Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
21 lutego 2020
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA ZBIGNIEW DMOCHOWSKI OPERACJA JEZUICI WIELGUS DOMINIKANIE

Dmochowski - OPERACJA „ JEZUICI”

Operacja „Jezuici” wprawdzie o mniejszym rozmachu, ale zbliżona jest do operacji „Dominikanie” i jest kontynuacją sławetnej operacji „Wielgus”.

Dla zamknięcia operacji „Wielgus” i przejścia do operacji „Jezuici” Redakcja „Przeglądu Powszechnego” i Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie zaprosili wiernych i niewiernych na dyskusję panelową pt „ Prawda siłą Kościoła - Kościół po niedoszłym ingresie”. Dyskusja odbyła się 19 lutego 2007r. w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego – Bobolanum w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61.

Dyskusję prowadził Piotr Cywiński, Prezes KIKu w Warszawie, członek władz Forum Sw. Wojciecha oraz członek władz Centrum Dialogu Muzeum Obozu Auschwitz – Birkenau.

W dyskusji wzięli udział :
1)
o.Dariusz Kowalczyk SJ – Prowincjał Wielkopolsko-Mazowieckiej Prowincji Zakonu Jezuitów,teolog,
2)
Piotr Wojciechowski – pisarz, wykładowca Lódzkiej Szkoły Filmowej, felietonista „Więzi”,
3)
Marek Zając – dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”

Według mego szacunku na dyskusję panelową przybyło ponad 500 osób.
Prowadzący dyskusję nawiązał do rocznicy 50-lecia KIK-u w Warszawie oraz na wstępie zawiadomił zebranych o liście gratulacyjnym Papieża Benedykta XVI do Pana Prof. Bartoszewskiego .
Następnie P. Cywiński podał do wiadomości słuchaczy na podstawie badań CBOS-u następujące wskaźniki:
1) 78% Polaków uważa, że dobrze się stało, że abp Stanisław Wielgus zrezygnował z funkcji Metropolity Warszawskiego.
2) 58% Polaków uważa, że zachowanie mediów względem abpa Wielgusa było właściwe.
3) 2/3 Polaków uważa, że lustracja duchownych jest potrzebna.
4) 24% Polaków uważa, że szukanie agentów wśród duchownych nie jest potrzebne.
5) 72% Polaków uważa, że wszyscy duchowni powinni być zlustrowani.
6) 69% Polaków uważa, że duchowni – agenci powinni ustąpić ze stanowisk kościelnych.

Prowadzący dyskusję przypomniał w nawiązaniu do tytułu dyskusji panelowej, że rola prawdy pozostaje zawsze zagadnieniem fundamentalnym, a rola Kościoła jako całości , w tym Papieża jest olbrzymia.
Jednocześnie postawił pytanie Prowincjałowi: czy nie było niedostatku prawdy w obszarze „niedoszłego ingresu”.?

O.Dariusz Kowalczyk uznał, że tzw.” Memoriał” z sierpnia 2006r. nie był dostatecznie dopracowany, brakowało w nim właściwej precyzji. Przypomniał stwierdzenia – prawda was wyzwoli, prawdą jest Jezus Chrystus. Nawiązał do grzechów Kościoła, które są różne, ale dodał, że podawanie prawdziwych informacji czasami jest niszczące. Jednocześnie uzupełnił swoją wypowiedź wyjaśnieniem, że prawdę myli się z opinią własną. Prawda jest jedna – opinii może być dużo. Możemy się różnić co do oceny różnych zjawisk. W sprawie oceny ingresu – też mogą być różne opinie.

Piotr Wojciechowski stwierdził, że jako katolik wierzy , że Jezus jest prawdą, ale posiada swoją prawdę o Polsce, o polskim Kościele jako składniku Kościoła powszechnego , ale także jako składniku polskiego społeczeństwa. Dodał, że istnieją grzechy Kościoła,grzechy hierarchów i grzechy świeckich. Przypomniał, że Prymas Tysiąclecia, KIKi, duszpasterstwo odbudowywali moralność Polski. Jednocześnie istniały problemy z lustracją, globalizacją, komputeryzacją i prywatyzacją.

