Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
9 grudnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA EGZEKUCJA KOMORNICZA OSZUSTWA KOMORNICZE, LICYTACJE DLA ZNAJOMYCH Komornicy na tapecie - projekt nowelizacji przepisów egzekucyjnych.

Po zmianie przepisów dot. adwokatów, sędziów i notariuszy przyszła kolej na komorników.

Co ma zmienić ustawa?
Przede wszystkim przyśpieszyć egzekucję komorniczą, jednak propozycja zmian ministerstwa sprawiedliwości dla osiągnięcia tego celu wydaje się, delikatnie mówiąc mało przemyślana.

Mianowicie zmiany mają przede wszystkim dotyczyć likwidacji nadmiernego obiegu dokumentów między sądem i komornikiem po wniesieniu skargi na czynności komornika.
Projekt wprowadza katalog czynności komornika, na które będzie mogła zostać wniesiona skarga do sądu rejonowego, jak też zmienia tryb wnoszenia skarg na czynności komornika. A wiadomo, choćby z wielu przykładów opisywanych w czasopiśmie - czynności komornika niejednokrotnie mają charakter typowo przestępczy naruszający obowiązujące prawo.
Czy ministerstwo wydaje zgodę na taką działalność?
Chociaż z drugiej strony, propozycja, że komornik sam ma uwzględnić wniesioną bezpośrednio do siebie skargę i to on ma nadać jej bieg wydaje się interesująca. Odrzucając skargę komornik musi uzasadnić na piśmie zaskarżoną czynność albo jej zaniechanie i wtedy dopiero skarga trafia do sądu.
Uwzględniając ją, musi zawiesić egzekucje, tak więc znacznie usprawnia to działanie w sprawie i nie rodzi antagonizmów.
Dzisiaj skargi na komornika często sąd rozpatruje ponad pół roku. W tym czasie komornik rozprzedaje majątek i po sprawie, ponieważ w takiej sytuacji sędziowie z urzędu i bez zastanowienia przyznają rację komornikowi chociaż niejednokrotnie ewidentnie łamane jest prawo.

Kolejna propozycja to obniżenie ceny ruchomości sprzedawanych na licytacjach nawet do 1/5 ich wartości.
Jak wiadomo, te ceny z reguły już są groszowe a znane są przypadki sprzedaży telewizora za przysłowiową złotówkę. Ten pomysł wydaje się całkowicie bzdurny, ponieważ nie tylko że nie umożliwi on odzyskanie długu przez wierzyciela, ale dodatkowo pogrąża dłużnika który przy tym pomyśle w imię prawa zostaje po prostu okradany.
Licytacje komornicze już dzisiaj z reguły prowadzone są "pod znajomych" komornika, ponieważ informacje zamieszczane są co najwyżej po gablotach sądowych należałoby przede wszystkim je opublicznić. Naprawdę nie ma przeszkód, żeby w lokalnej gazecie, oczywiście na koszt dłużnika było umieszczone ogłoszenie o terminie i miejscu licytacji. Wystarczyłoby zamieścić tylko ogólne informacje, że licytowany będzie używany sprzęt AGD, czy np. wyposażenie zakładu stolarskiego.
Atrakcyjniejszy sprzęt: maszyny, czy samochody komornik mógłby sprzedawać na akcjach, lub oddawać w komis celem uzyskania wyższej ceny. Pozytywnie ukształtowałby się wtedy wizerunek komornika (dzisiaj uznawany jest za złodzieja i oszusta), jak też skorzystaliby na tym zarówno wierzyciel jak i dłużnik.

Projekt przewiduje też łatwiejszą możliwość sprzedaży rzeczy przez komornika z wolnej ręki. Możliwe to będzie, wówczas gdy druga licytacja nie dojdzie do skutku.
Bez wątpienia jest to typowo korupcjogenne propozycja dla komornika. Korzyści z takiej sprzedaży będą mieli tylko anonimowy nabywcy - "przyjaciele" komornika i on sam, ale nie wierzyciel czy dłużnik. Ponadto kto zagwarantuje, że atrakcyjniejsze rzeczy nie zostaną przez komornika ukryte dla znajomych, podobnie jak cała licytacja?

Najmniej kontrowersyjnym pomysłem jest zmuszenie dłużnika do wyjawienia swojego majątku komornikowi.
Aktualnie komornik nie może skutecznie zapytać dłużnika o jego majątek. Dłużnik musi wskazać go wówczas, gdy toczy się postępowanie o wyjawienie majątku przed sądem wszczęte przez wierzyciela.
Natomiast projekt przewiduje, że komornik będzie mógł żądać wyjaśnień dłużnika na temat jego majątku. Jeśli odmówi, to komornik ukarze go grzywną do 5 tys. zł. Teraz komornik może wymierzyć grzywnę do 500 zł.
Bez wątpienia przyspieszy to egzekucję, a dłużnik składający wyjaśnienia pod odpowiedzialnością karną nie będzie mógł zataić majątku, ponieważ to go jeszcze drożej będzie kosztowało.

A o skali komorniczego biznesu świadczą nast. liczby:
1,7 mln spraw wpłynęło do komorników w 2006 roku
573 tys. roszczeń skutecznie wyegzekwowano
655 tys. postępowań umorzono z powodu bezskuteczności

A o komorniczych przekrętach świadczy fakt, że katowicki komornik sądowy Henryk Grzesiak miał na swym koncie ok. 9 milionów złotych i nie potrafił udowodnić w jaki sposób wszedł w posiadanie tak wielkiej kwoty!!!

Jak komornicy oszukują wierzycieli, jak wysprzedają za grosze (po swoich znajomkach) majątek dłużników.

Polecam też sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~after
09-02-2013 / 14:38
zapraszam na fb Grupa Komornik k Przybyłowić ciekawa postać która powołuje się na uchylone wadliwe ustawy czy komornik przy sAdzie może łamać prawo? przecieżo to przestępc osoby z potężnymi zadłużeniami i z dnia nadzień bardzo bogatymi w 7 dni sprawy umarza ja w podziale majątku otzrymałam z sześcioma egzekucjami komorniczymi nie moje długi i do tej pory takich jak ja pod most a z tamtymi się układa .Ogólnie z Warszawyza aferę hazardową go oddalili w goggle są przebłyski lecz treści znikają... zapraszam www.facebook.com/groups/komornikkolobrzegpozew/