po to, aby przejąć sieć usług sprzedaży PZU?

· Czy BBG Millenium prowadził interesy z biurem nieruchomości ROYAL Wilanów (właścicielką tego biura jest J. Kwaśniewska) (BM kupił 20 ha ziemi na Wilanowie a pośrednikiem było biuro RW)?

· Dlaczego Pański rząd (Socha) wypowiadał się w interesie Eureko i Banku Millenium w sporze z Eureko, stawał po stronie Konsorcjum, tak samo jak prezydent?

· Czy nie sądzi Pan, że arbitraż mamy na własne życzenie?

· W roku 2000 przebywał Pan w Ameryce Południowej, wtedy decydowały się losy Aneksu do umowy, obradowała Sejmowa Komisja Skarbu i Uwłaszczenia, Pan jednak pilnie wrócił i udał się do Sejmu aby lobować na rzecz Eureko, był Pan na sejmowej komisji w momencie decydowania się losów PZU, w imieniu Pana głos zabierał minister Kaczmarek oraz M. Borowski?

· Kto, jaki departament Skarbu Państwa nadzoruje I etap prywatyzacji?

· Czy wie Pan kto nadzorował I etap prywatyzacji PZU, A. Kornasiewicz, obecnie prezes CAiB gdzie ten Bank nabył za śmieszną niską cenę trzy fundusze Inwestycyjne od PZU, strata może sięgać 100 mln zł obecnie minister Socha zaprasza CAiB do złożenia ofert na doradztwo przy prywatyzacji PZU?

· Dlaczego Pański rząd toleruje przedstawicieli Banku Millenium w Radzie Nadzorczej i Zarządzie PZU, skoro sprzedali swoje akcje?

· Dlaczego Pan toleruje członków Zarządu PZU, którzy są oskarżani o malwersacje finansowe? (Kowalczewski)

· Jak Pan sądzi dlaczego Konsorcjum Eureko – BBG wycofało pozew z Sądu skarżąc Skarb Państwa, czy Pan zna uzasadnienie pozwu do Sądu złożone przez Eureko – BBG?

· W I etapie prywatyzacji był Pan w Radzie Nadzorczej BBG, doradcą Konsorcjum Eureko – BBG, doradcą ABN Amro, był Pan w Funduszu Amerykańskim TDA, na które łożyło PZU, doradcą J.P. Morgan, doradcą prezydenta A. Kwasniewskiego, z takiego zestawu wynika, że był Pan jednocześnie sprzedającym PZU S.A. a zarazem kupującym akcje PZU?

· W dniu 14.01.2000 r. BBG próbował sprzedać dwie swoje spółki córki za blisko 300 mln zł, te spółki były zwykłymi firmami typu „krzak”

· Za czasów Ministra Kaczmarka kto był doradcą prywatyzacyjnym PZU,???? (Kratiuk - Nawrocki – koledzy Belki)

· W „Kropce nad i”, w której Pan brał udział w grudniu 2000 r. opowiedział się Pan za natychmiastowym odwołaniem Min. Chronowskiego, dlaczego? To była opinia Pana czy prezydenta?

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~MAXVIOLA
30-05-2010 / 00:00
W Sp. z o.o. "Centrum Mody-Warszawa" od 9 lat władzę sprawuje fałszywy Prezes Zarządu i dokonuje przejęć udziałów polskiego wspólnika. Bez zezwolenia MSWiA CUDZOZIEMCY PRZEJĘLI SIŁOWO POLSKĄ SPÓŁKĘ (posiadającą grunty). W Sądzie Rejestrowym KRS 25405 nie ma dokumentów świadczących o dokonaniu nominacji Adolfa Quaglii na Prezesa Zarządu. LEWY WPIS chroniony jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów , Ministerstwo Sprawiedliwości, Prezesa Sądu Okręgowego Beate Waś, która stwierdza, że nie potrzeba w Sądzie przedstawiać oryginału, wystarczy tłumaczenie, bo ... tłumacz poświadczył tłumaczoną treść, Wiceprezes Sądu Rejonowego Kaja Angerman stwierdza, ze tłumaczenie ma "WALOR" dokumentu oryginalnego (a mój kot ma 4 nogi i ma walor krzesła, co znaczy że jest krzesłem!)Wiceprezes Sądu Okręgowego Dorota Kozarzewska twierdzi, że tłumaczenie ma "CHARAKTER" dokumentu oryginalnego. Takie BREDNIE wciska się ciemnemu ludowi. A ja twierdzę, że za 50 złotych od strony tłumacz przetłumaczy treść: Prezesem PO została MYSZKA MIKI. podpis własnoręczny: PIES PLUTO... Czy to znaczy, że mogę zarejestrować te brednie ? ? W 30 sprawach sądowych sędziowie nie chcą zweryfikować dokumentów rzekomego "prezesa". Jest to czynność proceduralna, która obowiązuje Sąd. Nie ma tu miejsca na mataczenie niezawisłością.... Kontrolę w KRS osobiście zlecił Minister Czuma panom Jackowi Czaji i Edwardowi Zalewskiemu. Po wykryciu, iż w spółce o wielomilionowej wartości włoch i zagrabia mienie wspólniczki o wielomilionowej wartości "wcisnęli sprawę pod dywan". Zastępca Dyrektora Departamentu Sądów Powszechnych Grzegorz Wołejko, Prezes Sądu Apelacyjnego Krzysztof Karpiński, Prezesi Krajowej Rady Sądownictwa Stanisław Dąbrowski oraz jego zastępcy, Tomasz Frey, Stanisław Trociuk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Kancelaria Prezydenta, Minister Julia Pitera d/s korupcji wie o LEWYM wpisie w KRS 25405. Z całą powagą wypisują na dokumentach z godłem państwowym niedorzeczne treści dotyczące uzasadnienia funkcjonowania LEWEGO WPISU W KRS 25405. SPRAWA DOTYCZY ZAGRABIENIA 20 000 000 EURO (dwadzieścia milionów Euro) udziałów przez fałszywego prezesa. Violetta Malcher violmax@o2.pl