Marek Zając nawiązał do sprawy bpa Skworca. Uznał, że historycy ocenili ,że w swej działalności bp pomieszał kontakty formalne z nieformalnymi i wykazał się niefrasobliwością., a ostateczną ocenę pozostawił wiernym. Dodał,że nadal seminarium tarnowskie jest największe w Europie.
W sprawie abpa Michalika uznał, że podanie przez niego do wiadomości zawartości swoich teczek i przedstawienie tego w mediach było właściwe. Natomiast – według niego – abp Wielgus powinien był ustąpić lub wstrzymać się z ingresem. Tymczasem abp Wielgus ciągle jest niespokojny i ciągle walczy nie wiadomo o co.
Natomiast wracając do sprawy abpa Michalika, który na ogół bał się mediów i dlatego wzmocnił się wraz z podzieleniem się informacjami o swoich teczkach z mediami.

Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” zwrócił uwagę, że inne są zadania mediów, a inne zadania Kościoła. Ale jednak biskupi mieli różne opinie o tych samych faktach.
Z kolei Prowincjał nie zgadza się z podziałem księży na niezłomnych i uwikłanych. Określa ten problem jako bardziej złożony.
Filmowiec podsumował dotychczasowe wywody stwierdzając, że podzielone jest zarówno społeczeństwo, jak i Kościół, a z jednością jest bardzo źle.

W międzyczasie Cywiński uznał, że w omawianych kwestiach młodzież ma mniej jednoznaczne oceny. Wracając do kryształowego prof. Bartoszewskiego przypomniał, że można tu mówić o tryumfie jednostki, gdyż w latach 1945 – 1989 profesora inwigilowało 418 ubeków.
Stwierdził także, że mało było twardych agentów kościelnych, większość prowadziła pewną grę, przy czym dużo zależy od interpretacji materiałów IPN-u. Przy tym bardzo ważne jest , jak sam zainteresowany reaguje na materiały IPN-u.

Wojciechowski dorzucił, że dużo jest przekłamań w raportach prowadzących ubeków., a system pozwalał na oszustwa zarówno na dole , jak i na górze.

Mój komentarz, jako uczestnika i obserwatora panelu dyskusyjnego:
1) Prowadzący dyskusję Piotr Cywiński zachowywał się jakby był Generałem Zakonu Jezuitów, a Prowincjał o. Dariusz Kowalczyk jak student wobec profesora.
2) Nie jasny był cel panelu dyskusyjnego, co poruszyła uczestniczka panelu.

3) Tytuł panelu powinien brzmieć : „ Prawda powinna być siłą Kościoła, w Kościele występuje niedostatek prawdy”.
4)Czy media krajowe i zagraniczne , w szczególności Katolickie Agencje Informacyjne w Polsce i za granicą ( szczególnie w Niemczech ) bardziej zajmowały się otoczkami sensacyjnymi lustracji w Kościele , niż problematyką merytoryczną ?

Było to moje pytanie do wszystkich prelegentów.
Odpowiedział na nie Marek Zając sugerując , że nie jestem zorientowany w problemie , gdyż Redaktor Naczelny KNA (Niemcy) podaje tylko prawdziwe informacje.
Ponieważ przeprowadziłem skuteczne śledztwo personalne na temat próby zakłócenia klimatu przed , w trakcie i po Pielgrzymce Papieża Benedykta XVI do Polski z udziałem KNA mam zupełnie inne zdanie na temat działalności Katolickich Agencji Informacyjnych w Polsce i RFN, jak też w innych krajach.

5) Potwierdziła się moja teza o „atakach na Kościół katolicki”, podczas których niektóre zakony (np. dominikanów i jezuitów) nie bronią Kościoła przed tymi atakami , lecz wspierają atakujących .manipulując pojęciem prawdy.

6) Potwierdzam ocenę Prowincjała , że występuje przepaść pomiędzy duchownymi i świeckimi ( z wielką szkodą dla Kościoła powszechnego i Kościołów partykularnych).

Zbigniew Dmochowski

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński i sympatycy SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.