Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
9 grudnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA AFERA ART B BOGUSŁAW BAKSIK ŻYDOWSKI KLUB KAPITAŁU POLSKIEGO Baksik - kaucję 2,5mln zł za Bagsika z depozytu sądowego trafiła w niepowołane ręce. Kolejna kradzież i mataczenie Żydów?

Klub Kapitału Polskiego wpłacił w listopadzie 1998 r. dwa miliony jako poręczenie za wyjście z aresztu Bogusława Bagsika, oskarżonego za aferę Art B i wyłudzenie z banków setek milionów zł. W depozycie pieniądze leżały do września 2002 r., kiedy ponad 2,6 mln zł (zwiększyły się o odsetki) warszawski Sąd Okręgowy przelał na konto Klubu w Raiffeisen Bank Polska (wcześniej, przypomnijmy, Bagsik został skazany na dziewięć lat więzienia).

Konto założyło dwóch członków zarządu Klubu: Leonard P. (wtedy prezes elekt, choć został wskazany jako prezes) i Andrzej B. - wiceprezes. Umowa ta okazała się jednak nieważna, gdyż zgodnie ze statutem Klub reprezentować mógł prezes z członkiem zarządu albo trzech członków. W ciągu następnych trzech miesięcy Andrzej B. z jeszcze jedną osobą, trzydziestoma dwiema dyspozycjami, ogołocili to konto. Sprawa tego przywłaszczenia, przy okazji może także prania pieniędzy, jest przedmiotem śledztwa. Klub wystąpił natomiast z pozwem przeciwko bankowi o zapłatę pieniędzy. Wskazał przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Być może te operacje i proces nie byłyby aż tak interesujące, gdyby nie to, że mało brakowało, by spłatą kaucji został obciążony sąd okręgowy - czyli skarb państwa. W pierwszej instancji jego sędzia oddalił bowiem pozew przeciwko bankowi, wskazał natomiast w uzasadnieniu, że dłużnikiem Klubu jest nadal sąd okręgowy, który można przecież pozwać.

Rozumowanie pierwszej instancji było następujące: Sąd po zwolnieniu kaucji powinien był ją zwrócić Klubowi. Zapłata (przelew) w błędnym przekonaniu, że świadczy się ją na rzecz wierzyciela, nie zwalnia z długu, chyba że wierzyciel świadczenie przyjął, ale to nie nastąpiło - pieniądze przejęły ww. osoby, a nie Klub. Sąd okręgowy jest więc nadal dłużnikiem Klubu, w takiej samej wysokości (ew. z odsetkami). Bank zaś był tylko pośrednikiem, z Klubem nie miał żadnych relacji prawnych, nie może zatem odpowiadać.

- Jak to możliwe, że wyrok obciąża odpowiedzialnością sąd, który pieniądze przelał na ręce profesjonalisty - banku, a nie obciąża banku, który nie sprawdził umocowania osób zakładających rachunek, a następnie dokonujących dyspozycji wypłat, które ze względu na wysokość i intensywność (kilka maksymalnych jednego dnia) powinny były wzbudzić czujność w bankowcach? - pytał przed Sądem Apelacyjnym pełnomocnik Klubu, adwokat Antoni Łepkowski.

Jego zdaniem kaucja cały czas była własnością Klubu i powinien zwrócić ją bank, a nie sąd, który był tylko jej depozytariuszem - na podstawie przepisów procedury karnej.

Sąd Apelacyjny zasadniczo podzielił tę argumentację. Zmienił wyrok i zasądził zwrot kaucji od banku. Uznał, że był to depozyt (nieprawidłowy), że pieniądze cały czas należały do Klubu i to bank powinien je zwrócić. Sąd okręgowy - skarb państwa, jest natomiast wolny od tej odpowiedzialności.

Wyrok jest prawomocny, ale służy kasacja.

Marek Domagalski
Poręczenie majątkowe
Oskarżony albo inna osoba może złożyć poręczenie majątkowe w postaci pieniędzy, papierów wartościowych, zastawu lub hipoteki. W razie ucieczki lub ukrycia się oskarżonego walory te ulegają przepadkowi. Z chwilą ustania poręczenia zwalnia się je, ale w razie prawomocnego skazania na więzienie następuje to z chwilą rozpoczęcia odbywania kary.

www.Rzeczpospolita.pl

Hanna Gronkiewicz-Waltz rusza do boju o warszawski ratusz i już czytamy kolejne pierdoły  Hanki-żydówki.

Gronkiewicz-Walc - "syrenka" z platformy kameleonów prezentuje program na wybory. ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY o przestępstwie Hanny Gronkiewicz-Waltz

Ciemna strona "jasnej mocy" Donalda Tuska?

Balcerowicz- jego bankowe przekręty poparło 92 "żydowskich"? prof.  Dla równowagi publikuje list POLSKICH profesorów popierających Ojca Rydzyka - chyba Balcerowicz musi założyć własne myćkowe, albo jarmułkowe berety inaczej padnie jak Tusk :-)

Niesiołowski Stefan, Komorowski Bronisław, Donald Tusk, Piskorski Paweł, Gronkiewicz Waltz, Pitera Julia - frustraci z tonącej Platformy Obywatelskiej 

GRUPA WINDSOR - WAŻNIEJSZE EKSPOZYTURY RZĄDU ŚWIATOWEGO W POLSCE (1) - czyli kto naprawdę nami kreci! ...z cyklu ludzie, polityka, władza i pieniądz...

Komorowski Bronisław skazany!!! - wyrok na historyku Bronisławie Komorowskim wicemarszałku sejmu, pośle Platformy Obywatelskiej.

Jak zgotowano krzyż Narodowi Polskiemu - Akcja "Bóg Honor Ojczyzna"

POLAKU - SPRAWDŹ NA KOGO ODDAJESZ SWÓJ GŁOS !!! - kolejny odnowiony rozdział z cyklu "niebezpieczne tematy" - lista żydów i osób pochodzenia żydowskiego o zmienionych nazwiskach - czyli ...kto jest kim? 

Podobne tematy znajdziesz w dziale: 
 ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia
i wiele innych w kolejnych działach czasopisma "AFERY PRAWA":
   SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe 
www.aferyprawa.com  
Redaktor Naczelny:
mgr inż.  ZDZISŁAW RACZKOWSKI

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.